Facebook Pixel

Нові екологічні правила: що варто врахувати українським меблярам

Оксана Страз
Директорка з розвитку Fix street furniture

«Зелений перехід» – тема, яка не сходить з вуст суспільства останні роки, а також з порядку денного європейських структур. На перший погляд він асоціюється з переходом до відновлюваних джерел енергії. Проте чи це дійсно лише так? 27 травня 2024 року Рада ЄС фінально затвердила нове регулювання щодо екодизайну, яке вводить комплексні вимоги для підвищення стійкості товарів, що продаються в ЄС. І так, це прицільно стосується більшої кількості галузей. На відміну від попередньої директиви, яка зосереджувалася на продуктах, пов'язаних з енергоспоживанням, нове регулювання охоплює майже всі фізичні товари. Серед них: електроніка, текстиль, вироби з пластику, будівельні матеріали, акумулятори, хімічні речовини, продукти харчування та меблі.

Україна ще не є членом ЄС (сподіваємось, ненадовго), проте велика кількість продукції експортується на європейський ринок, а тому, чим швидше кожен виробник на своєму рівні впроваджуватиме відповідні зміни та відповідатиме вимогам, тим відкритішим буде для української продукції європейський ринок.

Зупинимося детальніше на меблевій галузі

Що потрібно знати виробникам меблів:

1. Вимоги до стійкості. Виробники повинні забезпечити, щоб їхня продукція відповідала критеріям довговічності (sustainability), можливості повторного використання (reuse), ремонтопридатності (repair) та переробки (recycle). Це передбачає використання екологічних матеріалів у виробництві, зменшення відходів, підвищення енергоефективності виробничих процесів.

Окрім цього, сюди входять вимоги щодо використання вторинних матеріалів та усунення з виробничого процесу речовин, що ускладнюють переробку. Тут виникає низка запитань, що потребує детальнішого дослідження. А саме: питання виробництва з перероблених матеріалів (recycled), що на етапі фінального виробництва може стати вже непридатним для повторної переробки (non-recyclable).

2. Цифровий паспорт продукту. Документ, який надає детальну інформацію про характеристики стійкості продукту, перелік матеріалів, використаних під час виробництва, їх походження, екологічний слід продукту, наявність (чи можливість створити, отримати і де) запасних частин і рекомендації з обслуговування та інструкції з ремонту.

Це все дасть можливість підвищити прозорість і допомогти споживачам робити розсудливий і відповідальний вибір при придбанні продукту. А також унеможливити зловживання з точки зору використання природних ресурсів.

3. Міжнародна відповідність. Регулювання поширюється на всі продукти, що продаються в ЄС, незалежно від місця їх виробництва, що забезпечує рівні умови для всіх і підтримує глобальні зусилля щодо стійкості.

4. Терміни впровадження. Нове регулювання поступово замінить чинну еко-директиву, з постійними оновленнями та збільшенням детальних правил для категорій продукції, що вже регулюються існуючими нормативами. Виробники повинні стежити за змінами та термінами впровадження, щоб бути готовими впроваджувати відповідні реформи поступово і не випасти з човна розвитку.

Що це означає на практиці для виробників меблів:

  1. Дотримуватись вимог стійкості шляхом використання «дружніх» для довкілля матеріалів, зменшення відходів або їх перевикористання, зниження енергозатратності та впровадження енергоефективних практик у виробничому процесі.
  2. Працювати у напрямку збільшення життєздатності продукту вже починаючи з дизайну, ставлячи акцент на довговічність, придатність до ремонту чи повторного використання
  3. Специфіка матеріалів — більше матеріалів або придатних до повторного використання, або ж найбільш довговічні матеріали для виробництва, а також зменшити або взагалі відмовитись від шкідливих речовин.

Як забезпечити стійкість матеріалів і які наслідки матиме недотримання цієї норми

У нашому виробництві ми використовуємо стійкі та довговічні матеріали, що піддаються реставрації чи повторному використанню. Оскільки ми виготовляємо елементи для благоустрою вуличних просторів, вони мають жорсткіші умови використання, такі як: кількість людей, що користуються простором, зміна погодних умов, переважна відсутність догляду, вандалізм та пошкодження — це все має вплив на вигляд та стійкість виробів.

Якщо виробник обрав нестійкі матеріали, то термін служби цих виробів не перевищує 3 роки, а далі — це все перетворюється на відходи, які неможливо поремонтувати чи повторно використати через корозію.

Саме тому, у нашому виробництві ми використовуємо антикорозійну обробку металу, що служить понад 20 років, деревину твердих порід, що залишається стійкою понад 10 років, а також обробляємо деревину натуральними маслами, що дозволяють їй дихати та не мають алергічного впливу на людську шкіру. Так, це дорожчий варіант в процесі виробництва, але точно дешевший для навколишнього середовища, для користувачів і покупців.

Що змінить нове екорегулювання

Я переконана, що ці зміни покликані виховувати у суспільстві повагу до середовища проживання, до обовʼязку передати нащадкам можливість використовувати природні ресурси та створювати гідні місця для перебування кожної людини. Це надзвичайно широке поняття, яке насправді стосується кожної сфери суспільного життя.

Запровадження цього екорегулювання, а також напрацювання інструкцій для галузей на законодавчому рівні займе час, проте існує велика кількість практик, що розробляли науковці, освітяни та громадські активісти, які вже і зараз можна реалізовувати.

Саме тому важливо вже зараз починати змінювати підходи, впроваджувати ці практики у виробництва, ба більше – у навчальні заклади. Логічним є те, що виробництво починається з дизайну, тому вже зараз важливо навчати обирати підходи та матеріали, вміти з ними працювати.

Кроки до впровадження «зеленого переходу»

Вчасне впровадження на найнижчих рівнях цих регуляторних змін, а також адаптація навчальних програм у закладах освіти є критично важливим для збереження доступу до ринку ЄС та сприяння загальній меті екологічної стійкості.

А з погляду відбудови України – цей процес у всіх сенсах має надважливе значення. Ми переживаємо трагічні часи руйнування, але вони теж є нашим шансом відбудувати, а радше – побудувати нові українські міста з продуманою стійкою інфраструктурою. Україна щодня зазнає значних екологічних втрат, тому наш обов'язок, як виробника полягає в тому, щоб працювати над зменшенням викидів і відходів, а також підвищувати стійкість продукції. Нам і нашим дітям тут жити — у процвітаючій країні, де кожне життя цінне, а кожен громадянин має гідні і безпечні умови проживання. Потрібно починати з малого. Вже зараз.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]