Статистика крадіжок квартир з року в рік не покращується. А в «сезон крадіїв» вона збільшується. Лише за п'ять місяців 2023 року в Україні було відкрито 1693 провадження за фактами квартирних крадіжок. Не має значення, чи є в будинку консьєрж або відеоспостереження. Ці фактори мало впливають на ймовірність пограбування. А от сезон, коли активізуються злочинці, значення має.
Коли ж він – сезон крадіїв?
Насправді таких сезонів декілька на рік. Крадії обирають період, коли в багатоквартирних будинках багато мешканців відсутні. А найчастіше відсутні люди влітку та на зимові свята.
Влітку зазвичай їдуть у відпустку або переїжджають тимчасово на дачу, тікаючи від алергії. Роблять це здебільшого цілими родинами.
Зимові свята – це такий самий сезон для злодіїв, як і літо, бо люди також часто від'їжджають на довгий час – погостити до родичів або покататися на лижах. До повномасштабної війни злодіїв прикривали гучні салюти в новорічну ніч. У такій атмосфері малоймовірно було почути, що хтось відкриває квартиру сусідів, які відсутні. Під час війни салюти заборонили. Та минула зима знову відкрила шлях «квартирникам». Масові ракетні обстріли і блекаут змусили виїхати з країни багато матерів з дітьми. Тисячі чоловіків – на фронті. Сотні домівок залишилися пустувати.
Невеликий по часу, але теж ризиковий період – осінні канікули наприкінці жовтня. Погода ще дозволяє поїхати помандрувати родиною чи провести час у бабусі. Крадіям цього вистачить, щоб визначити, прослідкувати та пограбувати помешкання.
Мітки крадіїв
Злодії завжди ретельно обирають квартиру чи дім, який збираються пограбувати. Вони обирають найлегший замок. Помічають двері і декілька днів слідкують за помешканням. У них наперед підібраний інструмент для відкриття найслабших замків. Іноді після їх «роботи» замок залишається справним. І ви не відразу зрозумієте, що вас пограбували.
Злочинці клеять наліпки, флаєри, вставляють між дверима сірники. Якщо декілька днів поспіль все це так і лишається в дверях, то мешканці додому не поверталися. А значить, двері можна відчиняти.
А ще грабіжники продзвонюють квартири через домофон. Так перевіряють, чи порожня квартира вдень. По факту консьєрж і відеоспостереження не захищають вашу домівку, якщо будинок великий.
Тамбурні двері, насправді, – це більше загроза, чим захист. На них у 99% стоїть найдешевший замок, який можна відкрити скріпкою. Крадії заходять, закривають їх зсередини і орудують над квартирами. Їх не бачать люди, які підіймаються сходами. Зі злодіями зазвичай є людина, яка відволікає сусідів, які вийшли на підозрілий шум. Має в руках папку з документами, представляється ЖЕКом, газовою службою чи обленерго. Тим самим «заспокоює» сусідів, а напарникам по злочину дає зрозуміти, що є небезпека їх викрити.
Найчастіше квартирні пограбування відбуваються вдень. Більшість людей на роботі. І шуміти можна – сусіди, які вдома, подумають, що йде ремонт і навряд чи звернуть увагу.
Перед від’їздом перевірте двері та замки
Надійність дверей і замків – це впевненість, що їх ніхто не зламає. Перевірте чи міцно стоять двері: не провисають та не хитаються.
Замок не має заїдати або скрипіти, не повинен закриватися з використанням сили. Якщо хоча б одна з цих ознак присутня, краще показати замок майстрам і якщо потрібно – замінити. Інакше, по поверненню ви ризикуєте ще й не потрапити додому. І вам доведеться чекати фахівця біля дверей, щоб відчинити домівку.
Підстрахуйтесь родичами чи сусідами
На час вашої відсутності попросіть родичів або сусідів (яким довіряєте на 100%) подивитись за помешканням. Нехай вони забирають платіжки, листівки, наклейки або будь-які сторонні предмети з дверей. Сусіди можуть помітити підозрілих осіб біля вашої квартири – тихо викликати поліцію або просто налякати злочинців.
Родичі можуть приходити до вашої квартири і змінювати положення штор або занавісок. Якщо злодії спостерігатимуть за вашим житлом, у них створиться ілюзія присутності власників.
Як захистити житло
Найважливіша рекомендація – встановіть надійні двері та зламостійкий замок. Крадії їх бачать одразу, то навіть не розглядають як потенційну «жертву». Вони не гаятимуть час на те, що довго і голосно відкривати. Завжди оберуть замок, який можна легко і тихо відчинити відмичками.
Надійний варіант – два замки в одному корпусі, але з різними механізмами. Є замки з автономною сигналізацією, яка починає голосно гудіти під час спроби його несанкціоновано відкрити.
Є і кілька електронних помічників. Вони допомагають віддалено керувати захистом.
- Сигналізація. Повідомить вас про спробу злому в будь-якій точці світу. Допоможе відлякувати злодія або (в ідеалі) затримати його, якщо об'єкт під охороною. Можна додати датчик на удар, тоді сигналізація спрацює швидше.
- Розумні розетки. З їх допомогою можна налаштувати, наприклад, включення вуличного освітлення в приватному будинку або світла на кухні квартири. Кожного дня в один і той же вечірній час. Так ви створите ефект присутності вдома. Ні злодій, ні сусіди не здогадаються, що вас немає вдома.
Але навіть з усіма цими помічниками ви маєте бути впевненими в своїх дверях та замках. Саме з них починається безпека. Це бар'єр для злодія, який не дозволить проникнути до вашого дому. В будь-яку пору року. Не залежно, чи вдома ви, чи тимчасово виїхали.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора