Нещодавно припинив наповнювати російську версію сайту. Ми публікуємо історії колег із інших ЗМІ, які вчинили так само. Ігор Дармостук, шеф-редактор КиївВлади, розповів
про те, яким був шлях видання до такого рішення.
24 лютого 2022 року о 6:27 я випустив новину під загом: «Путин объявил войну Украине». Випустив російською, бо на той момент це була основна робоча мова ресурсу «КиевVласть». Перед тим як клікнути на кнопочку «опублікувати» я трохи повагався, — може замінити «путін» на «росія»?
Відмова від російської версії та перейменування сайту «КиївВлада»
Перший тиждень війни це питання періодично вигулькувало під час редакційних нарад: «Путіністи», «Кремль», «орки», «московити» чи таки «росія»? Вирішили — «росія» і «росіяни». Потім була дискусія – з якої літери? Перемогла мала. А 11 березня я зробив від імені редакції офіційну заяву про відмову від російської і перейменування на «КиївВладу». За 12 днів — 23 березня ми прибрали з нашого логотипу галочку, щоби не асоціюватися із російським тактичним знаком "V" і перелили фірмовий візуал на всіх офіційних майданчиках. Пам’ятаю, що десь у ці самі дні "Z" із лого публічно вилучив музичний гурт «Без обмежень»...
Дискусій щодо відмови від російської всередині колективу не було взагалі. Так треба – аксіома. Проте, замість дискусій були технічні проблеми, бо наш техвідділ базувався в Маріуполі. Через це певний час ми не могли зрозуміти, хто і як нам все переливатиме і переналаштовуватиме в адмінці. Були питання юридичні, бо «КиевVласть» – це офіційно оформлена торговельна марка… Але чітке розуміння того, що слід українізуватися, превалювало. Єдине, що нас бентежило, – швидкість виконання цього завдання. Швидкість, адже ворог під Києвом, а ти зволікаєш стати під рідне знамено. Плюс звичайний людський сором. Мовляв, чого було не зробити це раніше… А коли сором міксується із вибухами на околицях твого міста, то виправити старі помилки хочеться найдужче. І це не пафос, повірте.
Реакція читачів на відмову від російської версії «КиївВлади»
Читачі сприйняли оновлення позитивно, тим більше, що якось по інерції ми від перших днів вторгнення давали набагато більше контенту українською. Власне до остаточного переходу стрічка була сформована десь 70% з україномовного контенту. Автори просто самі не робили контент російською, а редакція не заперечувала. Загалом можу пригадати лише один гнівний комент у ФБ на захист «вєлікого і могучєго», як основної мови КиївВлади, але я не певен, що то був комент від справжньої людини.
Після переходу виникли дві проблеми, про які можу говорити. Перша – технічна і загально редакційна, друга – психологічна і особисто моя.
Технічна полягає в тому, що редакція вилетіла зі стрічки Google-news, адже наша обліковка у цій системі була помилково налаштована виключно під російськомовний контент. І така проблема, наскільки мені відомо, у багатьох колег. Проте це можна вирішити, і ми це робимо.
Психологічна полягає в тому, що у мене досі нема притомної відповіді на запитання, чому ми так забарилися та українізувалися лише під звуки канонад. Періодично мені ставлять його студенти, періодично – колеги. Першим пояснювати складніше, другим – простіше. Але поки відповіді, яка б мене цілком задвольнила, – не знайшов. Чи знайду – не знаю, поки працюю над цим :) Певен тільки в одному – рішення було правильне, а тому дякую «КиївВладі» за те, що ухвалилося воно без зайвої балаканини та одностайно.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора