Facebook Pixel

Яке житло купують в Україні: Харків, Миколаїв, Луцьк, Запоріжжя

Протягом 2022 року найшвидше ціни зростали в Луцьку. Але там і покупці прискіпливіші. А мешканці Запоріжжя шукають переважно квартири до 60 квадратних метрів.

Харків'яни обирають двокімнатні

За підсумками вересня, житло в новобудовах Харкова здорожчало в середньому на 4%. З початку року ціни зросли на 9,5%. Вартість квартир у новобудовах — у середньому $800/кв. м.

На відміну від більшості великих регіональних центрів, тут найбільший попит припадає не на одно-, а на двокімнатні квартири площею 60 — 70 кв. м, повідомив голова Харківського регіонального відділення Асоціації фахівців нерухомості України (АФНУ) Андрій Правдін. У структурі пропозиції 60% становлять квартири економкласу із середньою вартістю $550/кв. м.

За словами експерта, на початкових стадіях будівництва до 80% квартир купують інвестори з метою їхнього перепродажу на завершальних етапах зведення будинків.

Quote«Дуже великий вибір квартир в об’єктах, близьких до завершення. За винятком будинків компанії «Житлобуд 1», квартири в яких розкуповують за лічені години після старту продажів», — сказав він.

На вторинному ринку житла в Харкові з початку року середні цінові показники зросли на 9,5%. З червня 2020 року найбільше здорожчання спостерігається в сегменті однокімнатних квартир. Так у районах близьких до центру міста вартість квадратного метру зросла на 22%, а спальних масивах — на 24%.

За підсумками III кварталу 2021 року частка продажу щодо недорогих квартир вартістю до $30 тис. становить понад 26%, а в об’єктах вартістю понад 100 тис. доларів — 8,5%. На думку Правдіна, до кінця року не варто очікувати суттєвих цінових змін: наразі сформоване оптимальне співвідношення пропозиції та платоспроможного попиту.

Миколаїв: ціни стабілізувалися після різкого стрибка

З початку року ціни на вторинному ринку нерухомості тут зросли майже на 10%. За даними Миколаївського відділення АФНУ, у перші три місяці 2021 року вторинний ринок нерухомості через пандемічні обмеження перебував у «замороженому» стані. Проте з квітня спрацював ефект «стисненої пружини», і пропозиція квартир на продаж збільшилася майже вдвічі. А в червні-липні відбулося значне здорожчання житла: спочатку на 4%, згодом на 6%.

Quote«З початку року в Миколаєві було придбано близько 300 квартир, це майже 25% усього обсягу пропозиції», — заявив Тимур Снітко, голова міського відділення АФНУ.

Станом на кінець вересня середня вартість житла становить $655/кв. м. Вартість однокімнатної квартири становить $713/кв. м, двокімнатної — $655/кв. м, трикімнатної — $638/кв. м. Проте, за словами Снітка, з другої половини серпня пік активності почав спадати, вартість житла залишається стабільною, з незначними коливаннями в межах 1%.

Щодо первинного ринку, наразі ринок розвивається точково: в місті будується лише кілька новобудов, вартість житла в яких із січня по вересень зросла на понад 12%. «Власне ринку новобудов у Миколаєві нема. Попит значно перевищує пропозицію в цьому сегменті: 95% квартир забудовники реалізують ще до введення об’єкта в експлуатацію», — наголосив він.

У Запоріжжі активно розкуповують житло радянського періоду

У Запоріжжі з початку року вартість житла в новобудовах зросла в середньому на 10 — 12%. Водночас на тлі активного розвитку первинного ринку, подальше зростання цін у цьому сегменті буде досить помірним. Найбільший попит спостерігається на квартири площею до 60 квадратних метрів, наголосив Дмитро Бейда, голова Запорізького регіонального відділення АФНУ.

Quote«До кінця року вартість первинного житла може зрости не більше, ніж на 2 — 3%, але за умови стабільної економічної ситуації в регіоні. Надалі, у 2022 році, динаміка зростання вартості квартир у новобудовах залежатиме від купівельної можливості громадян. Наразі є всі підстави стверджувати, що у I півріччі ціни навряд чи істотно зміняться. У найбільших українських містах, таких як Дніпро чи Одеса, тенденції до цінової стабілізації спостерігаються з вересня», — зазначив експерт.

На вторинному ринку Запоріжжя вартість житла з початку року зросла в межах 8%. Понад 60% попиту припадає на одно-, двокімнатні квартири площею 32 — 56 кв. м переважно в будинках радянської пори в районах з добре розвиненою соціально-побутовою інфраструктурою та вдалим транспортним сполученням.

У центральних районах міста діапазон цін на квартири, що користуються найвищим попитом, становить від $600 до $800 за один квадратний метр.

Quote«На вторинному, як і на первинному ринку, до кінця року очікується незначне зростання вартості квартир, адже саме високий попит рухає ціни вгору. Максимальне здорожчання вторинного житла не буде більшим, ніж 2%, що також може свідчити про поступову стабілізацію цін», — пояснив експерт.

Луцьк: у новобудовах уже все розкуплено

З початку року у Луцьку квартири в новобудовах економ та комфорт-класу зросли в ціні на 10 — 15%: вартість житла становить від 16,5 тис. грн/кв. м до 27 тис. грн/кв. м. Найбільший попит спостерігається на помешкання площею 50 — 70 кв. м.

Quote«На початок жовтня у введених в експлуатацію будинках вільних квартир практично немає. Покупці насамперед звертають увагу не на ціну, а на те, як дбають забудовники про прилеглу до житлового комплексу територію, на архітектурні рішення того чи іншого ЖК, планування квартир, наявність паркування, об’єктів соціально-побутового призначення (дитячих садочків, шкіл, магазинів тощо), вдале транспортне сполучення», — зазначив Ростислав Ганейчук, голова Волинського регіонального відділення АФНУ.

За його словами, окрім високого попиту, важливими факторами зростання цін на первинному ринку Луцька є збільшення собівартості будівництва та зростання заробітних плат. Однак найголовнішим для забудовників найближчими місяцями стане не покриття власних витрат на будівництво, а утримання стабільного попиту.

Quote«Ціна на житло має відображати реальну купівельну спроможність громадян. Їх не цікавлять витрати девелоперів, збільшуються вони чи ні. Насамперед покупців хвилює, чи буде в них реальна змога придбати оселю. Це розуміють забудовники, тому навряд чи до кінця року ціни суттєво зміняться», — вважає експерт.

Щодо вторинного ринку, то протягом року вартість квартир планомірно зростала: із січня по вересень вартість квартир на «вторинці» збільшилася в межах 8 — 10%.

Quote«Попит на одно-, двокімнатні квартири високий в усіх обласних центрах країни. Луцьк не виняток. Протягом року популярність малогабаритних квартир радянського періоду становила понад 60% усього попиту на вторинному ринку», — наголосив Ганейчук.
Подякувати 🎉