Шлюбний контракт в Україні: як укласти і що можна прописати. Фото: Unsplash
Навіщо укладати шлюбний договір і що в ньому прописати? Світові зірки вже знайшли відповідь на це питання. Щонайменше 100 хвилин наодинці з партнером плюс одне побачення на тиждень — тільки не вдома і не у фейсбуці. Такі умови прописали у своєму шлюбному контракті Марк Цукерберг і Присцилла Чан. Для знаменитостей документальне засвідчення подружніх обов’язків давно вже не дивина.
Американський репер Jay Z, наприклад, законно відраховує співачці Бейонсе $5 млн за кожну народжену дитину. Якщо ж пара розлучиться, чоловік заплатить дружині по $1 млн за прожитий разом рік. Утім, першість у рейтингу незвичних шлюбних контрактів віддамо Анджеліні Джолі та Бреду Пітту. У них документ розтягнувся на рекордних 100 сторінок.
А що в нас? Напередодні Дня закоханих проводить тотальний лікнеп у галузі сімейного права і відповідає на всі питання про шлюбний договір в Україні.
Шлюбний договір в Україні
«У нас шлюбні договори, як дріжджі, що тільки кинули в молоко. Мода ще не дійшла, але вже зароджується. Зараз великого ажіотажу немає — і на те кілька причин», — говорить приватний нотаріус Дмитро Ігнатов.
По-перше, українське законодавство, на відміну від європейського, досить молоде й постійно змінюється, а населення лише починає розвивати правову та фінансову грамотність.
По-друге, питання до менталітету та культурного досвіду. «У нас історично створення сім’ї пов’язане з демографічними питаннями, продовженням роду, тяжкою працею. Чим більша родина й чим швидше вона формувалася, тим легше було вирішити зовнішні проблеми. Ось чому в людей часто немає внутрішньої готовності створити сім’ю. На ставлення до шлюбного договору вплинула й спадковість цінностей, мовляв, бабуся й мама не укладали, то чому я повинна?», — зазначає сімейна психологиня Юлія Ємельянова.
На її думку, в українських родинах дифузні, розмиті внутрішні кордони членів сім’ї. Діти залежать від батьків і навпаки. Буває, один партнер підсвідомо вбачає в іншому виконання батьківської функції.
Це символічно: з батьками ми ж не підписуємо ніяких угод. Усе ґрунтується на природній любові й відбувається само собою. Того ж ми чекаємо й від партнера.
Це як з теорією половинок одного цілого. Під такою романтичністю ховається неспроможність зайняти дорослу позицію в стосунках. Звідти — звинувачення в меркантильності, образи й недовіра до шлюбного договору.
Юлія Ємельянова
Сімейна психологиня, психоаналітикиня
Ще одне пояснення — ми боїмося того, чого не знаємо. Українці обмежують шлюбний договір контекстом розлучення, а це не зовсім правильно.
Що таке шлюбний договір?
Шлюбний договір — це письмова угода між чоловіком і дружиною, що регулює їхні майнові відносини, права та обов’язки. У законодавстві йому присвячена Глава 10 Сімейного кодексу України.
Іншими словами, шлюбний договір — документ, який допомагає вирішувати матеріальні питання в родині: хто за що платить, кому яке майно належить, хто і як ним розпоряджається, кому що дістанеться в разі розлучення.
Зразок шлюбного договору можна завантажити безкоштовно.
Хто може укласти шлюбний договір?
Укласти шлюбний договір можна, якщо ви подали заяву про реєстрацію шлюбу або вже одружені. У «цивільного подружжя» такої можливості немає. Неповнолітнім особам потрібен письмовий дозвіл батьків або опікунів, завірений нотаріусом.
Що (не)можна прописати в шлюбному договорі?
Для прикладу візьмемо умовну пару. Олексій володіє меблевим магазином, а Марина має квартиру в Києві. Вони одружилися. На весілля їм подарували антикварний сервіз. Після медового місяця Олексій і Марина спільним коштом купили авто й земельну ділянку під Одесою. Жінка взяла кредит, щоб відкрити свій ресторан, а на день народження чоловік подарував їй сережки з білого золота.
Зрештою, пара вирішила укласти шлюбний договір. Що можна в ньому прописати?
- Майно
У договорі зазначають, кому належить майно: те, яке в кожного було до шлюбу, і те, що нажили разом. Власність може бути:
- роздільна: меблевий магазин — в Олексія, сервіз і сережки з білого золота — у Марини;
- часткова: 3/4 земельної ділянки під Одесою належить чоловіку, 1/4 — дружині;
- спільна: авто перебуває в спільній власності Олексія та Марини — треба обопільна згодна, аби його, наприклад, продати.
Відповідно документ визначає, як подружжя розділить майно в разі розлучення. «Якщо шлюбний договір не укладали, є два варіанти. Майно ділять або в судовому порядку, тобто в рівних частинах, або в позасудовому: укладають окремий договір про поділ майна подружжя», — говорить Олена Сібірцева, членкиня Асоціації правників України, старша юристка A.G.A. Partners Law Firm.
- Житло
Якщо наше подружжя живе в столичній квартирі Марини, у документі зазначають, як швидко Олексій з’їде з помешкання після розлучення і чи платитиме він грошову компенсацію. Також пара домовляється, чи можуть жити в цій квартирі або на земельній ділянці під Одесою їхні родичі.
- Утримання
Марина зобов’язується надавати матеріальну допомогу Олексію незалежно від його непрацездатності. У документі вказують умови, термін та розмір виплат у фіксованій сумі або відсотковому співвідношенні до місячного доходу. Ще можна домовитися: Марина припинить утримувати Олексія, якщо надасть йому грошову або майнову компенсацію, наприклад, заплатить $10 тис.
- Діти
Пара встановлює розмір аліментів на випадок розлучення та прописує, хто і скільки грошей виділятиме на утримання дітей.
- Інше
Крім того, шлюбний договір допомагає:
- розподілити сімейний бюджет;
- розібратися з боргами: Марина сама сплачує кредит на відкриття свого ресторану;
- домовитися, хто оплачує подорожі, лікування, медичне страхування, навчання дітей тощо.
В Україні шлюбний договір не може регулювати особисті стосунки між партнерами та дітьми. Тож прописати Цукербергове «щонайменше одне побачення на тиждень», як і узаконити кількість сексу, наслідки зради або правила виховання дітей, не вийде.
Закон забороняє укладати шлюбний договір, який порушить права дитини або поставить когось із подружжя в невигідне матеріальне становище.
Зате можна встановити загальний строк дії шлюбного договору або термін тривалості окремих прав та обов'язків, а ще прописати умови, які будуть чинними навіть після розлучення.
Як правильно укласти шлюбний договір?
Тільки в письмовій формі в трьох екземплярах. Договір завіряють підписом державного або приватного нотаріуса. Юристи радять додатково проконсультуватися щодо змісту з адвокатом. Мовляв, нотаріус пропонує стандартний зразок документа та ознайомлює подружжя з їхніми правами та обов’язками. Адвокат же допомагає обумовити індивідуальні побажання.
Укласти шлюбний договір з іноземцем можна як в Україні, так і на батьківщині партнера. Якщо документ суперечитиме українському законодавству (наприклад, залишатиме когось з нічим після розлучення), у нас його вважатимуть недійсним.
Які документи потрібні, щоб укласти шлюбний договір?
- паспорти;
- ідентифікаційні коди;
- Свідоцтво про шлюб або довідка про подачу заяви до відділу ДРАЦС;
- Свідоцтво про народження дитини, якщо в шлюбному договорі окреслено питання, які її стосуються.
Якщо хочете закріпити право власності на вже придбане майно, що підлягає державній реєстрації, не забудьте взяти із собою оригінали підтверджувальних документів.
Скільки коштує укласти шлюбний договір?
Консультація юриста з приводу шлюбного договору коштує в середньому 500 грн. Адвокат за підготовку тексту з урахуванням детальних побажань обох сторін візьме щонайменше 13 тис. грн. Послуги нотаріуса обійдуться в 3-8 тис. грн.
Як змінити або розірвати шлюбний договір?
Можна змінити шлюбний договір або відмовитися від нього за взаємною згодою. Для цього звертаєтеся до нотаріуса і пишете відповідну заяву.
Суд має право змінити або розірвати шлюбний договір на вимогу одного з подружжя. Треба довести, що:
- документ порушує суттєві інтереси партнера або дітей;
- умови договору виконати неможливо;
- порушено закон: майнові права партнера надмірно обмежені.
Як говорити про шлюбний договір із партнером?
Психологи радять:
- Почніть з дослідження: як функціонує шлюбний договір, для чого ви його укладаєте, яку користь він принесе стосункам.
- У стані спокою з’ясуйте ставлення партнера до цієї практики. Аргументовано поясніть, що правильно укладений шлюбний договір не поставить його в незручне становище. Обговоріть моменти, в яких ваші погляди не збігаються. Розмову краще починати не раз, а декілька й потроху, без тиску.
- Якщо партнер узагалі вас не чує та звинувачує, спробуйте зрозуміти чому. Вочевидь, він критично сприймає не сам документ, а щось із ним пов’язане. Коли не вдається розібратися самотужки, допоможе фахівець.
- Загалом учіться говорити: сила — у постійній комунікації та вмінні домовлятися.