За місяць війни через вторгнення Росії в Україну було закрито 3973 торгових об’єктів.
Два роки поспіль український ритейл займав перші сходинки у топ-5 найбільш прибуткових галузей економіки України. Сумарно за рік рітейлери заробляли понад 430 млрд грн.
Але після початку повномасштабних бойових дій 24 лютого все кардинально змінилося. Деякі об’єкти було втрачено, частину закрили через небезпеку для персоналу та покупців, а в деякі міста неможливо завезти товар чи вивести на роботу персонал.
За даними дослідження Асоціації ритейлерів, проведеного методом онлайн-опитування 97 власників та CEO підприємств України, за 25 днів бойових дій було закрито з тих чи інших причин 29% торгових об’єктів/магазинів.
Хто зазнав найбільших втрат: близько 4 тисяч об'єктів закриті
Сумарно було закрито 3973 торгових об’єктів. І це тільки прямі втрати основних фондів, пов’язані із закриттям торгових точок, не враховуючи недоотриманих прибутків підприємствами малого та середнього бізнесу.
Ювелірний сегмент: закриті 1119 торговх об'єктів (85% галузі). З одного боку у дні війни різко паде попит на коштовності. З іншого — на окупованих територіях такі об’єкти грабують одними із перших. Працюють ювелірні магазини лише на заході України: комусь треба обручки (закохані одружуються на фронті), чи хтось намагається захистити кошти від інфляції.
Індустрія розваг. 46 розважальних центрів та кінотеатрів наразі зачинено 40 або 87%. Цей сегмент ітак нелегко пережив карантинні обмеження під час пандемії коронавіруса.
Fashion-рітейл. Продавці одягу, взуття та модних аксесуарів вимушено закрили 72% магазинів, або 368 точок із 510. Людям не до купівлі останніх колекцій на останні гроші. До того ж багато ТЦ і ТРЦ, де переважно знаходилися магазини відомих брендів, зараз зачинені, а в зонах активних бойових дій та в окупації – взагалі пошкоджені або знищені.
Побутова та цифрова техніка. Зачинено половини рітейлу. Окрім складності роботи в районах бойових дій існує проблема знищення деяких складів, як от у мережі Фокстрот, а також різка зміна попиту на різні категорії товарів.Наразі працює лише 272 магазини із 554.
Непродовольчий ритейл. Зачинено третину магазинів втратили. Із 111 торгових точок з продажу будівельних матеріалів залишилося відкритими лише 76, а в сегменті товарів для дому, побутової хімії та косметики було зачинено 724 магазини або 27% галузі.
Фармацевтичний сегмент: закрито 625 аптек -16% галузі,
Продовольчий сегмент (міні-маркети, супермаркети) – 17% галузі (580 точок) на працює.
Як працюють торгові об’єкти
Станом на 21 березня загальна кількість працюючих торговельних точок становила 9701 при загальній чисельності у 13 674.
Із цих 71% працюючих торгових об’єктів ще 15-18 % працюють в обмеженому графіку, в комендантську годину, відкриті декілька днів на тиждень у зв’язку з бойовими діями в даних регіонах і містах.
Решта 52% діючих торгових об’єктів говорять про логістичні проблеми, складність транспортних перевезень і вчасної доставки товару, відсутність транспортних засобів для здійснення логістики, логістичного персоналу.
Не менш гостро стоїть проблема наявності товару у виробників/постачальників, особливо в зонах бойових дій, що ускладнює забезпечення торгових об’єктів в даних регіонах. Тому, наприклад, продуктовий рітейл активно намагається перебудувати й оптимізувати свої мережі.
Так, наприклад, мережі Сільпо та АТБ залишили працювати в столиці «опорні» магазини, а решту зачинили, або використовують як склади.
Досить сильно відчутна нестача персоналу, чим поясняється велика кількість зачинених аптек, хоча й складність поповнення асортименту теж існує. Проблем додає періодичне знищення ворогом деяких складських та виробничих потужностей.
Які ТРЦ постраждали від війни
Найбільших втрат та руйнувань зазнали торговельно-розважальні центри на тимчасово окупованих територіях та в зоні активних бойових дій. Вороги Їх обстрілюють, палять, грабують або намагаються влаштувати теракти.
Серед постраждалих об’єктів, за даними Асоціації ритейтерів, є ТРЦ Києва, Харкова, Дніпра та Херсона:
- ТРЦ Lavina Mall (Київ): у будівлю 14 березня потрапив снаряд у районі розважального центру Галактика. Об'єкт відкритий у 2016 році, до вторгнення росії він був одним з найуспішніших у столиці та оцінювався у $200 млн.
- У ТРЦ River Mall (Київ) 27 лютого запобігли теракту. Російський військовий, переодягнений у цивільного, залишив у ТРЦ рюкзак з вибухівкою, але пильні кияни допомогли завадити теракту спільно з поліцейськими. Диверсанта затримали.
- ТРЦ Ретровіль (Київ) 20 березня постраждав від ракетного удару окупантів.
- ТРЦ Fabrika (Херсон) знищений у перший день війни. ТРЦ спалахнув від обстрілів БТР, а коли пожежники приїхали на виклик, російські агресори завадили їм загасити будівлю. Окупанти спалили та повністю розграбували торговельний центр площею 80 000 кв. м.
- ТРЦ Мега Оскар (Нова Каховка) — пошкоджено, зловмисники за допомогою автомобіля виламали двері біля кав’ярні Coffee City і проникли у приміщення.
- ТРЦ Nikolsky(Харків) пошкоджено 9 березня — російські окупанти пошкодили купол тяжкою системою залпового вогню «Смерч». Всередині стався обвал, на 4-му та технічному поверхах, на покрівлі горіли конструктивні елементи. Площа пожежі становила близько 100 кв. м.