Facebook Pixel

Порівняння з 2008-м входять в моду

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Наразі, гадаю, можна сміливо стверджувати, що інвесторів хвилюють дві теми: коронавірус і президентські вибори в США. Тиждень, що минає, був досить багатий на події на кожному з фронтів.


Коронавірус крокує вже багатьма країнами і континентами: в Італії закриваються школи та університети, в Каліфорнії оголошують надзвичайний стан, круїзні лайнери з тисячами пасажирів і обслуги бродять океанами без можливості висадитися на берег, співробітникам великих компаній заборонили подорожувати, а в деяких міжнародних банках перейшли на модель віддаленої роботи.

А найцікавішим є те, що конкретного плану порятунку, по-моєму, ні в кого немає. Що з усім цим робити, незрозуміло.

Серйозність ситуації прекрасно усвідомлюють на найвищому рівні, і не дарма на початку тижня міністри фінансів і глави центральних банків G-7, сімки розвинених країн, вирішили спільно обговорити, що робити. Як завжди, почали зі звичного – оголосили про наступне зниження ставок.

Спочатку до 0,5% знизив Банк Австралії, потім зовсім несподівано, не чекаючи регулярного засідання, знизила ФРС — одразу на 50 бп, до 1,0-1,25%, за ним пішов Банк Канади — на 50 бп, на черзі ЄЦБ і Банк Англії. МВФ теж взяв участь, виділивши на боротьбу з коронавірусом $50 мільярдів.

Реакція ринків на дії ФРС була звичною – ціни на акції різко полізли вгору, абсолютно рефлекторно, але тривало це лише чверть години. Цього часу виявилося достатньо, аби замислитися і прийти до висновку, що коронавірус – проблема не фінансова і грошима не виліковується. Після «просвітлення» все знову полетіло вниз, до того ж з чималою швидкістю. Хоча до центробанків претензій немає — вони роблять що можуть, от тільки патронів у них залишається все менше і менше: у більшості розвинених країн і економічних зон номінальні ставки або є близькими до нуля, або негативними. Реальна середня ставка за всіма розвиненими ринками вже давно є негативною.

«Супервівторок» підбадьорив ринки. У вівторок ввечері коронавірусний песимізм трохи розвіявся після того, як колишній віцепрезидент Джо Байден виграв попередні вибори у Вірджинії, Північній Кароліні, Алабамі, Арканзасі, Оклахомі, Теннессі, Міннесоті та Массачусетсі й обігнав колишнього лідера Берні Сандерса.

Подія важлива, оскільки соціаліст Сандерс розглядався великим бізнесом як «пряма і явна загроза» засадам капіталізму. Від Байдена, навіть якщо він виграє у Трампа, навряд чи варто очікувати якихось радикальних лівацьких кроків. З ним інвесторам буде спокійніше.

Введення надзвичайного стану в Каліфорнії в четвер знову згустило червоні фарби, змусивши ринки акцій падати. Станом на четвер у Каліфорнії зареєстровано найбільшу кількість випадків захворювання коронавірусом — більше 50, за нею— штат Вашингтон, де захворіло 44 людини, а 10 померло.

Що погано для акцій, то добре для державних облігацій, які інвестори активно скуповували у спробі знайти тиху гавань у штормову погоду.

У підсумку прибутковість десятирічних американських державних облігацій впала нижче 1%, чого не було, здається, ніколи, в усякому разі з 1962 року. Але, що цікаво, трейдери не поспішають продавати або грати на пониження, роблячи ставку на те, що центробанки продовжать знижувати ставки й надалі, відповідно ціни на держборг зростатимуть.

Золото виграло від зниження ставок, що цілком закономірно. Після вимушеного закриття позицій минулого тижня, яке викликало зниження до $1,575, воно повернулося на попередні позиції і навіть підросло трохи вище — до $1,660. Якщо вірити в те, що центробанки знижуватимуть ставки й надалі, то є підстави думати, що золото продовжить рости.

Економіка несе втрати. І це не дивно — усе більше економістів говорить про те, що глобальна економіка зазнає серйозної шкоди через коронавірусні проблеми. ОБСЄ знизила прогноз глобального економічного зростання до 2,4%. Поки про глобальну економічну рецесію говорити зарано, але якщо так піде надалі і кризу не візьмуть під контроль, то все може бути.

Звичайно, багато чого залежатиме від здатності Китаю відновити колишню економічну динаміку, але, на думку багатьох експертів, так зване «V-shaped recovery», або швидке відновлення, навряд чи станеться і знадобиться не один квартал, аби все надолужити. Щодо економіки США, то, судячи із заяв керівництва ФРС, принаймні поки все гаразд.

З іншого боку, мені здається, що різке зниження ставки на 50 бп – це визнання того, що в одну мить усе може змінитися. Гадаю, що якесь світло на стан американської економіки проллє сьогоднішній звіт про ринок праці за лютий, хоча, швидше за все, він ще не встигне відобразити негативні наслідки коронавіруса.

Що у підсумку і як бути далі? Гадаю, що ключовим словом для ринків буде волатильність і їх бовтатиме туди-сюди. Як бачите, «індекс страху», VIX, зріс за десять днів на 100%, до 35. 2008 року, а подібні порівняння вже входять в моду, VIX досяг 59. Тож у кого є бажання, можливості й сила духу, аби у короткостроковій перспективі заробити на волатильності, насмілюйтесь, але будьте дуже обережні. Ну і дуже сподіваємося, що все-таки дуже скоро ми побачимо цікаві можливості для покупки хороших активів за цінами розпродажу.

Гарних усім вихідних і вдалих інвестицій (коротких позицій ☺)!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора