Facebook Pixel

Сімейно-правові відносини на карантині

Ольга Лепіхіна
членкиня Асоціації правників України, радниця ЮФ Asters

Хто б міг уявити, що кажан на рибному ринку може призвести до епідемії розлучень у Китаї. Не встигли люди вийти з домівок, як кинулися масово подавати заяви на розірвання шлюбу. Для боротьби із загрозою руйнування сімей влада обмежила щоденну пропускну здатність реєстраційних органів.

Поки триває боротьба за життя і здоров’я людей та утримання бізнесу на плаву, що ж відбувається з сім’ями, змушеними жити в цілковито новій реальності?


Шлюб у масці та рукавичках

У період карантину скористатися правом на реєстрацію шлюбу можуть лише ті, хто встиг подати заяви до 13 березня 2020 року. Сама процедура здійснюється без урочистостей, з дотриманням обмежень, встановлених для боротьби з поширенням COVID-19.

Telegram Logo

До послуг тих, хто абсолютно впевнений у своєму рішенні та не бажає відкладати подання заяви на реєстрацію шлюбу, вебпортал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану», який приймає документи онлайн.

Розірвання шлюбу без питань

Розірвати шлюб у РАГСі в період карантину можуть лише подружжя, які не мають дітей і звернулися із заявою про розірвання шлюбу до 13 березня 2020 року. Наразі подати заяву можна онлайн, однак отримання свідоцтва про розірвання шлюбу відкладається на невизначений строк.

Суди продовжують працювати з обмеженнями, які можуть різнитися в залежності від епідеміологічної ситуації та запроваджених карантинних заходів у відповідному регіоні. На практиці розгляд «складних» сімейних суперечок відкладається. А справи за позовами про розірвання шлюбу, де немає потреби у з’ясуванні додаткових обставин та опитуванні сторін, розглядаються в письмовому провадженні без участі позивача та відповідача.

У період карантину, згідно з рекомендаціями Державної судової адміністрації, позов про розірвання шлюбу можна направити електронною поштою і отримати рішення за результатами розгляду справи.

Не «дитячі» витрати

Суттєве зменшення чи повна втрата доходу платником аліментів в умовах кризи ставить під загрозу сплату коштів на утримання дітей. Відсутність доходу у платника аліментів автоматично не звільняє його від виконання обов'язку за рішенням суду чи договору про сплату аліментів та відповідальності (пеня, штрафи, позбавлення права на керування тощо).

Звісно, можна «виправдатися» форс-мажором (обставинами непереборної сили), пройшовши відповідну процедуру. Проте варто розуміти, що виконати зобов’язання доведеться пізніше, а дитину годувати потрібно щодня.

Побачення за розкладом відміняються

Той з батьків, хто проживає разом з дитиною, може, керуючись найкращими намірами, повністю ізолювати себе і дитину від суспільства, не дозволяти дитині виходити на вулицю, не допускати жодних осіб до оселі тощо.

За таких умов той із батьків, хто проживає окремо, позбавлений можливості зустрічі з дитиною та іншої особистої взаємодії, навіть незважаючи на графік, встановлений за рішенням суду чи договором між батьками щодо участі у вихованні дитини.

Якщо діалогу між батьками немає, то формально той з батьків, з ким проживає дитина, може зазнати негативних наслідків своїх дій у вигляді кримінальної чи адміністративної відповідальності за невиконання рішення суду, санкцій, передбачених у договорі, та додаткового судового процесу про усунення перешкод у вихованні.

Це лише деякі «загострення», що можуть чекати на сімейно-правові відносини в період карантину та після його завершення. Будемо сподіватися, що непроста ситуація зблизить людей і сприятиме діалогу та мирному врегулюванню проблем, що виникають.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини