Facebook Pixel

Яблуко проти вірусу

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Навіть не знаю, з чого почати, хоча насправді головних тем для обговорення три: коронавірус, ФРС і корпоративні результати. Хоча є ще новини про уповільнення зростання ВВП США і небезпека того, що крива прибутковості держоблігацій знову стане інвертованою — іншими словами, вигнеться не в той бік.

У четвер ввечері прибутковість десятирічних і тримісячних облігацій зрівнялася, а ще місяць тому вона становила 35бп. Ну, а як ми знаємо, усі ці «інвертованості» добром не закінчуються і, найімовірніше, ФРС доведеться якось реагувати на події. Але це в майбутньому, а поки...


ФРС абсолютно спокійна. Саме такий висновок можна зробити за результатами засідання комітету з монетарної політики, що завершився у середу. Ставку, як і очікувалося, залишили незмінною — як заявив на пресконференції глава ФРС Пауелл, економіка «у хорошому стані» і поточна монетарна політика «відповідає» моменту.

Навіть більше, в словах Пауелла пролунав «обережний оптимізм» щодо глобальної економіки, що базується на перемир'ї, яке встановилося в американо-китайській торговій війні, і тому факті, що падіння промислового виробництва, можливо, вже досягло дна.

Але схоже на те, що ринок облігацій не зовсім згоден із ФРС. Саме про це говорить падіння прибутковості 10-річних американських держоблігацій і вирівнювання кривої прибутковості не в той бік.

Якщо цей процес продовжиться, цілком ймовірно, що ФРС знову доведеться виходити на авансцену і змінювати нинішню політику «все добре» на щось рішучіше.

Також Пауелл заявив, що у другому кварталі ФРС може скоротити щомісячні покупки облігацій, нинішній обсяг яких становить $60 млрд на місяць.

І дуже ймовірно, що такий крок може негативно вплинути на ринок акцій. Для довідки: S&P500 виріс приблизно на 10% з того моменту, як ФРС розпочала програму купівлі облігацій у жовтні минулого року.

Читайте також: Чорний іранський лебідь не злетів

Прибутковість облігацій продовжила падіння, що почалося досить давно і свідчить про неспокій інвесторів та їхні спроби «зайти в тиху гавань». Спочатку був переляк від вбивства генерала Сулеймані і атаки Ірану у відповідь, що послідувала за цим. Але тоді обійшлося.

Тепер ось трапився вірус. І в понеділок, від страху перед китайською «заразою», ринки акцій рекордно впали, а ціни на Treasuries зросли.

Наступного дня акції відновилися, а от ціни на облігації й не думали знижуватися, що говорить про те, що на душі у інвесторів неспокійно. А зростання ціни на золото разом зі зростанням ринку акцій факт занепокоєння тільки підтверджує.

І цілком можливо, що китайський коронавірус може стати чудовим каталізатором довгоочікуваної корекції на ринку акцій.

Коронавірус робить свою справу. Станом на четвер кількість померлих у Китаї становила 213, інфікованих — близько 10 тисяч осіб. Географія зараження вже розширилася до 18 країн, включаючи Європу і Америку. Загалом за межами Китаю зафіксовано 98 випадків інфікування цим вірусом і, на щастя, жодного померлого.

QuoteМіжнародні компанії, включаючи Google, Tesla, IKEA, Starbucks та інші, тимчасово припинили роботу своїх офісів, заводів і магазинів у Китаї.

Влада Китаю визнала, що поки не може взяти під контроль поширення вірусу, а уряди розвинених країн не радять своїм громадянам відвідувати Китай. Багато міжнародних компаній, включаючи Google, Tesla, IKEA, Starbucks та інші, тимчасово припинили роботу своїх офісів, заводів і магазинів у Китаї.

Враховуючи небезпеку подальшого поширення вірусу, Всесвітня організація охорони здоров'я на своєму екстреному засіданні у четвер визнала спалах коронавірусу «надзвичайною ситуацією глобального масштабу», але поки не стала вводити заборону на міжнародні подорожі.

Звичайно ж, коронавірус неабияк впливає на й без того знервованих наприкінці циклу інвесторів. І, погодьтеся, є чого боятися. Закриті на карантин китайські міста, заборона авіасполучення та інші превентивні заходи, серед них зупинка фабрик і заводів, порушення звичних ланцюжків поставок, обов'язково негативно вплинуть на економіку Піднебесної.

А якщо врахувати, що ще до вірусу зростання ВВП в Китаї сповільнилося до 6%, а це найгірший результат за останні, якщо не помиляюся, тридцять років, то картинка виглядає непривабливо. І не лише для Китаю, але й глобальної економіки теж, швидке зростання якої не може бути забезпечене на тлі проблем у другій найбільшій економіці світу.

Американська економіка сповільнюється. У четвер було оголошено про те, що минулого року ВВП зріс на 2.3%, і це найслабкіший результат з 2016 року. Таким чином, амбітні обіцянки Трампа про 3% зростання розбилися об його власні «бойові» дії з Китаєм, тоді як ефект від податкових послаблень уже розвіявся.

Але є й причини для оптимізму. «One Apple a day keeps doctor away» — знаменита приказка стала цілком актуальною і на ринку акцій. Цього тижня більше 40% S&P 500 оголосили результати.

Тон задала Apple, вже у вівторок перевершивши всі прогнози і змусивши інвесторів подумати про те, що теорія фінансово-економічних циклів померла і зростання триватиме вічно. Ринок забув про коронавірус, вилікувався від страху і відіграв усі понесені раніше втрати.

QuoteАкції Tesla перетворилися на справжню ракету, такий собі SpaceX автомобільної промисловості.

Після Apple усіх вразила Tesla – рекордні продажі забезпечили їй прибуток уже другий квартал поспіль, і ціна на акції злетіла на 10,3%, продовживши небувале експонентне зростання, що спостерігається в останні місяці.

До речі, завод Tesla в Шанхаї вирішили через вірус тимчасово закрити, і, напевно, це позначиться на подальших результатах компанії. Але поки акції Tesla перетворилися на справжню ракету, такий собі SpaceX автомобільної промисловості. Не відстає й Microsoft, перевищивши прогнози за виручкою та прибутком завдяки успіху «хмарного» бізнесу.

Amazon, що відрапортувала у четвер після закриття, перемогла, вразила й злетіла на 13% у ході позабіржових торгів. А ось Facebook розчарувала, заявивши, що в першому кварталі зростання сповільниться, і акції подешевшали на 6%.

Сьогодні, у п'ятницю, до відкриття рапортуватимуть дуже залежна від торгівлі з Китаєм Caterpillar і нафтові гіганти Exxon Mobil і Chevron, які переживають не кращі часи. Низькі ціни на нафту і поступовий перехід людства на відновлювані джерела енергії точно не допомагають представникам класичної енергетичної індустрії.

Усіх результатів, звичайно, не перерахуєш, але загалом сезон проходить жваво і результати перевершують очікування. Хоча, варто сказати, що очікування досить низькі, а родзинка в тому, чи повториться цього кварталу падіння EPS і чи зафіксуємо ми офіційно рецесію прибутку.

Підсумки тижня. Загалом же, підбиваючи підсумки, можна сказати, що це був яскравий тиждень боротьби добра у вигляді корпоративних результатів зі злом, що втілилося в китайському «коронавірусі».

QuoteЦе був яскравий тиждень боротьби добра у вигляді корпоративних результатів зі злом, що втілилося в китайському «коронавірусі».

Цього тижня з невеликою перевагою перемогло добро, але, враховуючи те, що більшість корпоративних гігантів уже відзвітувала, у «добра» закінчуються патрони.

А ось «зло» отримало підкріплення у вигляді рішення WHO. Тож, як-то кажуть досвідчені українські грантоїди-активісти, «Боротьба триває!!!»

Хороших усім вихідних і вдалих інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора