Фото: djedj/Pixabay
Італійці на референдумі підтримали ініціативу «Руху 5 зірок» скоротити кількість депутатів. Однак це не врятувало команду популярного коміка від провалу на місцевих виборах.
21 вересня 2020 року в виборці Італії завершили обрання всіх 20 регіональних парламентів і губернаторів. Цієї осені, після короновірусної паузи, голосування відбулося в останніх 7 регіонах.
У 13 інших регіонах голосування проходило у 2018, 2019 роках і в лютому 2020 року. Такий розтягнутий виборчий цикл обумовлений регіональною специфікою країни.
Регіони в Італії мають значний ступінь самостійності. І боротьба за місцеву владу ведеться серйозна. Від підсумків регіональних виборів залежить майбутній розклад на виборах до національного парламенту та сенату республіки.
За підсумками нинішнього виборчого циклу, в 16 регіонах домінують правоцентристи. А ось на національному рівні влада належить лівоцентристській коаліції у складі Демократичної партії та Руху 5 зірок. Правоцентристи — в опозиції.
Однак зростання популярності правих, націоналістичних партій, таких, як Лега або «Брати Італії», не є чимось унікальним для країни. Тенденція сповзання до національного консерватизму домінує по всій Європі.
А на Апеннінському півострові рейтинг правих стабільно зростає останні кілька виборчих циклів.
Головною особливістю нинішніх регіональних виборів в Італії став крах «Руху 5 зірок» (Movimento 5 Stelle, або скорочено M5S), яку заснував комік і шоумен Беппе Грілло у 2008 році.
«Рух...» на чолі з популярним коміком буквально увірвався в італійську політику і на перших своїх виборах до парламенту Італії в 2013 році показав сенсаційний результат, відставши від лідера виборчого перегону лише на 2%.
Пізніше — був успіх на місцевих виборах. Кандидати в мери від «Руху 5 зірок», які декларували пряму демократію, перемогли в 19 містах країни.
Наприклад, в столиці Італії — Римі — представниця п'ятизіркових Вірджинія Раджі перемогла конкурента з результатом 67,15% голосів проти 32,85%.
Незважаючи на перемогу в столиці, електоральна база «Руху 5 зірок» все ж знаходиться нижче Риму. Основний виборець живе в південних, аграрних, депресивних регіонах Італії. Там за п'ятизіркових стабільно голосували до 50% виборців.
На парламентських виборах 2018 року «Рух 5 зірок» продовжує свій тріумфальний хід. Команда коміка перемагає у загальнонаціональному одномандатному округу з результатом 33% голосів.
Представник M5S — Луїджі Ді Майо — стає віцепрем'єром в уряді Джузеппе Конті. Нині «Рух...» входить до правлячої коаліції та має 10 міністерських портфелів.
Перший тривожний дзвіночок для M5S пролунав на регіональних виборах, які стартували 2018 року. В регіоні Молізе рух Беппе Грило на парламентських виборах 4 березня 2018 року переміг із результатом 44,8%.
А вже через місяць, 23 квітня 2018 року, кандидат від п'ятизіркових на посаду губернатора програє правоцентристу. На виборах до регіонального парламенту Молізе дев'ять правоцентристських партій, об'єднавши свої зусилля в коаліції, в сумі набрали 49,2% голосів проти 31,6% голосів у п'ятизіркових.
Далі — гірше. Через рік на виборах в Умбрії 27 жовтня 2019 року кандидат M5S на посаду губернатора отримав на 20% голосів менше, ніж кандидатка-переможниця від правоцентристського блоку, а список «Руху...» на виборах регіональних депутатів отримав тільки 8,5% голосів.
На своїй офіційній сторінці в Facebook п'ятизіркові пояснили свою поразку входженням в коаліцію з Демпартією.
Однак уже через три місяці, 26 січня 2020 року, на регіональних виборах в індустріальній Емілії-Романьї кандидат в губернатори від «Руху...» Сімоне Боніні не зміг набрати достатньо голосів навіть для отримання мандата депутата регіональної ради (3,4%), а список M5S отримав у цьому, традиційно лівоцентристському регіоні, підтримку 4,7% виборців (на парламентських виборах 2018 року — 27%).
Тобто за два роки перебування при владі команда колись популярного коміка втратила в регіоні 20% голосів.
Щоб зупинити падіння свого рейтингу, на початку 2019 року «Рух» робить в парламенті, здавалося б, безпрограшний хід — ініціює загальнонаціональний референдум про скорочення кількості депутатів. Однак давно відпрацьовані та звичні для п'ятизіркових популістські «фішки» цього разу не спрацьовують.
Референдум про скорочення депутатів відбувся 20-21 вересня 2020 року одночасно з виборами до регіональних органів влади в 7 регіонах: Кампанія Лігурія, Апулія, Венето, Марке, Тоскана та Валле-д'Аоста.
Італійці прогнозовано проголосували «за» скорочення депутатів, проте в жодному з перерахованих вище регіонів представник M5S не став губернатором. Більше того, у своїх базових південних регіонах п'ятизіркові з тріском програють на виборах регіональних депутатів.
Маючи два роки тому в Неаполі 54% підтримки виборців, у вересні 2020 на регіональних виборах «Рух...» отримує тільки 12%. В аграрній Апулії рейтинг M5S обвалився за два роки ще сильніше — на 35%.
Там п'ятизіркові поступилися навіть відвертим націоналістам з партії «Брати Італії», посівши третє місце з 10% голосів. В регіоні Марке скорочення електоральної підтримки M5S склало 28%.
Причини падіння рейтингу команди італійського коміка — ті ж, що у партії українського шоумена. Ця невідповідність віртуального образу політика «нового типу», сформованого у виборця медійно-художніми інструментами, з його реальною поведінкою.
Як відомо, зйомка художнього фільму про президента з народу, який твердою рукою наводить порядок, — не український винахід. У 2013 році в Італії широко транслювалася кінокартина «Ласкаво просимо, президенте!».
Сюжет італійського фільму перегукується з сюжетом українського серіалу «Слуга народу» з поправкою на італійську специфіку. В Україні вчитель Василь Голобородько став президентом, а в Італії президентом став бібліотекар Джузеппе Гарібальді.
Вразливі італійці того року з ентузіазмом масово проголосували за нові обличчя в політиці. Так само, як і українські виборці 2019 року.
Особи виявилися новими, але зі старими замашками. У січні 2016 року газета La Stampa публікує розшифровку телефонних переговорів, які дають підставу підозрювати осередок «Руху 5 зірок» в місті Кварто, недалеко від Неаполя, у співпраці з мафією.
Скандал отримує загальнонаціональний резонанс. Мера, що проштрафився, з ганьбою виключили з «Руху...», але неприємний осад у виборця залишився...
Через три місяці — новий скандал: лідер п'ятизіркових, комік Беппе Грило виключив з «Руху...» мера Парми Федеріко Піццаротті, якого прокуратура запідозрила в зловживанні службовим становищем. Потім — ще низка підозр у корупції оточення римської тріумфаторки Вірджинії Раджі.
І, як вишенька на торті, — скандал із підозрами у фінансуванні в 2010 році тільки виниклого «Руху 5 зірок» з боку венесуельського президента Уго Чавеса.
Після фактичної поразки на регіональних виборах лідери п'ятизіркових вдають хорошу міну при поганій грі. Вони намагаються інтерпретувати волевиявлення громадян на референдумі щодо скорочення депутатів на свою користь.
«Сьогодні досягнутий історичний результат. Давайте повернемося до парламенту з 345 місцями (зараз 600 місць — прим. авт.) і меншою кількістю привілеїв. Ми чекали скорочення парламенту 30 років і це стало ключовим елементом нашої урядової програми. Без «Руху 5 зірок» всього цього ніколи б не сталося », — заявив один з лідерів «Руху...» Ді Майо на сторінці в Facebook.
За його словами, наступним кроком італійських політиків має стати урізання зарплат парламентаріїв.
Більш самокритичний — інший лідер п'ятизіркових Віто Крімі.
«Майстерно створена поляризація на різних територіях, безумовно, ускладнила шлях нашим кандидатам. Результат виявився нижчим, ніж на попередніх регіональних виборах. Сьогоднішній результат, однак, не викликає у мене розчарування, а, скоріше, змушує усвідомити, що перед нами стоїть завдання з організації територій, яку потрібно вирішувати з ентузіазмом і рішучістю», — пише він у партійному блозі.
Щоб пройти шлях від сліпого обожнювання своїх кумирів до розчарування в них, італійському виборцю знадобилося сім років.
Зараз на політичному полі Італії встановилася хитка рівновага: прем'єр — незалежний прагматик, у парламенті більшість сформувала коаліція лівоцентристів і популістів, а в регіонах домінують праві.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора