Вся правда про шлюбний договір в Україні: як укласти, що прописати і скільки це коштує

Структура матеріалу
Шлюбний контракт в Україні: як укласти і що можна прописати. Фото: Unsplash

Шлюбний контракт в Україні: як укласти і що можна прописати. Фото: Unsplash

Навіщо укладати шлюбний договір і що в ньому прописати? Світові зірки вже знайшли відповідь на це питання. Щонайменше 100 хвилин наодинці з партнером плюс одне побачення на тиждень — тільки не вдома і не у фейсбуці. Такі умови прописали у своєму шлюбному контракті Марк Цукерберг і Присцилла Чан. Для знаменитостей документальне засвідчення подружніх обов’язків давно вже не дивина.

Американський репер Jay Z, наприклад, законно відраховує співачці Бейонсе $5 млн за кожну народжену дитину. Якщо ж пара розлучиться, чоловік заплатить дружині по $1 млн за прожитий разом рік. Утім, першість у рейтингу незвичних шлюбних контрактів віддамо Анджеліні Джолі та Бреду Пітту. У них документ розтягнувся на рекордних 100 сторінок.

А що в нас? Напередодні Дня закоханих The Page проводить тотальний лікнеп у галузі сімейного права і відповідає на всі питання про шлюбний договір в Україні.

Telegram Logo
1

Шлюбний договір в Україні

Quote«У нас шлюбні договори, як дріжджі, що тільки кинули в молоко. Мода ще не дійшла, але вже зароджується. Зараз великого ажіотажу немає — і на те кілька причин», — говорить приватний нотаріус Дмитро Ігнатов.

По-перше, українське законодавство, на відміну від європейського, досить молоде й постійно змінюється, а населення лише починає розвивати правову та фінансову грамотність.

По-друге, питання до менталітету та культурного досвіду. «У нас історично створення сім’ї пов’язане з демографічними питаннями, продовженням роду, тяжкою працею. Чим більша родина й чим швидше вона формувалася, тим легше було вирішити зовнішні проблеми. Ось чому в людей часто немає внутрішньої готовності створити сім’ю. На ставлення до шлюбного договору вплинула й спадковість цінностей, мовляв, бабуся й мама не укладали, то чому я повинна?», — зазначає сімейна психологиня Юлія Ємельянова.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

На її думку, в українських родинах дифузні, розмиті внутрішні кордони членів сім’ї. Діти залежать від батьків і навпаки. Буває, один партнер підсвідомо вбачає в іншому виконання батьківської функції.

Це символічно: з батьками ми ж не підписуємо ніяких угод. Усе ґрунтується на природній любові й відбувається само собою. Того ж ми чекаємо й від партнера.

Це як з теорією половинок одного цілого. Під такою романтичністю ховається неспроможність зайняти дорослу позицію в стосунках. Звідти — звинувачення в меркантильності, образи й недовіра до шлюбного договору.

Юлія Ємельянова

Юлія Ємельянова

Сімейна психологиня, психоаналітикиня

Ще одне пояснення — ми боїмося того, чого не знаємо. Українці обмежують шлюбний договір контекстом розлучення, а це не зовсім правильно.

2

Що таке шлюбний договір?

Шлюбний договір — це письмова угода між чоловіком і дружиною, що регулює їхні майнові відносини, права та обов’язки. У законодавстві йому присвячена Глава 10 Сімейного кодексу України.

Іншими словами, шлюбний договір — документ, який допомагає вирішувати матеріальні питання в родині: хто за що платить, кому яке майно належить, хто і як ним розпоряджається, кому що дістанеться в разі розлучення.

Зразок шлюбного договору можна завантажити безкоштовно.

3

Хто може укласти шлюбний договір?

Укласти шлюбний договір можна, якщо ви подали заяву про реєстрацію шлюбу або вже одружені. У «цивільного подружжя» такої можливості немає. Неповнолітнім особам потрібен письмовий дозвіл батьків або опікунів, завірений нотаріусом.

4

Що (не)можна прописати в шлюбному договорі?

Для прикладу візьмемо умовну пару. Олексій володіє меблевим магазином, а Марина має квартиру в Києві. Вони одружилися. На весілля їм подарували антикварний сервіз. Після медового місяця Олексій і Марина спільним коштом купили авто й земельну ділянку під Одесою. Жінка взяла кредит, щоб відкрити свій ресторан, а на день народження чоловік подарував їй сережки з білого золота.

Зрештою, пара вирішила укласти шлюбний договір. Що можна в ньому прописати?

 • Майно

У договорі зазначають, кому належить майно: те, яке в кожного було до шлюбу, і те, що нажили разом. Власність може бути:

 • роздільна: меблевий магазин — в Олексія, сервіз і сережки з білого золота — у Марини;
 • часткова: 3/4 земельної ділянки під Одесою належить чоловіку, 1/4 — дружині;
 • спільна: авто перебуває в спільній власності Олексія та Марини — треба обопільна згодна, аби його, наприклад, продати.

Відповідно документ визначає, як подружжя розділить майно в разі розлучення. «Якщо шлюбний договір не укладали, є два варіанти. Майно ділять або в судовому порядку, тобто в рівних частинах, або в позасудовому: укладають окремий договір про поділ майна подружжя», — говорить Олена Сібірцева, членкиня Асоціації правників України, старша юристка A.G.A. Partners Law Firm.

QuoteУтім, з нерухомістю й автомобілями є нюанси. Не можна передати право власності на майно, якщо воно підлягає обов’язковій державній реєстрації. Умови розподілу в такому разі прописують при розлученні.
 • Житло

Якщо наше подружжя живе в столичній квартирі Марини, у документі зазначають, як швидко Олексій з’їде з помешкання після розлучення і чи платитиме він грошову компенсацію. Також пара домовляється, чи можуть жити в цій квартирі або на земельній ділянці під Одесою їхні родичі.

 • Утримання

Марина зобов’язується надавати матеріальну допомогу Олексію незалежно від його непрацездатності. У документі вказують умови, термін та розмір виплат у фіксованій сумі або відсотковому співвідношенні до місячного доходу. Ще можна домовитися: Марина припинить утримувати Олексія, якщо надасть йому грошову або майнову компенсацію, наприклад, заплатить $10 тис.

 • Діти

Пара встановлює розмір аліментів на випадок розлучення та прописує, хто і скільки грошей виділятиме на утримання дітей.

 • Інше

Крім того, шлюбний договір допомагає:

 • розподілити сімейний бюджет;
 • розібратися з боргами: Марина сама сплачує кредит на відкриття свого ресторану;
 • домовитися, хто оплачує подорожі, лікування, медичне страхування, навчання дітей тощо.
В Україні шлюбний договір не може регулювати особисті стосунки між партнерами та дітьми. Тож прописати Цукербергове «щонайменше одне побачення на тиждень», як і узаконити кількість сексу, наслідки зради або правила виховання дітей, не вийде.

Закон забороняє укладати шлюбний договір, який порушить права дитини або поставить когось із подружжя в невигідне матеріальне становище.

Зате можна встановити загальний строк дії шлюбного договору або термін тривалості окремих прав та обов'язків, а ще прописати умови, які будуть чинними навіть після розлучення.

5

Як правильно укласти шлюбний договір?

Тільки в письмовій формі в трьох екземплярах. Договір завіряють підписом державного або приватного нотаріуса. Юристи радять додатково проконсультуватися щодо змісту з адвокатом. Мовляв, нотаріус пропонує стандартний зразок документа та ознайомлює подружжя з їхніми правами та обов’язками. Адвокат же допомагає обумовити індивідуальні побажання.

Укласти шлюбний договір з іноземцем можна як в Україні, так і на батьківщині партнера. Якщо документ суперечитиме українському законодавству (наприклад, залишатиме когось з нічим після розлучення), у нас його вважатимуть недійсним.

Як укласти шлюбний договір?

Як укласти шлюбний договір?

6

Які документи потрібні, щоб укласти шлюбний договір?

 • паспорти;
 • ідентифікаційні коди;
 • Свідоцтво про шлюб або довідка про подачу заяви до відділу ДРАЦС;
 • Свідоцтво про народження дитини, якщо в шлюбному договорі окреслено питання, які її стосуються.

Якщо хочете закріпити право власності на вже придбане майно, що підлягає державній реєстрації, не забудьте взяти із собою оригінали підтверджувальних документів.

7

Скільки коштує укласти шлюбний договір?

Консультація юриста з приводу шлюбного договору коштує в середньому 500 грн. Адвокат за підготовку тексту з урахуванням детальних побажань обох сторін візьме щонайменше 13 тис. грн. Послуги нотаріуса обійдуться в 3-8 тис. грн.

8

Як змінити або розірвати шлюбний договір?

Можна змінити шлюбний договір або відмовитися від нього за взаємною згодою. Для цього звертаєтеся до нотаріуса і пишете відповідну заяву.

Суд має право змінити або розірвати шлюбний договір на вимогу одного з подружжя. Треба довести, що:

 • документ порушує суттєві інтереси партнера або дітей;
 • умови договору виконати неможливо;
 • порушено закон: майнові права партнера надмірно обмежені.
9

Як говорити про шлюбний договір із партнером?

Психологи радять:

 • Почніть з дослідження: як функціонує шлюбний договір, для чого ви його укладаєте, яку користь він принесе стосункам.
 • У стані спокою з’ясуйте ставлення партнера до цієї практики. Аргументовано поясніть, що правильно укладений шлюбний договір не поставить його в незручне становище. Обговоріть моменти, в яких ваші погляди не збігаються. Розмову краще починати не раз, а декілька й потроху, без тиску.
 • Якщо партнер узагалі вас не чує та звинувачує, спробуйте зрозуміти чому. Вочевидь, він критично сприймає не сам документ, а щось із ним пов’язане. Коли не вдається розібратися самотужки, допоможе фахівець.
 • Загалом учіться говорити: сила — у постійній комунікації та вмінні домовлятися.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини