Головним підсумком тижня, звичайно ж, є коронавірус. Усі інші події відійшли на другий план. І, схоже, є про що хвилюватися.
Судячи з різних висловлювань, на початку лютого більшість інвесторів була впевнена в тому, що весь галас закінчиться ще в першому кварталі, а до кінця другого про вірус і зовсім почнуть забувати.
Але, як виявилося, здатність COVID-19 до поширення майже в два з половиною рази вище, ніж у атипової пневмонії й Ебола. На щастя, він менш небезпечний і легше переноситься.

- Читайте також: Дешеві гроші вирішують все
Але паніки від цього не менше. Зокрема і в корпоративному світі, де однією з головних проблем є порушення звичних стійких ланцюжків поставок великих міжнародних компаній, що зрештою має позначитися на їхніх виробничих і фінансових результатах.
Нещодавно в Apple заявили, що прогнозні результати наступного кварталу переглянуть у бік зниження. Цього тижня до неї приєдналася Microsoft. Але, впевнений, не тільки ці дві компанії страждають. Найімовірніше, багато інших поки просто не в змозі оцінити всі можливі втрати.
Ну, а поки компанії оцінюють, інвестори продають. Падіння ринків, яке почалося ще минулого четверга, у п'ятницю було «підігріте» слабким PMI в США. Виявилося, що не тільки з виробництвом є проблеми, але й зі сферою послуг теж.
- Читайте також: Люди мруть, ринки ростуть
Саме про це говорить HIS Markit PMI Services на рівні 49.4, до речі, найнижчий за останні 76 місяців. Вихідні дні тільки підживили страхи інвесторів, і в понеділок-вівторок розпродаж почався з новою силою. Кожен день ринки втрачали більше 3%.
Чекаємо на нову хвилю. На думку багатьох інвесторів, це лише перша хвиля падіння і розпродавали переважно «машини». Я маю на увазі алгоритми, що використовуються хедж-фондами для торгівлі. Усі ті відомі імена, які повинні були бути в портфелі будь-якого поважаючого себе фонду – Apple, Amazon, Advanced Micro Devices, Netflix та тих, що з ними, – пішли «у видатки».
А от далі може початися найцікавіше, якщо свої портфелі почнуть переглядати інституційні інвестори. І робити це в бік зменшення акцій на користь золота і облігацій. Ось тоді й почнуться справжні втрати для ринку. До речі, інвестиційні банки теж починають дивитися на ситуацію по-іншому. Зокрема, у четвер вранці Goldman Sachs знизив прогноз зростання прибутку американських компаній до нуля, а до вечора до нього приєднався JP Morgan.
- Читайте також: Ліки від вірусу «знайдено», але чи допоможе?
І, як мені здається, масовий перегляд прогнозів компаніями в бік їх зменшення може стати чудовим приводом для масового розпродажу і подальшого падіння ринку, що, власне, і підтвердили події четверга.
У середу в першій половині дня ринки «відскочили». Цілком ймовірно, що хтось міг розглянути падіння перших двох днів тижня як відмінну точку входу і вирішив buy the dip (купити дешевше). Хтось довірився Трампу, який переконував ринок, що все під контролем, хоча і в США вже є випадки зараження, і, що цікаво, вони ніяк не пов'язані з подорожами.
- Читайте також: Яблуко проти вірусу
Ближче до закриття виявилося, що ранкове зростання було більше схоже на ситуацію, про яку кажуть, що і дохла кішка підстрибує («dead cat bounce»). Коли СDC, а це Центр з контролю і профілактики захворювань у США, заявив про небезпеку поширення вірусу, то до кінця дня всі індекси, крім Nasdaq, опустилися в червону зону.
Ну, а в четвер ринки продовжили вільне падіння, і до кінця дня кожен з основних індексів втратив більше 4%. Подивимося, чим закінчиться п'ятниця, але рано вранці ф'ючерси були червоніше за червоне. Загалом же, починаючи з минулого четверга, S&P 500, Dow Jones і Nasdaq втратили понад 12%. Звичайно, це ще не ведмежий ринок, але точно «корекція», причому серйозна.
Ще один факт, гідний уваги цього тижня, — крива прибутковості. Вона, і це не дивно, продовжує викривлятися. Інвесторам потрібно кудись ховатися, і американські державні облігації – це найбільша, найнадійніша і найглибша гавань.
- Читайте також: Дешеві гроші надувають міхур!
Природно, що ціни на борг виросли і, якщо ще тиждень тому, минулої п'ятниці, різниця між прибутковістю 3-місячних американських державних облігацій і 10-річних становила 6 бп, то в четвер увечері цього тижня вона досягла 15 бп. А ви ж пам'ятаєте, що крива прибутковості жодного разу не помилялася, пророкуючи кризу?! Тож, як бачите самі, підстави хвилюватися в інвесторів є.
Золоту пророкують велике майбутнє, а саме $2 тис. за унцію. Не дивно, адже ціна на золото рухається в напрямку, протилежному відсотковим ставкам. Враховуючи те, що всі навколо тільки й говорять про подальше пом'якшення монетарної політики, зростання цін на золото можна передбачити.
- Читайте також: Полку «трильйонерів» прибуло. Спасибі ФРС
Та що там говорити, навіть нинішні $1,6 – це чудовий ріст за останній час. Що ж стосується подальшого ривка, то поки це лише прогнози і протягом тижня золото залишалося приблизно в одних і тих самих межах.
Що далі? Важко робити прогнози у подібній ситуації, адже, схоже, що Жадібність змінюється Страхом, але одна емоція не слабше за іншу і немає 100% впевненості, що навіть супералгоритми, що наразі заправляють торгівлею, зможуть прийняти правильне рішення в атмосфері людської ірраціональності.
Хороших усім вихідних і вдалих інвестицій (коротких позицій ☺)!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора