Facebook Pixel

Через війну в Україні нафтотрейдери отримали рекордні прибутки у 2022 році

Нестабільність на ринку енергоносіїв через повномасштабне вторгення рф в Україну дозволила трейдерам та міжнародним виробникам нафти і газу отримати рекордні прибутки за підсумками 2022 року. Про це повідомило The Guardian з посиланням на звіт консалтингової компанії McKinsey & Company.

За даними звіту McKinsey & Company, за останні чотири роки прибуток від світової торгівлі сировинними товарами зріс приблизно до $52 млрд у 2021 році порівняно з $27 млрд у 2018 році та, як очікується, продовжить зростати. Зростання переважно було зумовлене прибутками від торгівлі нафтою, які за цей період зросли більш ніж на 90% — до $18 мільярдів доларів. Прибутки від торгівлі електроенергією та газом зросли з $7 млрд до $13 млрд.

У McKinsey заявили, що після вторгнення Росії в Україну вартість ринку продовжувала зростати протягом 2022 року, що призвело до рекордних прибутків крупних світових торговців. Так компанія Trafigura у 2022 році виплатила $1,7 млрд дивідендів своїм акціонерам і провідним трейдерам. Trafigura заявила рекордний прибуток у $7 млрд після «надзвичайно успішного» року. Інша велика компанія Vitol в першій половині 2022 року отримала більше прибутку, ніж за весь 2021 рік.

У звіті McKinsey&Company підкреслили, що війна в Україні призвела до «перевпорядкування» глобальних потоків нафти та газу. Зокрема росія транспортувала більше нафти до Китаю та Індії, а країни ЄС щодо імпорту нафти та газу почали більше покладатися на Близький Схід, Латинську Америку, США та Західну Африку, що значно подовжило ланцюги поставок і збільшує витрати на доставку.

Як зазначили автори звіту, ринок нафти побудований на низці складних фінансових інструментів, заснованих на цінах поточних і майбутніх контрактів. За оцінками, фізична кількість нафти в 13 разів менша від тої, що продається через фінансові контракти.

Нагадаємо, у січні 2023 Гельсінський центр досліджень у галузі енергетики та чистого повітря (CREA) опублікував звіт про вплив нафтових санкцій на росію. Зокрема, санкції на російську нафту коштують Кремлю 160 млн євро ($172 млн) на день. Втрачена вигода зросте з 5 лютого до $280 млн на день, коли обмеження поширяться й на нафтопродукти.

Подякувати 🎉