Отримати дозвіл на проживання в Італії шляхом інвестицій досить важко і дорого, особливо, якщо говорити про громадян третіх країн.
Італія вважається однією із найбільших та економічно розвинутих країн Євросоюзу. Але багато хто здивується, дізнавшись, що візу з правом отримання посвідки на постійне проживання (ППП) в Італії можна оформити, купивши будинок лише за 1 євро. Це дешевше, ніж коштує у Римі чашка кави!
Будинок за 1 євро?
Йдеться про ініціативу місцевих муніципалітетів, яку підтримують центральні виконавчі органи країни.
Програма під назвою «Будинок за один євро» вперше з'явилася у 2018 році, у провінції Трапані, що на острові Сицилія. Тут (у містечку Салемі) місцева комуна вирішила продавати всім бажаючим старі покинуті будинки. Ціна була встановлена чисто символічна — 1 євро.
Комуна — італійська адміністративна одиниця третього рівня. Певною мірою її можна порівняти зі звичними для нас селищними або міськими радами.
Несподіваний бум
Щойно чиновники оголосили про своє рішення в італійській пресі та на рієлторських інтернет-сайтах, як одразу пропозицією зацікавилися сотні бажаючих, хоча об'єктів продажу спочатку було менше десятка.
Серед претендентів довелося влаштовувати конкурс! Програма стрімко поширилася всєю територією Італії.
У чому суть?
За останні пів століття індустріалізація та урбанізація підірвали звичний уклад життя у селищах та селах.
Населення, особливо молодь, масово залишало старі «родові гнізда», переїжджаючи до міст. А в тихій провінції залишалися занедбані, нікому не потрібні будинки, які тепер руйнуються.
Депопуляція малих населених пунктів, скорочення кількості їхніх жителів стали великою проблемою для місцевої влади.
Нові люди — нове життя для провінції
Ось так життя підштовхнуло місцеві муніципалітети до неординарного рішення: продавати (чи то пак віддавати) занедбане житло новим власникам, нехай навіть іноземцям.
Якщо говорити загалом, то влада розраховує за рахунок нових інвесторів відновити старі будинки та заселити їх новими жителями. За задумом, унаслідок цього крихітні містечка отримують «свіжу кров», що дає їм шанс на відродження.
Які додаткові умови містить проєкт «Будинок за один євро»?
Очевидно, що все не так просто. До проєкту долучилося понад сотні комун, і багато з них вносять в умови програми свої доповнення та вимоги. Проєкт не уніфікований у масштабах країни, і це важливо враховувати інвесторам, які роблять свій вибір.
Два типи продажу:
1. Аукціон. Стартова ціна тут — дійсно 1 євро. Але якщо претендентів на об'єкт багато, то муніципалітет має право оголосити торги.
Інвестор зобов'язаний довести, що у нього на батьківщині є постійний доход у розмірі від 31 тис. євро на рік.
Особливо часто це відбувається тоді, коли колишні власники повністю відмовилися від прав на житло, і воно вже на балансі комуни. Проте підсумкова сума рідко перевищує кілька сот євро.
2. Власники не відмовилися від житла, а просто делегували комуні право віддати будинок за 1 євро.
У такому разі останнє слово – за реальними власниками, які, бачачи «прояв інтересу», в останню мить можуть відмовитися від укладення угоди, зажадавши додаткових грошей.
Чи є подальші зобов'язання
Безумовно, вони у нового домовласника є, і чималі. Інакше зникла б сама суть ідеї проєкту.
- Інвестор надає муніципальній владі повний проєкт ремонтно-будівельних робіт. Проєкт має бути виконано компетентними італійськими компаніями за рахунок інвестора.
- Після оформлення всіх необхідних юридичних формальностей інвестор зобов'язується почати реконструкцію будівлі протягом найближчих двох місяців.
- Закінчити всі роботи з ремонту та реконструкції необхідно протягом трьох років. Під час проведення робіт можна використовувати працю тільки громадян Італії (найчастіше присутня додаткова умова — жителів саме цієї провінції).
- Під час підписання договору слід вказати, як у подальшому планується використовувати відреставровану будівлю.
Це тільки частина умов, причому найважливіша, хоча й подано її у найзагальніших рисах. Досвід свідчить, що за подробицями щодо цього питання слід звертатися до вузькопрофільних спеціалістів.
Фінансові витрати
Навіть після ознайомлення з перерахованими вище умовами стає зрозуміло: одним євро тут явно не обійтися! Грошові інвестиції будуть набагато істотнішими і складатимуться переважно з таких пунктів:
- Оплата всіх витрат, пов'язаних із юридичним оформленням прав власності.
- Оплата всіх витрат попереднього власника нерухомості за останні три роки (комунальні платежі, податки, борги перед муніципалітетом).
- Оплата послуг компанії, що надає проєкт реконструкції.
- Оплата поручительського страхового внеску. Зазвичай він дорівнює 5 тис. євро на три роки (період реконструкції). Він стає гарантією того, що інвестор виконає всі умови договору. Після закінчення ремонтно-будівельних робіт внесок можна повернути.
- Вартість самої реконструкції. Звісно, розкид цін тут може бути величезним, і залежить він від безлічі факторів, включно із розміром будинку та його станом. Проте для орієнтування можна сказати, що ремонт невеликого будинку на Сицилії із житловою площею близько 80 м2 обійдеться щонайменше у 60 тис. євро (1,8 млн грн).
У якому стані продаються будинки
Зазвичай це старі кам'яні будівлі минулого, а то і позаминулого століття. Жити в них без ремонту категорично неможливо. Найчастіше вони простоюють без мешканців і догляду упродовж десятиліть.
Часто житло вкрай занедбане, проте може бути і в цілком пристойному стані.
Тож як оформити посвідку на проживання?
Безпосередньо купівля нерухомості взагалі не є тут приводом для отримання довгострокової візи. Проте в Італії є поняття residenza elettiva — запит візи на підставі обраного місця проживання.
Звісно, куплений вами за 1 євро будинок спочатку для житла непридатний. Проте комуни вкрай зацікавлені затримати інвестора на довгі роки.
Центральна влада країни йде назустріч комунам. Унаслідок особливого клопотання муніципалітету іноземець цілком може отримати тимчасову ППП на 1 рік. Цей статус поширюється також на сім'ю інвестора.
Якщо іноземець виконує всі умови договору і займається реконструкцією купленого будинку, то статус продовжується без особливого клопоту. Але доведеться відповідати ще трьом важливим вимогам:
- Для отримання такої ППП інвестор зобов'язаний довести, що у нього на батьківщині є постійний доход у розмірі від 31 тис. євро (932,5 тис. грн) на рік, плюс 20% на дружину (чоловіка) і по 5% на кожного з неповнолітніх дітей. Цей доход має бути обов'язково пасивним, незалежним від роботи за наймом.
- Доведеться проводити в Італії щойменше 183 днів на рік, отже, платити всі необхідні податки на доход, як роблять усі італійці.
- Ані головний інвестор, ані члени його сім'ї не мають права працювати на території Італії.
Як продовжувати ППП після реконструкції
Після закінчення будівельних робіт куплений будинок стає повноцінним житлом, і сім'я інвестора має право зазначати його як своє місце проживання.
Якщо обсяг пасивного доходу, як і раніше, відповідає наведеним вище цифрам, то ППП можна продовжувати, посилаючись вже на реальне місце проживання.
Ані головний інвестор, ані члени його сім'ї не мають права працювати на території Італії.
Після 5 років безперервного статусу відкривається можливість отримання так званої «ППП тривалого перебування». Ця віза видається відразу на 5 років, з правом подальшого продовження.
У кожній комуні — свої правила
Умови програми істотно відрізняються в різних провінціях і навіть комунах. Тому всі цифри, які подано у статті, не можна вважати універсальними.
Наприклад, є комуни, які готові розглядати річний доход заявника у розмірі 25 тис. євро (752 тис. грн), а не 31 тис. євро, як зазначено вище.
У деяких комунах на острові Корсика страховий внесок знижено до 2 тис. євро.
Можна знайти муніципалітети, які дозволяють початок ремонтних робіт не через 2 місяці після отримання проєкту, а через пів року. Десь ідуть назустріч клієнту, продовжуючи терміни робіт до 5 років, якщо на те є вагомі причини.
Є окремі громади, які готові надавати інвесторам навіть невеликі цільові кредити з мінімальними відсотками (за рахунок муніципальних коштів).
Робимо висновки
Тож хоча це і не Золота віза, але у підсумку інвестор отримує довгострокову ППП в Італії. Так, обійдеться йому це в суму близько 100 тис. євро, що аж ніяк не дорівнює заявленій від самого початку скромній «одиничці».
Проте більшу частину цих грошей можна вносити не відразу, а поступово, розтягуючи витрати на кілька років. А посвідку на проживання інвестор із сім'єю отримає практично відразу.
Аналітики, які вивчають це питання, радять такий варіант людям енергійним, активним, з романтичним (і навіть трохи авантюрним) поглядом на життя, які мають стабільний пасивний доход.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора