Черговий тиждень інвестори уважно стежили за дебатами в Конгресі США: демократи, які контролюють нижню палату, все ще відмовляються йти на компроміс щодо нового пакету стимулів, адже проблеми в економіці збільшують шанси Джо Байдена на перемогу на президентських виборах.
Днями представники ФРС попередили, що американському уряду необхідно терміново схвалити підтримку, до того ж у збільшеному розмірі, щоб зберегти темпи відновлення економіки.
Відсутність нових стимулів істотно знижує апетит до ризику й відбиває бажання зв'язуватися з ризикованими активами, внаслідок чого вартість долара на валютному ринку знову почала зростати, водночас тиск на сировинні товари та валюти країн, що розвиваються, істотно збільшився.
Попри проблеми в економіці фондовий ринок США продовжує зростати: ринкова капіталізація Apple перевищила $2 трлн. Компанії знадобилося близько 38 років для того, щоб досягти позначки $1 трлн, і лише два роки, щоб збільшити цю цифру вдвічі. До того ж новий рекорд вдалося встановити попри 30%-ве падіння котирувань під час березневого обвалу ринку.
Відтоді вартість однієї акції зросла з $212 до $470. Будь-яких серйозних приводів для такого різкого злету цін немає — з новин можна виділити лише запуск 5G iPhone.
Крім того, з 2019 року прогнози аналітиків щодо прибутку технологічного гіганта стабільно погіршуються. Головним драйвером «ралі» варто назвати бажання інвесторів розмістити свій капітал у топових компаніях технологічного сектора, які в поточній ситуації розглядаються як «острівець стабільності». За Apple йдуть Amazon і Alphabet, чия капіталізація трохи перевищує $1,7 трлн.
Зведений платіжний баланс України за червень 2020 року пораховано з профіцитом ($978 млн). Стан цього показника відображає ситуацію в економіці країни: на початку літа платежів, що надходили в країну, було більше, ніж тих, які відправляли за її межі.
Подібна ситуація сформувалася через слабку активність імпортерів на тлі падіння споживчого попиту, водночас експорт, що представлений сільськогосподарською продукцією і сировиною, постраждав набагато менше.
Позначилася й висока активність трудових мігрантів, чиї грошові перекази також вплинули на остаточні цифри. Найімовірніше, у наступні місяці ситуація змінюватиметься: торговельні партнери України скористалися падінням цін на промислові товари й активно закуповували їх про запас, внаслідок чого попит з їхнього боку в другому півріччі може виявитися нижчим за звичні значення.
Ситуація на внутрішньому паливному ринку залишається стабільною: ціни на АЗС майже ніяк не відреагували на акції протесту та страйки в Білорусі, звідки надходить близько третини всього пального.
Річ у тім, що з початку року в Україні спостерігається серйозний профіцит бензину, завдяки якому країна здатна без жодних наслідків пережити часткові страйки на Мозирському НПЗ — основному партнері українських компаній.
Зберегти ціни на пальне на відносно низькому рівні дозволяє й зміцнення гривні: з початку місяця гривня зросла щодо долара на 1,6%. Правда, з огляду на ситуацію на глобальних ринках курс цілком здатний скоректуватися до 27,5-26 грн за долар.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора