Федеральна служба виконання покарань (рос. ФСИН) 17 січня затримала опозиційного політика Олексія Навального після того, як він прилетів до Росії з Берліна після лікування. Ба більше, 18 січня прямо в поліцейському відділку розпочався суд — він має визначити запобіжний захід для політика до суду, який відбудеться 29 січня.
Про це повідомила голова пресслужби політика Кіра Ярмиш у Twitter.
Поліціянти затримали Навального за клопотанням Федеральної служби виконання покарань (ФСВП). Слідчий комітет вирішив затримати політика через справу про шахрайство: Служба виконання покарань вимагає замінити Навальному умовний строк на реальний за старою справою «Ів Роше», яку Європейський суд із прав людини визнав сфальсифікованою.
Варто зазначити, що умовний строк у справі сплив 30 грудня. Однак ФСВП 12 січня зажадала замінити строк на реальний, заявивши, що Навальний із вересня не відмічався у відомстві, тому опозиціонера оголосили у федеральний розшук.
За оцінкою юристів, опозиціонеру можуть дати від трьох місяців до трьох років. Це залежить від того, яке рішення ухвалить суд.
Адже якщо Навальний не відмічався з вересня, а строк закінчився наприкінці грудня, то йому доведеться відсидіти три місяці, які він пропустив.
Якщо ж слідство доведе, що Навальний навмисно переховувався від правоохоронців і не відмічався, то його умовний строк можуть замінити на реальний, і йому доведеться відсидіти 3,5 року.
Реакція лідерів країн на затримання Навального
Затримання Навального спричинило ажіотаж у міжнародній пресі — цю ситуацію висвітлили найбільші закордонні видання. Також на неї відреагували й іноземні політики.
Так, радник із національної безпеки новообраного президента США Джо Байдена Джек Салліван написав у Twitter, що влада має негайно відпустити Навального. Також за звільнення опозиціонера виступив і Держсекретар США Майк Помпео.
Такої ж позиції дотримується й голова Євроради Шарль Мішель. Він засудив затримання опозиціонера й закликав негайно його звільнити.
Ба більше, у спільній заяві МЗС Латвії, Литви та Естонії країни пригрозили Росії санкціями з боку ЄС, якщо опозиціонера не звільнять.
А міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас заявив, що затримання Навального залишається незрозумілим.
Контекст. Справу «Ів Роше» було порушено в грудні 2012 року за заявою гендиректора російського підрозділу компанії. Його фігурантами стали Олексій та Олег Навальні. Їх звинуватили в розкраданні 55 млн рублів у «Ів Роше Схід» через надання послуг за завищеною вартістю.
Однак 2018 року ЄСПЛ визнав, що російський суд порушив право Навальних на справедливий судовий розгляд, і присудив виплатити заявникам компенсацію в розмірі понад 80 тис. євро.
20 серпня Навальний потрапив до лікарні. Йому стало зле під час перельоту в Москву з Томська. Літак екстрено сів в Омську, де політика госпіталізували. Пізніше Навального привезли до клініки «Шаріте» в Берліні. Ще через кілька днів він отримав офіційний статус «гостя канцлерки» Ангели Меркель. Пізніше з'ясувалося, що в організмі політика виявили сліди отрути з групи «Новачок».