Facebook Pixel

Як війна вплинула на ринок житла й чого чекати в 2023 році

Назар Бенч
Власник ІБК «Фенікс Груп»

Не встиг ринок житла відійти від викликів, зумовлених пандемією COVID-19, як опинився під натиском війни. Уже майже рік мінливість сектору та поведінка його учасників зумовлюється перебігом подій на фронті. Які підсумки вже можна підбити та чого чекати в майбутньому?

Випробування війною: основні наслідки для ринку житла

2022-й можна назвати одним із найскладніших за роки незалежності України. З початком повномасштабної війни невизначеність майбутнього моментально паралізувала економіку країни.

Нова реальність стала визначальною для багатьох усталених процесів у сфері нерухомості. Деякі її наслідки можна побачити вже зараз, інші — у найближчому майбутньому.

Зокрема, йдеться про знижений попит на нові об'єкти.

QuoteЗ огляду на всю складність ситуації, охочих ризикувати вкладеннями небагато — тенденція до оптимізації витрат переважає на фоні загального зниження рівня доходу та високого показника безробіття. Відповідно інтерес до придбання квартир (як для себе, так і для перепродажу) у новобудовах — мінімальний.

Девелопери ведуть роботи над завершенням розпочатих черг, щоб виконати свої зобов'язання перед клієнтами. З іншого боку, закономірно, що певне зростання вартості квадратного метра як на первинному, так і вторинному ринках відзначались у Рівному, Львові, Чернівцях та в інших безпечніших містах країни.

Витрати на нове будівництво зростали впродовж 2022 року. У середньому вартість будівельних матеріалів підвищилась на 60%, а робіт — на 30%. Своєю чергою, на 2023-й заплановано зростання тарифів на електроенергію і збільшення вартості палива, продовжиться процес девальвації гривні, тож ціни зменшуватись не будуть.

Однак подорожчання будівельного процесу характерне не лише для України — ціни виросли в інших країнах Європи та США. Головна причина — відмова від звичних ланцюжків постачання, які включали використання російської сировини, а також зростання вартості енергоносіїв.

Дефіцит житлових метрів, який проявиться у більш віддаленому періоді, потягне за собою підвищення цін. По-перше, в Україні така ситуація зумовлюється низьким рівнем забезпеченості житловою площею на одну людину. За підрахунками на 2020 рік, цей показник був на рівні 24,5 м2, у той час, як аналогічна норма для Європи у середньому — вдвічі вища. По-друге, зростає кількість пошкодженого чи зруйнованого нерухомого майна водночас з мінімальною кількістю введених в експлуатацію чи загалом розпочатих житлових проєктів.

Житлова нерухомість у 2023: чого чекати

Ситуація в будівництві житла має великий вплив на суміжні галузі, що у сукупності формує економічну ситуацію та показник ВВП. Тож розробка рішень щодо підтримки будівельної сфери, зокрема одного із її ключових складників, — житлового сектора — правильна ініціатива.

Загалом у 2023 році стабілізації ринку сприятиме ряд чинників, серед яких — іпотечне кредитування під 3% річних у межах програми «єОселя». Це один з інструментів, який допоможе залучити гроші в сектор та дасть змогу підтримувати ринок нерухомості та економіку країни в цілому.

Так, у 2022 році завдяки реалізації ініціативи позику могли отримати вибрані категорії населення: військовослужбовці, медики та науковці. Цьогоріч заплановано, що держпрограма охоплюватиме різні соціальні верстви. Для того, щоб покращити свої житлові умови, в українців буде можливість взяти іпотеку під 7%.

Задля можливості створювати нові робочі місця — реалізується програма «єРобота». Крім того, в межах іншого рішення продовжують видавати кредити під «5-7-9%» на розвиток підприємництва.

Відновлення промисловості будівельних матеріалів стабілізує їх собівартість. Є всі підстави стверджувати, що підприємствам-виробникам повернуть довоєнні обсяги електроенергії, оскільки опалювальний період завершується, ситуація з енергетичною інфраструктурою поступово налагоджується, а також зростає здатність відбивати повітряні атаки.

Насамперед варто зазначити, що війна та її похідні задаватимуть тон всьому ринку та визначатимуть ефективність згаданих ініціатив.

QuoteЗа умови припинення обстрілів та відновлення силами ЗСУ кордонів 1991-го цьогоріч, ситуація стабілізуватиметься в прискорених темпах. Свою роль у відновленні робіт на будмайданчиках відіграє відкладений попит. Крім того, житло залишається перевіреним способом для диверсифікації інвестицій в Україні, і загалом у світі.

Важливу роль для загального відновлення ринку після перемоги відіграє залучення зовнішніх інвестицій, а також держпрограма щодо компенсацій за пошкоджене чи зруйноване майно. Наразі ж триває робота над відповідним законом.

Затяжна війна матиме серйозніші наслідки. Запропоновані рішення матимуть обмежений вплив. Тож можна говорити про уповільнення всіх процесів, що торкнуться й ринку нерухомості. У тому числі впливатиме на ситуацію обмеженість доходу населення та відсутність інтересу до вкладень з боку іноземних інвесторів. Разом із відтоком персоналу це призведе до зупинки діяльності менш стійких компаній; інша частина забудовників намагатиметься втриматися на ринку.

Зважаючи на загальну невизначеність, сьогодні, як наслідок, маємо скорочення попиту на нові об'єкти та обмеження відповідної пропозиції. Комплекс інструментів, який сприятиме врегулюванню ситуації та підтримуватиме ринок у 2023 році, може стати основою для подальшого відновлення галузі, та його ефективність визначатимуть новини з передової.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора