Facebook Pixel

Екзамен COVID-19: нові якості для банків і банкірів

Кирило Шевченко
голова правління АБ Укргазбанк

Українські банки гідно витримали випробування перших місяців карантину. Вони не лише забезпечили можливість навіть у карантин проводити всі необхідні транзакції онлайн чи офлайн, але й продовжували кредитувати.

Водночас банки проходили внутрішнє випробування – щодо ставлення до своїх кадрів. Бо банкінг за будь-яких найсучасніших технологій — це передусім люди.

Банківська система пережила декілька криз, кожна з яких призводила до того, що на ринку збільшувалася конкуренція за найкращі кадри. Сьогодення не є виключенням – криза з COVID-19 збільшила конкуренцію серед банків за професіоналів і мотивацію самих банкірів.

Тепер кожен банк на практиці відчув, наскільки важливими є такі якості, як гнучкість, адаптивність до змін, здатність до навчання. До того ж не лише для людини, але й для самого банка як організації. Ми всі – і банки, і банкіри – навчаємося працювати в новій реальності.

Усі без виключення бізнеси побачили, де і як оптимізуватися, на що змістити фокус, а куди направити додаткові ресурси. Зміни можуть стосуватися як оптимізації чисельності штату й офісних приміщень, так і перегляду структури й окремих бізнес-процесів.

На банківському ринку, де конкуренція за найкращі кадри завжди була жорсткою, стало очевидно, що співробітники найбільше цінуватимуть лояльних і відповідальних роботодавців.

Тепер кандидати з ринку праці більше уваги приділятимуть іміджу банку в контексті «як цей банк дбав про співробітників під час карантину і що він може мені гарантувати, якщо ситуація повториться».

Величезний вплив на відносини між співробітником і роботодавцем також матиме збіг за цінностями. Банкам важливо буде прозоро й відкрито транслювати цінності та свою позицію, щоб знайти свого ідеального кандидата та втримати його.

Іспит для банків

Банківська система зазвичай дуже чуттєво реагує на кризи. Тому ми в АБ Укргазбанк з самого початку пандемії ухвалили рішення: попри те, що майже 70% персоналу у нас працювало дистанційно, ми не змінили підходи до виплати премій для тих, хто працює в офісі та віддалено.

У перші ж дні карантину всіх співробітників, які могли працювати віддалено, було переведено на дистанційний формат роботи. Водночас ми зберегли 100% оплати праці таким працівникам. Жодну людину не було відправлено у вимушену відпустку.

Люди, які безпосередньо працюють з клієнтами, мають отримувати додаткову надбавку, хоча їх було забезпечено і антисептичними засобами, і бактерицидними лампами, і масками та рукавичками. Адже у нас існує специфіка роботи з готівкою, яка має бути обробленою спеціальними лампами.

Ми чітко усвідомлювали, що всі зміни — це великий стрес для співробітників. Тому, щоб зменшити його негативний вплив, ми посилили напрямок внутрішніх комунікацій. Ми регулярно інформували працівників про актуальні й важливі новини банку і держави, надавали корисні поради про організацію роботи в нових умовах, про підтримку ментального здоров’я.

Усі приміщення банку ми перетворили на безпечне середовище для роботи та обслуговування клієнтів.

У банків є своя специфіка, яка пов’язана з використанням готівки. Ми закупили сучасні інструменти для дезінфекції, починаючи від бактерицидних ламп і закінчуючи апаратами для обробки інкасаторських автомобілів та приміщень методом «холодного туману», забезпечили працівників засобами індивідуального захисту. А це в умовах ажіотажу, повірте, було дуже непросто.

Водночас усі відділення банку продовжували й продовжують працювати у звичному режимі. Співробітникам, які безпосередньо обслуговують клієнтів, ми додатково встановили надбавки до зарплат.

Нові вимоги до працівників

Переконаний, що протягом карантину управлінці всіх рівнів чіткіше усвідомили, які саме вимоги в них до людей, якими професійними й особистими якостями має бути наділена людина, щоб демонструвати гнучкість, адаптивність, реагувати на стресові й нетипові ситуації.

Зміна очікувань призведе до перегляду або адаптації моделей компетенцій у компаніях. Корпоративні культури в компаніях зміняться, відбудеться перегляд цінностей.

Кадрова політика та підходи в управлінні будуть практичнішими. Такими, що дозволять здійснювати швидку зміну ролей, обов’язків.

Гнучкість у формах організації процесів, управлінських підходах та моделях — це те, без чого банки не зможуть повноцінно існувати.

Безумовно, роботодавці переглянуть свої внутрішні стандарти та підходи щодо гігієни праці, турботи про фізичне й ментальне здоров’я працівників.

Якщо говорити про колектив банків, на мою думку, робота цінуватиметься більше, а мотивація точно зросте.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора