Facebook Pixel

Як забезпечити захист від звільнення у разі зміни власника компанії

Юлія Лукошкіна
адвокат, керуючий партнер ЮК B&L Group

29 листопада Кабмін зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт 8244 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо правонаступництва у трудових відносинах», спрямований на приведення національного законодавства про працю у відповідність до положень Директиви Ради № 2001/23/ЄС від 12.03.2001. Ініціатор законопроєкту – прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Відповідно до Угоди про асоціацію Україна взяла на себе зобов’язання наблизити своє законодавство до права, стандартів та практики Європейського Союзу у сфері зайнятості, соціальної політики та рівних можливостей.

Основною метою Директиви є збереження робочих місць або забезпечення працевлаштування працівників, які були скорочені внаслідок зміни власника компанії-роботодавця, та зменшення випадків безпідставного скорочення працівників з економічних мотивів.

Читайте також: Культура ефективності: люди — це не про витрати, а про вкладення

Тому вказаним законопроєктом планується забезпечити охорону прав працівників у випадку передачі підприємств, частин підприємств або бізнесових структур щодо встановлення обов’язку роботодавця повідомляти працівникам про зміну власника підприємства.

Документ передбачає низку обов’язків для роботодавця та правонаступника:

  • інформувати (письмово або в електронній формі) працівників та їхніх представників про дату та причини правонаступництва, тобто переходу прав і обов’язків від одного роботодавця до іншого;
  • інформувати (письмово або в електронній формі) працівників та їхніх представників про економічні, технологічні, структурні наслідки правонаступництва або наслідки аналогічного характеру, які впливатимуть на права працівників.

Нагадаємо, що зараз, відповідно до українського законодавства, при зміні власника компанії, працівники можуть бути звільнені у зв’язку зі скороченням чисельності та штату працівників (ст. 40 КЗпП).

Читайте також: Ринок праці в умовах війни: кого шукають роботодавці та скільки вони готові платити

У свою чергу, новими нормами законопроєкту на компанію-роботодавця додатково покладаються обов’язки щодо завчасного проведення консультацій та інформування представників працівників про причини зміни власника компанії, заплановану дату передачі компанії, юридичні, економічні й соціальні наслідки для працівників тощо.

QuoteВнаслідок недотримання зазначених обов’язків та незабезпечення належного працевлаштування працівники вправі звертатися до суду з вимогами про поновлення їх на роботі, про відновлення попередніх умов праці або про виплату їм грошової компенсації.

Станом на 19 грудня документ пройшов стадію погодження у Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної і отримав висновок відповідності міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції.

Якщо Верховна Рада підтримає документ, то для багатьох працівників з’явиться можливість належним чином захистити свої права та не втратити роботу.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора