Кількамісячний карантин накладає свій відбиток на економіку та ринок нерухомості.
Можна робити прогнози, як розвиватиметься ситуація далі: чи падатимуть ціни, чи з’являтимуться довгобуди, чи будуть нові протести інвесторів. А можна проаналізувати те, що є наразі, й зрозуміти, як рухатися далі.
Коронакриза змінила ринок первинної нерухомості: кількість угод скоротилася, об'єми будівництва зменшилися, інвестори проблемних новобудов ходили протестувати під Кабмін.
Останній дзвіночок — навіть відомі забудовники зменшили темпи будівництва. З послабленням карантинних обмежень ринок почав оживати, оживилися й люди, які мали невеликі фінансові заощадження.
Вони почали шукати можливість, куди вкласти гроші, щоб уникнути їхнього знецінення за певний час. Нерухомість віддавна вважалася хорошою інвестицією, проте невдачі попередніх кількох місяців ставлять перед інвесторами нові виклики.
Нещодавно до мене звернулися клієнти з питанням, чи варто купувати квартиру, якщо у надійного забудовника будівництво зупинилося.
Питання неоднозначне: з одного боку, надійних забудовників не буває, з іншого — будівництво зупинено.
За нормальних умов я б рекомендував переконатися в репутації забудовника, тобто перевірити дозвільні документи. Якщо з ними не все гаразд — краще попрощатися з цим об’єктом, а якщо все добре, можна переходити до укладання договору.
Якщо раніше було достатньо перевірити документи забудовника і бути певним, що будинок буде введено в експлуатацію, то зараз цього недостатньо. Зараз умови нестандартні й потребують особливих підходів.
Правило перше: довідатися про фінансову ситуацію в компанії та переконатися в тому, що забудовник, девелопер пережили кризу і не перебувають у стані банкрутства.
Також важливо дізнатися, скільки об’єктів девелопер намагається реалізувати одночасно. У цьому вам можуть допомогти юристи, а також спеціалісти, які працюють на ринку і мають більше закритої інформації, ніж пересічні громадяни.
Правило друге: відстежити динаміку будівництва об’єкта за час карантину. Деякі будівельні компанії оновлюють хід будівництва на своєму сайті — фото або відеоогляди можна також знайти на сайтах-каталогах нерухомості.
Фото будівництва могли робити й інвестори, які вже купили житло — варто лише знайти відповідні форуми. Потім навідатися на будівельний майданчик і перевірити, які зміни відбулися у порівнянні з тим, що є на останніх фото.
Правило третє: отримати гарантії надійності будівництва у відділі продажу. Це можна зробити, запропонувавши змінити умови договору: прописати форс-мажорні обставини та гарантії повернення коштів у випадку припинення будівництва. У цьому разі не зайвим буде звернутися за юридичною підтримкою.
Якщо компанія є фінансово спроможною, хвилюватися не варто. Так само сумніви розвіє й хід будівництва — якщо об’єкт будується, його зведення рано чи пізно буде завершено.
Звісно, виникає питання, чи не затягнуться строки, але, на мій погляд, краще почекати й отримати квартиру, аніж поквапитися й залишитися ні з чим. Договір гарантує, що права інвестора будуть захищені, до того ж у будь-якому разі це правова підстава для повернення коштів.
Очевидно, що всі ризики спрогнозувати неможливо, та й чергові ринкові коливання викликатимуть стрес. Проте дотримання цих простих правил допоможе зберегти і фінанси, і психологічне здоров’я на найближчі кілька місяців.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора