Facebook Pixel

Дешеві гроші вирішують усе

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

«Розумний інвестор» більше не в моді. З кожним новим історичним максимумом, який основні американські індекси оновлюють з регулярністю у два-три дні, все більше та більше втрачається сенс ринкового аналізу.


Справді, подумайте самі: навіщо розмірковувати та писати про фундаментальні показники, якщо ринку, розбещеному дешевими грошима, абсолютно на це наплювати. Останнім часом все зводиться тільки до одного – чи будуть центробанки знижувати ставки і чи продовжать викуп облігацій.

QuoteНайбільший страх для нинішнього ринку – це припинення ін'єкцій дешевих грошей.

І допоки ставки падають, а облігації активно скуповуються, виручка, прибуток, вартість, економічні бар'єри для входу й інші терміни, які любить вживати Уоррен Баффет, і про які писав у «Розумному інвесторі» його вчитель Бен Грем, продовжать і далі перетворюватися на порожні терміни. Фундаментальні показники діяльності компаній – ніщо на тлі бурхливого потоку дешевих грошей.

Коронавірус – це благо для ринків. І найкращим підтвердженням сказаному вище є події навколо коронавірусу. На думку деяких інвесторів, коронавірус – це взагалі благо. І в короткостроковій перспективі вони, напевно, мають рацію. У чому? Та в тому, що всі страхи й економічні ризики, які вірус породив, змусять Народний банк Китаю максимально лібералізувати свою монетарну політику вже найближчим часом.

Увесь «боєзапас» пом'якшувальних заходів, який без вірусу ще витрачався б досить довго, буде використано просто зараз. І це стосується не лише Китаю. Сусідні країни, економічно сильно пов'язані з Піднебесною, теж будуть змушені брати з неї приклад. Їх можна зрозуміти: зрештою, не всі ж мають таку економічну міць, як Україна, щоб зміцнювати валюту, коли всі навколо послаблюють?

Китай пом'якшує, і факти говорять самі за себе. У четвер Народний банк Китаю знизив річну ставку з 4.15% до 4.05%, а п'ятирічну – з 4.80% до 4.75%. Трохи раніше, у понеділок, була знижена ставка за однорічними кредитами для фінансових інститутів – з 3.25% до 3.15%. Ну, а щоб ефект був максимальним, уряд звільнив компанії від обов'язкових пенсійних і страхових відрахувань, а це якраз $70 мільярдів тільки до кінця 2020 року.

Звісно, ринок зрадів, індекс Шанхайської біржі – Shanghai Composite – у четвер зріс на 1.8% і сукупно на понад 10% з моменту драматичного падіння, що відбулося відразу після новорічної перерви. Щодо самого вірусу, то кажуть, що пік вже пройдено, і кількість нових заражених поступово почала знижуватися. Хоча не факт, що заявам китайців та їхній статистиці можна вірити на всі «сто».

QuoteУ четвер Народний банк Китаю знизив річну ставку з 4.15% до 4.05%, а п'ятирічну – з 4.80% до 4.75%.

Золото в тренді. Але ліквідність ліквідністю, а страх все ж таки, хоч і невеликий, але є. Що не кажіть, а цикл закінчується, і статися може все що завгодно. Та й крива прибутковості, надійний провісник кризи, яка цього тижня знову стала інвертованою (прибутковість тримісячних облігацій перевищила прибутковість десятирічних на 2 бп), змушує нервувати.

І в цій ситуації багато інвесторів знову полюбили золото! Вперше з 2013 року ціна на нього в середині тижня перевалила за $1,600, а в п'ятницю вранці досягла $1,629. На думку трейдерів, 1600 – це важливий рубіж, взявши який золото може прямувати до рівнів $1,700-$1,900 протягом наступних місяців. А чому б і ні?! Замість того, щоб інвестувати в держоблігації з негативною реальною ставкою (з поправкою на інфляцію), краще купити золото в якості гарного захисту від можливого падіння ринку акцій.

Чого боїться ринок? Щодо стенограм останнього засідання комітету з монетарної політики (FOMC), то, як ми і чекали, жодних сюрпризів. Члени комітету вважають, що ставки можуть залишатися на нинішньому рівні ще впродовж багатьох місяців. І підставою для цього, на їхню думку, є низька інфляція, існуючий потенціал для посилення і без того дуже сильного ринку праці, а також ризики, пов'язані з коронавірусом.

Тож офіційний прогноз від FOMC – 1.5-1.75% до кінця 2021-го. Водночас ф'ючерси на ставку ФРС вказують щонайменше на одне зниження у 2020-му. Цікаво, що в четвер віцеголова ФРС Кларида публічно заявив, що трейдери оцінюють шанси на зниження надто агресивно, що відразу ж спровокувало розворот ринку акцій у бік зниження. Ще один доказ того, що найбільший страх для нинішнього ринку – це припинення ін'єкцій дешевих грошей.

Сьогодні, в п'ятницю, на нас чекає повний набір Markit PMI, включно з виробничим і сектором послуг, які очікуються відповідно на рівні 51.5 і 53.5, демонструючи гарний стан американської економіки. Також будуть оприлюднені дані про продажі будинків на вторинному ринку.

Ось, напевно, і все про цей тиждень. Бенкет ліквідності триває, історичні максимуми оновлюються, люди коронавірусом хворіють, словом, business as usual!

Гарних всім вихідних і вдалих інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора