Чинні санкції на російську нафту коштують Кремлю 160 млн євро ($172 млн) на день. Втрачена вигода зросте з 5 лютого до $280 млн на день, коли обмеження поширяться й на нафтопродукти. Про це йдеться у звіті Гельсінського Центру досліджень у галузі енергетики та чистого повітря (CREA). Дослідження надає докази того, як обмеження, запроваджені країнами «великої сімки», та пов'язані з ними санкції Європейського Союзу б'ють по Москві. Флагманська російська нафта вже продається зі знижкою понад 50% до світових еталонних сортів.
«Заборона ЄС на нафту та обмеження цін на нафту нарешті набули чинності, і їхній вплив виявився таким значним, як і очікувалося», – сказав Лаурі Мюллівірта, провідний аналітик CREA.
Дослідники вважають, що ЄС має ще більше затягнути гайки у відносинах із Москвою. За даними CREA, цінова стеля на нафту в $25 – 35 за барель (замість нинішніх $60), як і раніше, буде вищою від витрат на видобуток і транспортування в Росії, але скоротить доходи Кремля від експорту нафти щонайменше ще на 100 млн євро на день.
«Вкрай важливо знизити цінову стелю до рівня, який позбавляє Кремль можливості отримувати оподатковуваний нафтовий прибуток, а також обмежити імпорт нафти та газу, що залишився з Росії», – вважає Мюллівірта.
Агентство Bloomberg нагадує: зберігається ймовірність того, що Росія може скоротити експортні постачання, а це призведе до зростання світових цін на нафту.
Світові ціни на нафту 11 січня
На торгах 11 січня ціни на нафту впали на тлі несподіваного зростання запасів сирої нафти та палива в США, найбільшому у світі споживачі нафти, та економічної невизначеності, яка знову посилила побоювання щодо перспектив попиту, повідомило Reuters.
Ф'ючерси на американську нафту WTI впали на 54 центи, або 0,72%, до $74,6 за барель, а ф'ючерси на Brent — на 50 центів, або 0,62%, до $79,6.
Водночас обидва ці показники зросли 9 і 10 січня, відновившись після різкого розпродажу першого тижня 2023 року.
Запаси сирої нафти в США підскочили на 14,9 млн барелів за тиждень, що закінчився 6 січня. Запаси дистилятів, зокрема, мазуту та палива для реактивних двигунів, зросли на 1,1 млн барелів.
Аналітики, опитані Reuters, очікували, що запаси сирої нафти впадуть на 2,2 млн барелів, а запаси дистилятів — на 0,5 млн барелів.
Ринок нафти також впав через побоювання, що різке підвищення відсоткових ставок для стримування інфляції спричинить рецесію та скоротить попит на пальне. Також поки що не виправдовуються надії на зростання попиту в Китаї, який усе ще бореться з масштабним спалахом COVID-19.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
PUMA переосмислює гру: старт наймасштабнішої та найгучнішої кампанії року — "GO WILD"
Головна подія ресторанного бізнесу цієї весни – PRORESTO’25 в Одесі 28 квітня!