Facebook Pixel

Розвіюємо міф «я ніколи не зароблю на власну квартиру»

Володимир Копоть
юрист, СЕО та співзасновник проекту Monitor. Estate
Фото: Michal Jarmoluk/Pixabay

Фото: Michal Jarmoluk/Pixabay

Багато українців продовжують знімати житло та щомісяця платять значні суми за користування нерухомістю.

Працездатна молодь після закінчення навчальних закладів продовжує жити з батьками через відсутність коштів на купівлю житла. Причина — невелика заробітна плата, яку пропонують роботодавці.

Проте, якщо підійти до питання грамотно, можна купити квартиру в Києві, Львові, Одесі, Харкові чи будь-якому іншому місті за кілька років або, принаймні, зробити великий крок до придбання власної нерухомості.

Telegram Logo

Щомісяця я допомагаю укладати кілька сотень угод, що стосуються купівлі-продажу нерухомості. Це доводить, що зібрати гроші та інвестувати в житло — це шлях, пройдений багатьма людьми, вони досягли своєї мети, а значить, вам це теж буде під силу.

1

Складаємо план, як заробити на квартиру

Фото: Pexels/Pixabay

Фото: Pexels/Pixabay

Перед тим, як робити розрахунки: скільки потрібно заробляти, скільки відкласти, подумайте про те, які параметри житла важливі для вас і вашої родини.

Краще скласти план, який допоможе орієнтуватися в подальшому. Пропоную при складанні плану орієнтуватись на такі питання:

 • яким має бути майбутнє житло?
 • де воно має бути розташоване?
 • скільки я готовий витратити?
 • як зібрати гроші?

А тепер розберемо всі ці питання детальніше.

2

Яким має бути майбутнє житло?

Фото: Rudy and Peter Skitterians/Pixabay

Фото: Rudy and Peter Skitterians/Pixabay

Визначтеся, чи ви хочете жити в приватному будинку, таунхаусі, чи квартирі в багатоквартирному будинку, а також із кількістю кімнат і плануванням приміщень. Обов'язково враховуйте площу житла в цілому і площу окремих його приміщень.

Поміркуйте, чи потрібен балкон, а також, яким має бути санвузол — роздільний чи сумісний. Наприклад, якщо у вас є діти, варто розглянути варіант із окремими та суміщеними кімнатами.

Якщо любите готувати, має сенс шукати варіант із просторою кухнею, якщо любите приймати гостей, доречною буде вітальня. Визначтеся, чи шукатимете новобудову, чи розглянете вторинний ринок теж.

3

Де житло має бути розташоване?

Фото: Free-Photos/Pixabay

Фото: Free-Photos/Pixabay

Придбати квартиру в спальному районі, в центрі, або за містом — все залежить тільки від ваших потреб.

Враховуйте також транспортну розв'язку — якщо у вас немає автомобіля, найкраще шукати варіант недалеко від зупинок або станцій метрополітену.

Зважайте і на соціальну інфраструктуру — аптеки, лікарні, школи, торгові центри, магазини, спортзали, кінотеатри та інші заклади, які потрібні для комфортного життя.

Якщо хочете квартиру в новобудові, зверніть увагу на район: чи ведеться поруч будівництво, адже наявність будівельного майданчика створюватиме незручності певний час.

4

Скільки я готовий витратити?

Фото: Firmbee/Pixabay

Фото: Firmbee/Pixabay

Щоб реалістично розрахувати свої витрати, потрібно дізнатися середні ринкові ціни на нерухомість. А потім вирішіть для себе, скільки грошей готові витратити на покупку квартири.

Скільки вже зібрано, які витрати ви допускаєте (наприклад, ремонт, послуги дизайнера, купівля дорогої техніки чи меблів). Також потрібно порахувати термін, за який ви можете зібрати необхідну суму.

5

Як зібрати гроші?

Визначтеся з тим, як саме ви купуватимете нерухомість: зберете самі, скористаєтесь розтермінуванням від забудовника, візьмете іпотеку або гроші в борг у родичів чи друзів.

Під час просування до мети ваш план коригуватиметься, адже на нього впливатимуть різні життєві обставини: звільнилися з роботи, терміново потрібні гроші на лікування, відкрили власну справу — це нормальний процес, якого в принципі не уникнути.

6

Довго і з зусиллями

Фото: Andi Graf/Pixabay

Фото: Andi Graf/Pixabay

Один із моїх клієнтів розповів, що довго був серед тих, хто говорить:

Quote«Мені і так не вистачає ні на що, як можна відкладати?».

Але виявилось, що навіть, маючи зарплатню в 12 тис. грн, є що відкладати, просто ці суми здаються настільки смішними, що ми вважаємо за краще їх прогуляти.

Він почав із того, що віднімав по 5% з зарплати і не особливо помітив різницю, проте за рік назбиралась кругленька сума.

Щоб накопичити, потрібно дотримуватися принципів фінансової грамотності та економити, наприклад на:

 • шкідливих звичках — у середньому на сигарети йде 30 грн/день, а це майже 11 тис. грн/рік, якщо відмовитися від алкоголю, можна заощадити ще 10 тис. грн/рік;
 • імпульсивних покупках — за статистикою, близько 30% грошей витрачається на імпульсивні покупки, якщо ходити в магазин зі списком і купувати тільки потрібне, можна заощадити близько 20 тис. грн/рік;
 • ресторанах, клубах, кіно, театрах — якщо відвідувати такі заклади не частіше одного разу на кілька місяців, економія складе до 30 тис. грн/рік;
 • купівлі книжок — можна ходити в бібліотеки, обмінюватись книжками з друзями, або купувати онлайн (це в кілька разів дешевше), економія 6 тис. грн/рік;
 • спортзалі — займатися спортом на сусідньому стадіоні, парку, вдома — стандартний пакет в недорогому спортзалі коштує близько 800 грн, економія — майже 10 тис. грн/рік;
 • власному транспорті — частіше їздити на роботу на громадському транспорті (витрати складуть до 600 грн/місяць) або пішки, економія близько 30 тис. грн/рік;
 • поїздках — обирати відпочинок в Україні, подорожувати потягами або власним транспортом (якщо велика компанія, або брати попутників), економія 20 тис. грн/рік;
 • орендованому житлі — знайти дешевше житло, або пожити деякий час у батьків, середня сума орендованого житла — 6 тис. грн/міс. + 1500 комунальних платежів, економія складе до 90 тис.

Таким чином можна заощадити навіть 228 тис. грн/рік. Сума може бути меншою або більшою, в залежності від ваших витрат, ступеня ощадливості та форс-мажорних обставин.

Шукаючи спосіб заощадити гроші, зважуйте всі витрати. Для речей це може бути термін експлуатації, для побутової техніки — витрата електроенергії. Для фінансових моментів — комісії, штрафи.

Вчіться мислити стратегічно, чи є сенс їхати за продуктами на інший кінець міста, де вони дешевші, якщо врахувати витрати часу та грошей на дорогу. Чи стануть врятовані 100 грн економією? Обрали кредит із низькою ставкою, а чи порахували витрати на додаткові комісії?

Важливо розуміти, що відмова від будь-яких витрат ще не означає економію, і що зекономлені гроші можна накопичити. Економія більше пов'язана зі зміною витратних звичок. Перше та головне правило — почати вести бюджет доходів і витрат.

7

Невеликий бюджет

Фото: Alexander Lesnitsky/Pixabay

Фото: Alexander Lesnitsky/Pixabay

Якщо бюджет на купівлю квартири виходить невеликий, а своє житло все ж хочеться мати, розгляньте всі можливі варіанти додаткового доходу.

Можливо, треба скоротити витрати в різних сферах свого життя, знайти додаткову роботу або змінити основну.

Щоб зібрати необхідну суму, можна:

 • об'єднатися з декількома членами сім'ї і збирати разом,
 • продати непотрібну нерухомість й інше цінне майно,
 • взяти виробничий кредит на місці роботи чи оформити розстрочку у забудовника.

Можна вкладати гроші в будівництво ще на етапі котловану, але тут є ризики втрапити на забудовника-шахрая.

Також можна примножити гроші завдяки депозиту в банку, купівлі валюти, вкласти гроші в дорогоцінні метали або облігації внутрішньої державної позики.

Значна частина українців не в курсі можливих акцій від забудовників (наприклад: якщо ціна прив'язана до курсу, часом забудовники її закріплюють на певний час) і пільг з боку держави (хоч таких і не багато).

Стартову інформацію для сімей можна подивитися тут, також можна пошукати вигідні варіанти іпотеки від українських банків.


Заробити на квартиру можна, якщо бути ощадливим, знати свої права, перевіряти забудовників і звертати увагу на додаткові можливості.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини