Купівля квартири в новобудові багатьом здається місією нездійсненною. Однак якщо ви маєте дохід (особистий чи сімейний) у розмірі хоча б $1,5 — 2 тис. на місяць, я б радила не журитися, а приділити більше уваги фінансовій грамотності.
Розклавши мету на складники, проаналізувавши власні доходи та витрати, а також можливі інструменти купівлі або накопичення необхідної суми, ви зрозумієте, які фінансові кроки приведуть вас до власного житла.
Нижче — кілька слушних порад щодо того, як бути, коли грошей на квартиру в новобудові бракує.
Стратегія 1. Купівля проміжного варіанта
Цілком імовірно, що ви хотіли б жити на Липках або пити вранці улюблений капучино з круасаном у кав'ярні на Льва Толстого й навіть приглянули там новобудову своєї мрії, але насправді ваша дельта (різниця між доходами та витратами) пропонує почекати десь років 50 — 70 — 100.
Звісно, я утрирую: квартира вашої мрії умовно може бути й на лівому березі, але грошей на конкретне планування в конкретному ЖК бракує.
У такому разі раджу розглянути проміжний варіант купівлі — квартиру, у якій ви зможете пожити певний час, щоб фінансово вийти на новий рівень, а потім продати її, докласти накопичене і придбати потрібну.
Що потрібно для цієї стратегії: насамперед чітке розуміння, що компроміс не дорівнює купівлі неліквіду й відвертого мас-маркету, який через рік втратить ціну.
Ви маєте ретельно балансувати між бажаним і дійсним, але так, щоб у ЖК і планування був потенціал зростання, щоб у розрізі 5 — 7 років ця квартира не втратила в ціні, а, навпаки, зросла.
На що варто звернути увагу: на комплексні проєкти розвитку територій у спальних районах, можливо, на відстані від метро, але із зупинками наземного транспорту по сусідству.
Із закладеним набором інфраструктури: тобто на території в майбутньому мають з'явитися магазини у форматі «біля будинку», сервісні об'єкти, продовольчі лавки, супермаркет, а просторове зонування не обмежується дитячим майданчиком і парою лавочок як «місця для відпочинку».
Стратегія 2. Купівля в ліквідному форматі за допомогою фінансових інструментів
Другий можливий варіант — купити житло навіть у сегменті «комфорт+» у ліквідних нині форматах екокомплексу, мініполіса, багатофункціонального ЖК із потенціалом зростання ціни на 25 — 30% на рік, але не за 100% вартості, а за допомогою розтермінування від девелопера або іпотечного кредитування, розрахувавши зручний строк і перший внесок під себе.
У разі розтермінування — так, ви переплачуєте на вартості квадрата приблизно $80 — 120 одразу, але отримуєте 3, 5 і навіть 7 років для виплати квартири, у яку можете заїхати набагато раніше, зробивши мінімальний ремонт.
Поступіться кількістю квадратних метрів, планувальним рішенням, але не якістю середовища для життя — от головна порада. Бо в майбутньому саме його ви продаватимете. У ліквідних форматах новобудов також можна розглянути варіанти тривалого розтермінування та іпотечного кредиту.
Стратегія 3. Купівля інвестиційного варіанта
Ця стратегія відмінно підходить тим, хто має певну накопичену суму, але на квартиру мрії поки що не вистачає.
Інвестиції в ліквідні квадратні метри на початкових етапах будівництва дадуть змогу суттєво заробити на різниці в ціні квадратного метра. Середній цикл проєкту триває 1,5 — 2 роки.
Пам'ятаємо, звісно, про нові норми оподаткування та продаж нерухомості, яка не встигла побути у власності не менш як 3 роки, але навіть із ними з огляду на те, що ви нікуди не поспішаєте й вибрали ліквідний продукт із високим відсотком реального платоспроможного попиту, результат потішить.
Вибираємо комплекси з потенціалом зростання ціни не нижче за 25 — 30% і стабільно високою зацікавленістю реальних покупців жити тут. Ці проєкти зазвичай виділяються з розряду однокласників: і локацією, і концепцією, і наявністю багатофункціональної інфраструктури, й архітектурною айдентикою. Планування вибираємо з огляду на свої фінансові можливості.
Ще один варіант інвестицій у ліквідні квадрати — це купівля комерційних площ у таких самих ЖК (врахуйте, що квадрат буде дорожчим за житловий у середньому на 15 — 20%), а також інструмент інвестування в професійні фонди нерухомості.
Це рівень вищий і вимагає бажання розібратися, заглибитися трохи більше в процеси ринку: можна інвестувати, наприклад, у девелопмент коворкінгів і складів, акції іноземних компаній у сфері нерухомості чи навіть в український продукт.
Ваше завдання – як у разі інвестиції в житло, так і в разі інвестиції в комерцію чи девелопмент – вийти вчасно і вкласти накопичене + стартовий капітал у новий інструмент накопичень.
У такий спосіб крок за кроком ви наближаєтеся до своєї мрії.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора