Facebook Pixel

Ліки від вірусу «знайдено», але чи допоможе?

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Падіння, інтерпретоване як зростання. Багато хто чекав, а дехто дуже сподівався, що в понеділок падіння ринків акцій, що почалося минулого тижня, триватиме, але не судилося.


Для когось — на щастя, а для когось — на жаль. Хоча Shanghai Composite і втратив у понеділок 7,72%, це було сприйнято ринками як позитивний сценарій. Інвестори порахували, що китайський ринок просто компенсував за один день втрати, які повинні були статися протягом усього новорічного, за китайським календарем, тижня.

Отже, «вірус фінансового падіння» не залишив межі континентального Китаю, і Європа з Америкою у понеділок навіть зросли. Ну, а далі справа взагалі пішла на лад...

Китайці зробили це!!! Вони знайшли протиотруту для коронавірусу і зуміли за кілька днів запобігти хвилі негативних наслідків від поширення невідомої зарази. Рецепт виявився простий – гроші! Як виявилося, в сучасному світі дешеві гроші змушують інвесторів повністю забути про страх і повірити в те, що ринки можуть рости нескінченно.

Після того як Народний банк Китаю у понеділок зробив китайській фінансовій системі рятівну ін'єкцію обсягом $172 мільярди, а у вівторок додав ще $71,5 мільярди, аби «підтримати ліквідність у період боротьби з епідемією», усі індекси від Шанхая до Нью-Йорка вмить зазеленіли. Воістину животворяща сила грошей! Ще трохи — і любителям «коротких» позицій взагалі не залишиться місця на фінансовій мапі планети!

Вівторок став днем Tesla. І як не говорити про дітище Маска, якщо лише за один день вартість його акцій злетіла на 13,73%, завершивши торги на позначці $887,06. Ба більше, протягом дня ціна піднімалася до $968,99!

QuoteЯк не говорити про дітище Маска, якщо тільки за один день вартість його акцій злетіла на 13,73%.

А тепер уявіть собі, що має відчувати інвестор, який купив їх у червні 2019-го по $178 за акцію і заробив 444%. Але ще краще подумати про почуття тих, хто продав акції Tesla — наприклад, Фонду національного добробуту Саудівської Аравії, який розпродав майже всю свою величезну позицію в компанії напередодні епічного зльоту останніх місяців.

На думку більшості експертів, причиною небаченого злету компанії став унікальний за своїм розмахом процес закриття коротких позицій, так званий «short squeeze», коли ті, хто грав на пониження, у терміновому порядку почали ліквідовувати свої ставки.

Жодних фундаментальних причин для такого фантастичного зростання, на мій погляд, просто НЕ ІСНУВАЛО, що, власне, і підтвердили події наступного дня. Уже в середу акції втратили в ціні 17,18%, і тільки після того, як біржа заборонила відкривати нові «короткі» позиції (грати на пониження) протягом двох днів, падіння трохи призупинилося.

У четвер акції Tesla відіграли 1,94%, і дуже цікаво буде спостерігати, чим закінчиться торговий тиждень для другої найдорожчої автомобільної компанії в світі.

Економіка США міцна, і вірус для неї не страшний. Саме такий висновок зробили інвестори після опублікування ISM Manufacturing і Non-Manufacturing Index, які є популярним випереджаючим індикатором ділової активності у виробничому секторі та сфері послуг. Абсолютно несподівано промисловий індекс ISM Manufacturing у січні зріс до 50,9. Це найкращий показник починаючи з липня.

Попереднього місяця значення індексу склало 47,8, прогноз був на рівні 48,5. Non-Manufacturing Index злетів до 55,5, демонструючи, що американська сфера послуг летить вперед повним ходом.

QuoteУ четвер китайці взагалі змусили всіх забути про вірус, пообіцявши знизити тарифи на $75 мільярдів американського імпорту.

На додаток до цього звіт ADP продемонстрував, що кількість робочих місць у приватному секторі в січні зросла на 291 тисячу, встановивши п'ятирічний рекорд зростання. Отже, забувши про згубний вплив вірусу і зрадівши могутності американської економіки, інвестори продовжили штовхати ринок вгору до історичних висот.

А в четвер китайці взагалі змусили всіх забути про вірус, пообіцявши знизити тарифи на $75 мільярдів американського імпорту. Для частини товарів тариф буде знижено з 10% до 5%, для деяких категорій — з 5% до 2,5%. Усі зміни набудуть чинності 14 лютого. Звичайно ж, офіційна інтерпретація такого вчинку китайської влади – це «забезпечення сталого та здорового розвитку американо-китайських торгових відносин», але, мабуть, китайцям, під впливом вірусу, вже просто стало економічно несила.

Тож, з одного боку, радіти особливо нічому, якщо є вірним припущення про те, що відміна тарифів – це визнання серйозних труднощів, які починає відчувати китайська економіка. З іншого боку, можна спробувати вирішити проблему – це однозначно краще, ніж її ігнорувати й замовчувати. Тому зниження тарифів, котрі явно не сприяють зростанню економіки, потрібно розглядати як гарну новину. Що, власне кажучи, і зробив ринок, продовживши зростання протягом трьох днів поспіль.

Сезон оприлюднення корпоративної звітності триває. Понад 60% компаній S&P 500 вже відзвітували. За даними FactSet, 71% компаній перевищив прогнози — середнє зростання прибутку невисоке, але все ж це краще, ніж 4% падіння, що очікувалося.

QuoteЩе рано говорити, що «Саѕһ is Trash!» Виявляється, гроші як мінімум лікують ринки від вірусу!

Підсумок тижня, станом на ранок п'ятниці, напевно, можна сформулювати наступним чином: «Гроші допомогли забути про вірус!» На теперішній момент ринки акцій відвоювали втрати минулого тижня, продемонструвавши відчайдушну безстрашність або безстрашний відчай інвесторів, готових купувати що завгодно і за будь-якими цінами, тільки б не сидіти в облігаціях, які дають негативну реальну прибутковість.

Розпродаж держоблігацій США допоміг кривій дохідності, яка обіцяла проблеми і віщувала кризу ще наприкінці минулого тижня, знайти більш правильну форму, що теж заспокоїло інвесторів. Звичайно, п'ятниця може піднести сюрпризи, і багато в чому це залежатиме від того, які дані про стан зовнішньоторговельного балансу оголосить Китай. Але, на мою думку, ще рано говорити, що «Саѕһ is Trash!» Виявляється, гроші як мінімум лікують ринки від вірусу!

Хороших усім вихідних і вдалих інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора