Чи призведуть пандемія коронавірусу та супутня економічна криза до підвищення попиту на купівлю нерухомості в рамках інвестиційних програм?
Консультанти з імміграційних питань повідомляють про збільшення потоку дзвінків та електронних листів, які нетипові для цієї пори року. Все частіше інтерес до подвійного громадянства проявляють громадяни «першого світу».
Багато з них стали свідками того, що їхня свобода пересування суворо присікається, з чим вони раніше не стикалися і не очікували зіткнутися. Ті, хто раніше не вважав за необхідне мати другий паспорт, тепер розмірковують над його оформленням.
Таким чином, попит виразно зберігається.
Водночас багато інвесторів (що цікаво, саме ті, хто мав значну частку акцій) відкликають свої заяви. Вони не такі багаті, як місяць тому, і багато з них небезпечно неліквідні. Потенційні заявники цієї категорії вважають, що зараз не час витрачати гроші.
Інші інвестори приймають рішення зачекати із втіленням своїх планів не через брак грошей, а тому, що очікують вигідні пропозиції на ринку нерухомості упродовж найближчих місяців і не хочуть укладати угоди на піку ринку. Це розумний крок.
Але навіть перед обличчям неминучості глобальної рецесії падіння номінальних цін на житло ще не вирішене.
В умовах економічного спаду (за інших рівних умов) ціни на нерухомість повинні впасти, оскільки значна частина населення збідніє через втрату доходу та падіння вартості портфелів.
Якщо коротко, то погіршення економічних перспектив надає знижувальний тиск на вартість майже всіх видів активів, які не є активами-притулками, як-от казначейські цінні папери.
За умов поточної нестабільності
Упродовж останніх тижнів центральні банки по всьому світу, власне, взяли на себе зобов'язання друкувати необмежену кількість фіатних грошей, у той час як уряди ініціюють пакети допомоги на трильйони доларів. Чистий ефект таких заходів полягає у тому, що у цей час пропозиція грошей збільшується надзвичайно високими темпами.
Навіть перед обличчям неминучості глобальної рецесії падіння номінальних цін на житло ще не вирішене.
Коли в обіг вступають нові долари, то всі існуючі долари дещо втрачають вартість у реальному вираженні. Тобто відбувається інфляція грошової маси (не плутати з інфляцією споживчих цін).
Великі багатонаціональні банки, які розташовані найближче до джерела нещодавно створених грошей, мають привілеї першими витрачати їх і позичати — до того, як вони потраплять у загальний оборот. Це означає, що вони можуть витратити гроші, перш ніж вони втратять свою цінність.
Збільшення кількості готівки в обігу (за відсутності нових продуктів і послуг, що надходять на ринок) чинить підвищувальний тиск на номінальні ціни.
Зміна номінальних цін на житлову нерухомість упродовж найближчих кількох місяців залежить від того, що виявиться сильнішим: знижувальний тиск через меншу економічну активність чи підвищувальний тиск через кількісне пом'якшення.
Три можливі сценарії того, що може статися з номінальними цінами на нерухомість у світі:
1. Знижувальний ціновий тиск від зниження економічної активності виявляється сильнішим, ніж вихідний ціновий тиск від друку грошей. У такому разі ціни на нерухомість навіть у номінальному вираженні впадуть.
2. Вихідний ціновий тиск сильніший, ніж знижувальний. У такому разі ціни на нерухомість у номінальному вираженні зростатимуть.
3. Дві протилежні сили виявляються приблизно рівними. У такому разі ціни на нерухомість залишаться на колишньому рівні. У всякому разі, у номінальному вираженні.
Так чи інак, а ціна на житло в реальному вираженні (тобто з поправкою на інфляцію) у найближчому майбутньому, без сумніву, впаде. Найімовірніше, у номінальному теж.
Але якщо ви володієте великою сумою готівки на момент обвалу, то краще скористатися нею для купівлі матеріальних активів найближчим часом, оскільки реальна вартість ваших заощаджень падає з кожним днем.
«Але хіба долар не стає сильнішим?»
Щодо інших фіатних валют — так. Щодо товарів — ні. Щодо фіатних валют долар може бути одним із кращих варіантів у найближчій перспективі, але тільки тому, що інші валюти втрачають свою цінність у реальному вираженні ще швидше, ніж долар. Від активів, які можна поставляти в необмеженій кількості, намагаються позбутися якнайшвидше.
Є ще один фактор, що підвищує привабливість інвестицій в нерухомість за кордоном.
Зниження цін
У довгостроковій перспективі (оскільки всі грошові одиниці поступово втрачають цінність) програми інвестиційного громадянства в усьому світі підвищуватимуть свої мінімальні інвестиційні вимоги, щоб пристосуватися до інфляції.
Якщо говорити про короткострокову перспективу, то безпосередньо зараз існують малі країни та ті, що розвиваються, які пропонують паспорт за інвестиції та потребують грошей сьогодні.
Насамперед, ті, чия економіка залежить від туризму. Деякі з цих країн вже почали пропонувати знижки на процедури дью-ділідженс і державні збори.
У найближчому майбутньому аналогічних пропозицій очікується ще більше.
Висновок. Отже, чи стануть інвестиції в нерухомість більш привабливими через кризу? Якщо «більш привабливі» – це «дешевші», то відповідь — так. І причини такі:
1) ціни на нерухомість упадуть у номінальному вираженні;
2) ціни на нерухомість упадуть у реальному вираженні;
3) грошові кошти стануть менш цінними через кількісне пом'якшення;
4) приймаючі країни, яким потрібні гроші, пропонуватимуть знижки.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора