Facebook Pixel

Огляд рішень ЄСПЛ: тренди для бізнесу

Павло Лебедєв
член Асоціації правників України, юрист AGA Partners

Європейська конвенція дає можливість не тільки фізособам, а й бізнесу звертатися із заявами про порушення до Європейського суду з прав людини. Українські підприємці активно користувалися цим механізмом правового захисту роками. Які тренди можна вивести з їхнього досвіду?


Страсбурзька мудрість

Описані у частині першій та другій матеріалу справи яскраво відображають важливий тренд — юрособи найчастіше виграють справи в ЄСПЛ у разі надмірного або навіть свавільного втручання державних органів у здійснення ними підприємницької діяльності.

Найчастіше це трапляється у тих сферах, де державні органи активно залучені у ведення бізнесу — зокрема, при зайнятті ліцензованими видами підприємницької діяльності, оподаткуванні, приватизації та банкрутстві.

Водночас вимоги про порушення права власності часто поєднуються з порушенням права на справедливий суд, оскільки Європейська конвенція вимагає від юридичних компаній вичерпати надані засоби національного захисту, в ході чого відбуваються процесуальні порушення з боку українських судів.

Досвід українських компаній свідчить про те, що при розгляді звернень юридичних осіб про порушення права власності та права на справедливий суд ЄСПЛ вимагає відповіді на кілька ключових питань, від яких, власне, й залежить результат вирішення спору з державою.

Чи мав заявник власність? Юридичні особи повинні довести ЄСПЛ, що вони були власниками майна чи майнових прав.

Водночас Європейська конвенція передбачає широке поняття «власності»: воно включає не лише фізичне володіння майном, а і будь-які права, які мають певну економічну цінність (наприклад, право вести ліцензовану діяльність).

До того ж, власністю може бути визнано не тільки існуюче майно та майнові права, а й законне очікування заявника отримати його в майбутньому.

Чи відбулося втручання держави у володіння майном? Втручання може здійснюватися не тільки шляхом безпосереднього припинення права власності юридичної особи, а й внаслідок вжиття заходів, які рівноцінні експропріації.

До цієї категорії входять такі дії, як відкликання ліцензії чи погіршення її умов, введення державної монополії на певний вид підприємницької діяльності та відмова у видачі документів, що посвідчують право власності.

Крім того, при тлумаченні ст. 1 протоколу ЄСПЛ встановив, що держава повинна запровадити адекватний механізм судового захисту права власності. У разі його відсутності держава може бути визнана відповідальною за втрату власником його майна навіть на користь третіх осіб.

Чи було таке позбавлення виправданим? Право на безперешкодне володіння власністю не є абсолютним. Держава має право втручатися у його використання в інтересах суспільства. Проте й такі заходи мають відповідати низці критеріїв.

Насамперед, вони повинні дотримуватися принципу законності – втручання держави повинно переслідувати правомірні цілі та здійснюватися з дотриманням належних процесуальних гарантій.

Навіть у разі, якщо державні заходи були вжиті в суспільних інтересах і були законними, вони повинні бути пропорційними стосовно суспільних інтересів і не покладати надмірний тягар на власника. Важливим фактором забезпечення приватних та публічних інтересів є надання ринкової компенсації за позбавлення права власності.

Чи дотримався заявник процесуальних вимог? Непоодинокими є випадки, коли суд відмовляє заявникам за дуже формальними підставами. Зокрема, важливою передумовою для звернення до ЄСПЛ є вичерпання національних засобів правового захисту, а також подання заяви протягом 6 місяців із моменту винесення остаточного рішення державного суду.

Правильні відповіді на ці питання дозволять вам максимально ефективно представити свою позицію в ЄСПЛ та покращити шанси на те, що ваша заява буде сприйнята судом у хорошому світлі. А попередній досвід українських компаній слугуватиме гарним орієнтиром при організації роботи з державними органами.

З урахуванням таких особливостей, можливо, саме Страсбург стане тим місцем, де ви зможете відновити порушену справедливість та відстояти свої економічні інтереси.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора