Facebook Pixel

Чому клинять замки після «прильотів»

Сергій Ковалевський
засновник Центру безпеки Замок.укр, експерт з захисту нерухомості, «добрий ведмежатник»

Ворожих ударів ракетами і шахедами по Україні знову побільшало. Ворог б’є по об’єктах інфраструктури, та часто страждають і домівки людей. Після кожної атаки є жителі, чиї замки виходять з ладу. Особливо, якщо удар прийшовся десь поруч.

Невже вибухова хвиля може пошкодити механічний замок?

Головна причина виходу з ладу замків після «прильоту» – вибухова хвиля. В першу чергу страждають двері та замки, де є люфт. Найбільше дістається гаражам: у них велика відкрита площа дверей. Потім – дверям будинків у приватному секторі.

Коли вибухова хвиля б’є по дверях, то полотно дверей відштовхує цей удар назад. В результаті гнуться ригелі – замикальні елементи в замку, які зроблені з металу. Іншими словами – це засувка. В середньому, в одному замку встановлено близько 4-5 ригелів. Через погнуті ригелі замок ключем уже не відчинити. Люди не одразу це розуміють. Намагаються сильніше надавити на ключ чи на двері. На додачу ламається ще й ключ, який потім треба діставати з замка, щоб його відкрити.

Буває так, що ригель вигинає в іншу сторону на 2-4 см і він просто надламується. Доводиться доламувати замок, щоб відчинити і не пошкодити двері.

Якщо ригелі не сильно погнуті – їх можна вирівняти. Але механізм вже не буде працювати надійно і може заклинити через деякий час.

Тому завжди раджу: звертайте увагу, як працюють ваші двері, наскільки надійно встановлені. Чим більше вони «гуляють», тим більша ймовірність, що замок вийде з ладу – і без «прильотів». Бо порушене їх правильне функціонування.

Чи постраждають «мізки» електронного замка після «прильоту»?

Електронні замки бувають різні – з автономним акумулятором та підключенням до електромережі.

Автономні варіанти – фактично та сама механіка, просто замість механічного ключа замком управляє смартфон чи інший девайс. Тому єдине, що може бути від вибухової хвилі – так само пошкоджені ригелі.

З підключеними до 220 вольт замками можуть бути питання, якщо відбудеться скачок напруги. Це у випадку, якщо влучання буде в підстанцію.

Чи можна захистити замки від вибухової хвилі?

100% панацеї для замків від наслідків «прильоту» немає. Бо ніхто ніколи не розрахує, де буде епіцентр вибуху.

Але захисним бар’єром від вибухової хвилі буде товщина металу двері та ребра жорсткості. Це як авто під час ДТП: китайська машина з тонкого металу складеться в гармошку, а у більш потужної пошкодиться лише перед.

Рекомендую встановити додатково захисні пластини. Вони ставляться всередині двері під замок. Ще можна зробити додаткові точки кріплення дверей, щоб вони не «гуляли». Уже бачив ситуацію, коли в багатоповерхівці не лише повилітали вікна, а й постраждали ліфти. Бо двері в них з тонкого металу, і були люфти.

Якісні двері та замки виготовлені з витривалих матеріалів. Тому шанс, що вони постраждають менше від вибухової хвилі і залишаться в працюючому стані, вищий.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора