Три лайфхаки, як узяти іпотеку та виплатити її

оглядачка ринку нерухомості

Фото: Free-Photos / Pixabay

Усупереч поширеній думці, що «пацієнт імовірніше мертвий, ніж живий», іпотечне кредитування в країні за останній рік пережило кілька важливих етапів. Зниження процентних ставок у банківських програмах, запуск державної іпотеки під 7%, зростання кількості позик свідчать про те, що процес запущено. Масовою купівля житла в кредит на первинному ринку ще не стала. Для цього хоча б кожен четвертий українець, який думає про власне житло, має скористатися кредитним плечем. Але прогрес точно є.

Я вірю, що надалі державна програма іпотеки має всі шанси зростати та розвиватися. Для цього важливо, звісно, збільшувати фінансування щорічно щонайменше на третину, переглянути розмір початкового внеску, обмеження квадратури. Також треба щось робити з верифікацією доходів: або зважати на тіньову економіку (тут, на жаль, без змін уже багато років), або банкам варто розглянути можливість брати до уваги сукупний дохід членів сім'ї за певний період. Запитань тут більше, ніж відповідей.

Проте вже тепер ті, хто має стабільний офіційний дохід, цілком можуть обдумати можливість купівлі квартири в новобудові в іпотеку, яку видає низка відомих банків. Ось деякі з них: ПриватБанк, «Глобус Банк», Ощадбанк, «ОТП Банк», Укргазбанк, Кредобанк. З девелоперів за державною програмою іпотеки в Києві працюють компанії Perfect Group, «Інтергал-Буд», «Ковальська», KSM-GROUP, ІБК «Обрій», Citex Develompent.

Якщо ви дозріли на кредит на квартиру, важливо не випустити з поля зору деякі важливі моменти.

Спробуйте максимально збільшити перший внесок

Що більшу суму ви внесете, то менші будуть відсоток на тіло та фактичні переплати. Намагайтеся накопичити більший платіж або скористатися допомогою друзів, рідних та близьких.

Банк так само бере до уваги початковий внесок, як і ваші доходи, платоспроможність і надійність.

Звичайно, якщо ви розраховуєте на мінімальний перший внесок, тому що тільки так можете купити квартиру, тоді є сенс погратися з квадратурою або розташуванням житла. На першому поверсі квартири дешевші, ніж на середніх поверхах будинку.

Вибирайте для першої купівлі невелике житло, яке потім може стати плацдармом для квартири мрії. Лише дивіться на його ліквідність.

Ознайомтеся та виберіть комфортну для себе систему платежів

У вас з імовірністю в 99,99% буде ануїтетна система платежів. За такої системи платежі залишаються постійними протягом усього терміну кредитування. Платіж зазвичай щомісячний, варіантів квартального платежу банки, частіше за все, не надають.

А ось девелопери, до речі, у програмах розстрочки можуть надавати варіант квартальних платежів. Програми ці бувають також досить тривалі – до 3-5 років (ЖК «Метрополіс» – 5 років, ЖК «Озерний Гай» – 3 роки, ЖК Happy House – 3 роки), в окремих випадках – 7 років (ЖК Lucky Land, ЖК Svitlo Park, ЖК «Файна Таун»).

Але з тривалим розстроченням збільшиться вартість квадрата, а з іпотекою вона залишиться колишньою, ви ж купите квартиру за 100% вартості. Але переплатити доведеться банку. І, звичайно, якщо термін у 3 – 7 років вам не підходить, а потрібно, припустимо, 8 – 15 років, то банківська позика зможе стати вам у пригоді.

Вносьте платежі достроково та, якщо можливо, більші

Найскладніше доведеться в перші роки. Тому що тіло кредиту велике, якщо авансовий платіж був мінімальний. Тому постарайтеся його якнайшвидше зменшити. Оптимальний варіант – вносити дострокові платежі, якщо виходить.

Ви також можете скоротити термін кредитування. Регулярний платіж буде більший, але ви швидше гасите основну частину, а значить, зменшуєте частку відсотків.

У будь-якому разі вам доведеться чесно відповісти собі на запитання ще на самому початку: «А чи зможу я собі це дозволити?» Важливо усвідомлювати, що іпотека – це забіг, і він рідко буває на коротку дистанцію.

Щоб не потрапити в біду, краще брати іпотеку на строк із запасом: накиньте в середньому рік, якщо впевнені у своєму доході на 80% та вище.

Загальний термін розраховується на підставі комфортного фінансового навантаження, а також вашого потенціалу: того, наскільки швидко ви знайдете нову роботу, якщо щось трапиться з попередньою; чи є у вас подушка для платежів на випадок форс-мажорів (чи сформуєте ви її в процесі).

Майте на увазі, що у вас завжди має залишатися комфортна сума на нормальне життя: їжу, побут, особисті витрати. І пам'ятайте: неправильно розрахована іпотека може вдарити не лише по гаманцю, а й по ментальному здоров'ю.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора