Facebook Pixel

Ринок праці в умовах війни: кого шукають роботодавці та скільки вони готові платити

Понад місяць Україна перебуває в умовах повномасштабної війни. За цей час ринок праці встиг оговтатися від першого шоку й тепер поступово пристосовується до нових умов існування.

Точно підрахувати, скільки людей залишилися без роботи внаслідок агресії РФ, зараз неможливо, а єдиним джерелом інформації нині є соціологічні опитування. Останні дані, які має Держслужба статистики, датуються IV кварталом 2021 року. Тоді офіційний статус безробітного мали 1,8 млн українців, або 10,6% працездатного населення від 15 до 70 років.

Аналітики сайту з пошуку роботи rabota.ua зазначають, що до 24 лютого вітчизняний ринок праці показував органічне зростання, зіставне зі зростанням бізнес-активності та ВВП країни. Вторгнення РФ в Україну кардинально змінило ситуацію і впродовж перших семи днів війни на ринку відбулися глибинні процеси трансформації.

Кількість вакансій за той час скоротилася на 45%, а нових резюме – на 51%. Найбільші зміни торкнулися Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя та Львова. Згідно з опитуванням групи «Рейтинг», станом на другу половину березня через бойові дії без роботи залишилися 53% громадян. На сході цей показник сягав 74%.

Шість тижнів війни: що відбувається на ринку праці зараз

Нині кількість актуальних пропозицій роботи на 23,5% менша за довоєнну частину лютого 2022 року, розповіла The Page керівниця експертно-аналітичного центру кадрового порталу grc.ua Руслана Березівська. Однак, зазначила вона, динаміка позитивна: відтоді як ринок праці почав поступово «оживати», кількість наявних вакансій збільшилася. Водночас українці, які через війну втратили роботу, почали активно її шукати: показники нових резюме зросли на 69%.

Найбільше пропозицій роботи зараз у Києві, а також у Львівській та Дніпропетровській областях. У столиці зосереджено 42,3% відкритих вакансій від усіх активних в Україні, хоча їхня кількість утричі менша за січневі показники. На Львівщині частка відкритих вакансій зросла із 4,3% у січні до 5,2% у березні. Водночас кількісний показник пропозицій тут зменшився вдвічі.

Кого шукають роботодавці

Найвищий попит у роботодавців зараз мають фахівці зі сфери продажів. Щоб забезпечити роботу продовольчих магазинів, ритейл цікавиться продавцями, касирами, працівниками складів і водіями. Частка подібних вакансій сягає 16,2% усіх активних пропозицій, розміщених на grc.ua, говорить Березівська. Мають попит також ІТ-спеціалісти, фахівці у сфері транспорту та логістики, люди без досвіду роботи та робітничий персонал.

Найвідчутніше криза позначилася на юристах і працівниках галузі спорту та краси – вакансій для них майже немає. Не краща ситуація у сферах безпеки, автомобільного бізнесу, закупівель, інсталяції та сервісу. Практично не цікавлять роботодавців і працівники керівної ланки.

Водночас найактивніше шукають роботу фахівці зі сфери обслуговування, роздрібної торгівлі, адміністрування та керівники середньої ланки – кількість таких резюме зараз переважає над іншими, повідомили The Page у work.ua.

Як змінилася зарплата під час війни

Кризи на ринку праці насамперед позначаються на зарплатах працівників. У 2014 році 14% компаній на всій території України скоротили щомісячні виплати співробітникам. Коли відбулися девальвація та знецінення нацвалюти, майже третина підприємств намагалися утримувати зарплату в гривні. А під час пандемії понад 35% компаній озвучували готовність зменшувати розмір виплат.

Нині, як свідчать опитування, лише 22% підприємств зберегли розмір зарплат довоєнного часу й надали додаткову матеріальну допомогу своїм працівникам. Решта компаній або скоротили заробітні плати, або вдалися до інших непопулярних заходів.

За даними grc.ua, сьогодні середня заробітна плата в Україні складає 26,9 тис. грн, тоді як у лютому ця цифра була значно меншою – 19,3 тис. грн.

«Але ця динаміка не є доказом того, що українці стали отримувати більшу заробітну плату. Просто структура пропозицій роботи значно змінилася, а деякі фахівці, які й до того отримували невелику зарплату, в умовах війни мають менший попит», – пояснює Березівська.

Середня пропонована заробітна плата в Україні. Фото: grc.ua

Середня пропонована заробітна плата в Україні. Фото: grc.ua

Київ, який тривалий час був лідером з-поміж регіонів за розміром зарплати, тепер опустився на четверту сходинку рейтингу. У середньому киянам пропонують 25 тис. грн. Обігнали столицю Львівщина (30,3 тис. грн), Дніпропетровська (27,9 тис. грн) та Одеська області (27,4 тис. грн).

Подякувати 🎉