Facebook Pixel

Як правильно вибирати взуття

Ганна Скобєлєва
Фахівець з діагностики стоп та моделювання устілок Smart Medical Center

«Покажи мені своє взуття і я розкажу про твоє майбутнє» – могла б сказати я, якби була ворожкою в третьому поколінні.

Проте передбачити майбутнє все ж таки можу)

Стопи – наш фундамент. Будь-які порушення на цьому рівні обов’язково будуть впливати на стан опорно-рухового апарату. Знижений тонус м’язів, деформації суглобів та їхня обмежена рухливість приводять до децентрації колінних суглобів, ситуативного болю після навантажень або хронічних больових відчуттів в м’язах чи суглобах, судом, набряків та навіть порушення постави.

Сучасне життя стає дедалі комфортнішим, технічний прогрес невтомно крокує. Але чи все, що створюється, покращує наше життя?

Чому люди почали взуватися

Історія взуття почалась через реальну і практичну людську необхідність захистити ноги від зовнішніх впливів. Історик Ерік Трінакус з приватного Університету Вашингтона проаналізував особливості скелета людей, що жили в епоху середнього і пізнього палеоліту. Він звернув увагу на мізинець стопи, відмітивши, що мізинець ставав все слабкішим, а потім почала змінюватися і форма стопи. Ця характерна деформація пов'язана з постійним носінням взуття.

Сьогодні ми всі багато часу проводимо у взутті. Його вплив рівноцінний часу, проведеному в ньому. І саме тому важливо розуміти, що відбувається з вашими стопами у лоферах, челсі, оксфордах, кедах, лодочках чи кросівках. Я думаю, всім відомі кавуни квадратної форми. Така ж історія зі стопами – в яку форму їх помістимо, так вони з часом і будуть виглядати.

На захист сучасних дизайнів не можу не згадати. Протягом багатьох десятиліть каноном краси в Китаї були «лотосові стопи», популярність яких зростала здебільшого в X-XI століттях. Щоб створити такі стопи, використовували бинтування ніг. Таким чином ламали і згинали пальці на ногах, щоб ноги правильно поміщалися в спеціальне взуття.

Як збудовані стопи людини

Будова наших стоп воістину унікальна! На такій невеликій за площею частині тримається і балансує все наше тіло. 26 кісток, 33 суглоби, 19 м’язів, 107 зв’язок та колосальна кількість рецепторів. Ці цифри говорять про те, що наші стопи створені для різноманітного руху. Як і кисті. Проте руками ми ще досі користуємось повноцінно. А пальцями ніг максимум можемо порухати.

Два чинника, які найбільше впливають на стан стоп, – рух і взуття.

Часто я чую від клієнтів, що взуття не тисне / дуже зручно / завжди обирають взуття «N» розміру. І бачу проблеми з нігтями / деформовані пальці та суглоби / скарги на біль, запалення.

У більшості випадків зміни на функціональному рівні – коли ще є можливість покращити стан. Рідші випадки, коли зміни вже сталі. Я думаю, ви бачили стареньких людей з покрученими пальцями ніг – в таких випадках залишається лише думати, як забезпечити трохи комфорту.

Тож давайте розберемось, що потрібно знати, аби взуття не створювало проблем в майбутньому.

Що важливо знати про взуття

1. Розмір має значення! Для того, щоб обрати правильно довжину взуття, ви маєте знати фактичну довжину обох стоп. Історія про те, що 10 років назад був 37 розмір, не підходить. Наші стопи схильні до уплощення внаслідок постійного навантаження і відсутності якісного відновлення. Тому важливо робити заміри хоча б раз на рік. Орієнтуватись потрібно не на розмір, а саме на довжину устілки взуття.

Формула: довжина стопи (якщо вони різні – беремо довшу. Різниця до 5 мм вважається нормою) + 0.5 см запас = довжина взуттєвої устілки.

2. Форма. Якщо взяти форму стопи та форму більшості взуття – різниця очевидна. Я згодна, що взуття класичних звужених форм виглядає гарно. Але пригадаємо «лотосові стопи». Не все те здорово, що гарно.

QuoteТому для повсякденного руху варто обирати більш широкі форми зі сторони пальців, максимально наближені до форми стопи. В ідеалі 80% часу проводити у взутті, яке не деформує стопи, і 20% залишаємо на всю красу, яку хочеться носити.

На сьогодні виробники все більше починають йти до природніх анатомічних форм. Треба шукати, але вже трапляється поєднання краси і анатомічності.

3. Підошва має давати згинатись пальцям під час ходи. Всі жорсткі підошви будуть перелаштовувати роботу стопи.

Задинка (частина зі сторони п’яти, що йде над підошвою) має бути формостійка. Це буде допомагати стабілізувати рух стопи.

QuoteВзуття має саме триматись на стопі за рахунок шнурків, змійок, липучок тощо. Взуття на кшталт балеток ми тримаємо за рахунок розміру впритул, жертвуючи благополуччям своїх нігтів і пальців.

До речі, тільки з середини XIX століття взуття для лівої і правої ніг стало відрізнятися.

Ліки чи отрута – визначає доза. Кожна людина індивідуальна, як і її тіло. Підбирати взуття потрібно, відштовхуючись від будови, стану стоп та ваших особистих вподобань. Та не забувайте, що ресурси нашого тіла вичерпні. Профілактика завжди дешевша та приємніша, ніж лікування.

Бажаю вам рухатись легко та в задоволення!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора