Facebook Pixel

Засади фінансової грамотності: багатство і заощадження

Вікторія Ролік
Авторка та засновниця Клубу фінансової грамотності

Арабське прислів'я говорить: «Рік голодуватимеш — життя у багатстві проживеш». У нас кажуть: «Копійка гривню береже».

Народна мудрість вчить вести ощадливий спосіб життя. Сучасні економісти також закликають робити заощадження.


Перший закон грошей: спочатку заплати собі

Цей фінансовий принцип вперше ввів американський письменник Наполеон Хілл, автор бестселера «Думай і багатій», радник президента США Франкліна Рузвельта.

Платити собі рекомендують не менш як 10% від кожного надходження. Гроші слід відкладати на спеціальний рахунок, щоб убезпечити себе від імпульсивних витрат.

QuoteРезервний фонд допоможе захистити заощадження від непередбачених витрат.

І все ж іноді виникає спокуса одного разу витратити все, а наступного — відкласти більше. Я, як і мої клієнти, зіткнулася з тим, що для обліку особистих фінансів потрібні регулярність й дисципліна.

Карл Річардс, фахівець із фінансового планування, у книзі «Давай поговоримо про твої доходи та витрати» пише:

Quote«Багато хто з нас вважає, що фінансове планування — нудна механічна робота... Але я впевнений, що це заняття може стати воістину цікавим і повчальним процесом: воно допомагає усвідомити зв'язок між відчутними ресурсами на кшталт грошей, які ми заробляємо, і нематеріальними цінностями, наприклад, щастям від перебування на шкільному стадіоні, коли ваша дочка забиває свій перший гол».

Яких цілей можна досягти, регулярно відраховуючи собі щонайменше 10% з кожної зарплати?

(1). Сформувати резервний фонд

З практики я знаю, що люди, які тільки починають вести особистий бюджет і ставити перші цілі, часто стикаються з проблемою непередбачених витрат: раптово ламається техніка, хворіє хтось із сім'ї, й накопичені кошти йдуть на покриття витрат, а не на раніше заплановані цілі. Наявність резервного фонду дозволяє захистити заощадження від непередбачених витрат.

(2). Відмовитися від кредитної картки

Зараз ви можете розв'язувати проблему з розривами у балансі з допомогою кредитної картки.

Банки охоче дають пільговий період, протягом якого можна користуватися кредитними грішми безкоштовно. І все ж надійніше мати власні накопичення. Адже завжди є ризик втратити джерело доходів і залишитися з боргом.

(3). Зібрати на відпустку або велику покупку

Цілі можуть бути найрізноманітнішими. Наявність мети надає мотивацію не витратити відкладені гроші передчасно, а її досягнення наповнює змістом і задоволенням увесь процес.

(4). Сформувати подушку фінансової безпеки

Німецький автор і фінансовий консультант номер 1 в Європі Бодо Шефер у книзі «Шлях до фінансової свободи. Перший мільйон за 7 років» пропонує формувати подушку фінансової безпеки, виходячи з суми витрат сім'ї, на строк від 6 до 12 місяців.

(5). Отримати необхідні навички управління грішми

Роблячи заощадження, потрібно дбати про їхнє збереження та примноження, вибирати банк, страхову та фінансову компанію, надійних консультантів. Уперта статистика говорить, що жоден щасливчик, який виграв мільйон, так і не став мільйонером.

Повільне накопичення, навпаки, формує відповідальне й дбайливе ставлення до капіталу.

Чи можна стати мільйонером, відкладаючи 10% своїх доходів?

Томас Стенлі та Вільям Данко у книзі «Ваш сусід мільйонер» стверджують, що за час своїх 20-річних досліджень дійшли висновку, що багатство і дохід — різні речі.

QuoteПовільне накопичення формує відповідальне й дбайливе ставлення до капіталу.

Якщо ви багато заробляєте й водночас витрачаєте все, що отримуєте, ви не багатієте, а просто широко живете. Багатство — це те, що ви накопичуєте, а не витрачаєте.

Quote«Велике сомбреро, але не стадо», — кажуть про любителів витрат у Техасі.

Звичайно, у питанні фінансового забезпечення усе індивідуально і насамперед залежить від людини та її цілей. Імовірно, 10% зарплати недостатньо, щоб стати мільйонером.

І все ж це може стати хорошим початком шляху до забезпеченого життя без боргів і кредитів.

А ви дотримуєтеся якихось фінансових принципів накопичення?

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора