Рівень розвитку іпотечного кредитування в Україні наглядно характеризує співвідношення іпотеки та ВВП України порівняно з цим показником у країнах ЄС. В Україні це співвідношення становить 0,7%, у сусідній Польщі — понад 20%, а у Франції та Швеції воно перевищує 50%.
Про це в коментарі заявила начальниця управління з роботи з клієнтами «Глобус Банку» Катерина Личана.
«...Що вищий рівень економічного розвитку країни та рівень забезпеченості житлом, то кращі справи з іпотекою. Це означає, що в України в цьому плані дуже великий потенціал для розвитку», — наголосила представниця банку.

Співвідношення фінансування іпотеки до ВВП країн. Інфографіка: «Глобус Банк»
За ловами Личаної, на початку роботи програми «Доступна іпотека 7%» уряд заявляв про готовність профінансувати у 2021 році 5000 кредитів на суму 5 млрд грн. Однак за 8 місяців роботи було надано лише 977 кредитів на 845 млн грн. Причина низького рівня реалізації програми – велика кількість обмежень у ній та суворі вимоги до позичальників.
«Глобус Банк» приєднався до програми «Доступна іпотека 7%» 1 березня 2021 року. Натепер ми видали 151 кредит, банк — лідер програми на первинному ринку. Середня сума кредиту в нашому банку становить 830 тис. грн, строк кредитування — 20 років. За таких умов і за процентної ставки 7% максимальний платіж клієнта в перший місяць становить 8300 грн, а в останній — 3479 грн. Сума платежу за кредитом доступна майже кожній українській родині», — пояснила Катерина Личана.
За словами представниці банку, програма «Доступна іпотека 7%» хоч і передбачає можливість працювати на первинному ринку нерухомості для стимулювання житлового будівництва, та, на жаль, частка наданих кредитів на придбання нерухомості в новобудовах становить лише 24,77%.
«Усього 5 банків із 17 учасників програми видали хоча б один кредит на первинному ринку. Майже половину таких кредитів — 48,76% — видав «Глобус банк», — пояснила експертка.
На її переконання, перше, що слід зробити, щоб програма стала масовою, особливо на первинному ринку, — це розширити перелік схем фінансування.
«За цією програмою клієнт може придбати житло лише за схемою купівлі-продажу майнових прав або участі у фонді фінансування будівництва. Це дуже звужує коло потенційних будівельних компаній, які готові, але не мають можливості працювати за програмою «Доступна іпотека 7%». Тільки до 10% забудовників використовують погоджені програмою схеми фінансування», — наголосила Катерина Личана.

У середньому на українця припадає 23 кв.м житла, на німця — 43 кв.м. Інфографіка: «Глобус Банк»
По-друге, треба усунути деякі обмеження щодо банків, а саме неможливість брати до уваги майнові права на майбутню нерухомість під час розрахунку кредитного ризику. Долучення майнових прав до прийнятного забезпечення зменшить норму резервування та дасть можливість більшій кількості банківських установ розвивати кредитування нерухомості на первинному ринку під заставу майнових прав.
«Рівень забезпеченості житловою площею в розрахунку на одного жителя в Україні становить 23 кв.м, у країнах ЄС цей показник набагато вищий. Наприклад, у Німеччині та Австрії це 43 кв.м», — пояснила керівниця банку.
Втім, за її оцінкою, програма «Доступна іпотека 7%» стимулює розвиток іпотеки в Україні. Адже в українців велика потреба поліпшувати умови проживання.
Подальше зниження ставки за програмою «Доступна іпотека 7%» до 5% можливе тільки за підтримки держави, оскільки вартість ресурсів на ринку не дає змогу банкам надавати такі дешеві кредити самостійно. Ба більше, останнім часом спостерігається зростання облікової ставки НБУ та вартості депозитів, звернула увагу експертка.