Facebook Pixel

Брати Ротенберги давно готувалися до конфіскації Ocean Plaza — заступник голови Фонду держмайна

Після повномасштабного вторгнення державі передали багато активів росіян та білорусів, які потрапили під санкції. Заступник голови Фонду держмайна України Олександр Федоришин розповів The Page, як відбувається конфіскація санкційного майна і на прикладі ТРЦ Ocean Plaza пояснив, як російські олігархи намагаються приховувати, що вони власники активів на території України. Також посадовець описав схеми, які використовують росіяни, щоб зірвати продаж націоналізованих об’єктів.

Які механізми застосовують для конфіскації санкційного майна

Як виглядає процедура конфіскації майна росіян?

Україна за цей рік напрацювала декілька механізмів, основними є три. Перший — це запровадження санкцій і стягнення у дохід держави через закон про санкції. Другий — це вилучення майна в росії як держави або росіян як резидентів росії (це за окремим законом). І третій — через кримінальне провадження, коли обвинувачують певних осіб, триває процедура через вручення їм підозри, обвинувального акту, потім триває процедура розгляду в судах і врешті за фінальним вироком майно конфіскують у дохід держави.

QuoteНатепер відомо про 25 позитивних кейсів, з них 23 — це саме за першим механізмом, тобто за законом про санкції.

Як працює закон про санкції?

У нас є різні правоохоронні органи, здебільшого йтиметься про Службу безпеки України, основне завдання якої — забезпечити захист нашої безпеки, відшукати тих осіб, які мають різне майно на території України, і є громадянами росії, підтримують збройну агресію і безпосередньо впливають на дії рф щодо продовження ескалації війни.

Мова може йти про тих осіб, щодо яких є підтверджені факти того, що вони мають стосунки, наприклад, з російськими чиновниками, які підтримують війну, ухвалюють рішення про продовження війни, або які надають певні товари, виконують роботи, надають послуги для військово-промислового комплексу росії.

Напрацьовуючи цей матеріал, СБУ звертається до Ради нацбезпеки і оборони: ми відпрацювали таку групу осіб, щодо яких потрібно застосувати санкції. Рада нацбезпеки вивчає матеріали й ухвалює колегіальне рішення, яке вводить у дію президент своїм указом. На сьогодні є понад 30 таких рішень Ради нацбезпеки щодо росіян, проти яких запровадили санкції.

Далі рішення Ради нацбезпеки має опрацювати Міністерство юстиції.

QuoteМін’юст долучається як позивач, як суб’єкт, що захищає інтереси України. Уважно вивчає, фільтрує ризики, щоб ми виключили можливість того, що наші нащадки матимуть проблеми, коли хтось із російської олігархії через європейські суди скаже: «Ви тут порушили всі можливі акти міжнародного права, національного законодавства України. Компенсуйте мені суму X».

Вже були такі спроби?

Саме зараз вони звертаються до Європейського суду, щоб визнати деякі рішення судів України недійсними і мати можливість повернути ці активи або отримати компенсацію.

Тож коли ми говоримо про перший механізм зі стягнення в дохід держави через санкції, суди ретельно контролюють. Тут дуже важко Міністерству юстиції довести, що крайнім бенефіціаром є конкретний російський олігарх.

Наприклад, гучний кейс зі стягнення Ocean Plaza у дохід держави. За цим активом стояли брати Ротенберги. Структура приховування бенефіціарів багатоступенева.

Олександр Федоришин розповідає про механізми конфіскації майна росіян — відео

Як вони це приховують?

Це класичні механізми. Створюють ТОВ на території України. В цю ТОВ заходить іноземна компанія, яка може бути зареєстрована у країнах Європи. В цьому випадку там була кіпрська компанія, причому не напряму, а через низку посередників — 4-5 компаній.

Робота юристів полягає в тому, щоб зареєструвати компанію не на бенефіціара, який за цим стоїть, а на номінала.

QuoteБенефіціар та номінал підписують акціонерну угоду, в якій фіксують, що номінал буде вказаний в усіх реєстрах, а бенефіціара офіційно ніде немає.

Міністерству юстиції довелося чимало зробити, щоб з’ясувати, чому саме ця компанія пов’язана з братами Ротенбергами.

Коли цей етап закінчився, що далі?

Коли підготували ці матеріали, вони йдуть до суду. Суд уважно вивчає, чи дійсно не порушуються права інших осіб, щоб своїм рішенням ми не обмежили права третіх бенефіціарів, які не мають до цього стосунку. Далі суд виносить рішення.

QuoteБезумовно, що гарантується право на апеляцію. Наприклад, апеляція щодо активів Дерипаски зайняла понад чотири місяці.

Рішення суду зводиться до простого формулювання: стягнути в дохід держави конкретний актив. На сьогодні є 23 такі рішення, за якими у дохід України стягнули 997 активів, а саме компанії, об’єкти нерухомого майна, транспортні засоби, земельні ділянки і твори мистецтва.

Які схеми використовують росіяни, щоб зірвати продаж конфіскованих активів

Як відбувається оцінювання активів?

Оцінюють на стадії, коли долучається Фонд держмайна. Після рішення суду існує проміжний етап, коли уряд визначає суб’єкта управління цими активами. Зазвичай суб’єктом управління є Фонд держмайна. Щодо банків, наприклад, щодо колишнього Альфа-Банку чи Сбербанку, за нашим законодавством суб’єктом управління може бути тільки Мінфін. До того ж це вимоги Міжнародного валютного фонду. Деякі об'єкти ще йдуть в Міністерство оборони.

Отже, Фонд починає докладно вивчати, що ми врешті отримали. Наприклад, стягнули у дохід України чотири компанії російського олігарха Шелкова, одна з яких — Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат, ще одна — TОВ «Інвест Агро», яке ми виставили на приватизацію. 10 серпня, дасть Бог, відбудеться аукціон.

Коли ми вглиблюємося, бачимо, що отримуємо компанію-пустушку, в якій немає коштів на рахунку, в якої є заборгованість перед бюджетом, щодо податків і зарплати, в якої сформовані пакети штучної заборгованості.

Коли держава ухвалює рішення про стягнення активів росіян, вони не чекають, теж готуються. Їх юристи консультують за стандартними моделями, кажуть: давайте укладемо купу контрактів, роздуємо заборгованість перед пов’язаними компаніями, скажімо, за якісь послуги, постачання товарів. І коли Україна отримує контроль над компанією, пов’язана компанія скаже: компанія, яку ви отримали, боргує мені.

QuoteФонд держмайна має виставити актив на приватизацію, і коли це відбувається, інвестор дивиться, що вартість активу 100 одиниць, а вартість розміру зобов’язань — 200. Який інвестор купуватиме собі більше зобов’язань, ніж актив?

Тому завдання Фонду якраз відпрацьовувати питання так званих технічних, або штучних, договорів, коли навмисно формується технічна кредиторська історія. Це може бути пов’язано з договорами іпотеки. Здавалося б, маємо непоганий актив — стоїть живий об’єкт. А потім з’ясовуємо, що під кредиторський договір закладена вся будівля, земельна ділянка в іпотеку. А вартість цього кредитного договору може бути сотні або десятки мільйонів доларів. Що тоді пропонувати потенційним стратегічним інвесторам? Купуйте, але пам’ятайте, що матимете проблеми.

Це стандартна модель, за якою зривалася приватизація в Україні. Так само й зараз.

QuoteМожливо, українські юристи або зовнішні радники, які обслуговують російських олігархів, застосовують ці класичні механізми, щоб не допустити майбутнього продажу.

Скільки у них є на це часу?

Часу було достатньо — з 2014-2015 років. Загалом закон про санкції набув чинності у 2015 році, відтоді ті, хто передбачав такий сценарій, вже готувалися.

Заступник голови Фонду держмайна Олександр Федоришин. Фото: Віталій Новак

Заступник голови Фонду держмайна Олександр Федоришин. Фото: Віталій Новак

Багато було таких, хто це передбачав?

Наприклад, щодо братів Ротенбергів простежувалася активна зміна структури управління, приховування справжніх бенефіціарів.

Коли оголосять вартість Ocean Plaza

Ось прийшла оцінка. Що далі?

Розглянемо на прикладі Ocean Plaza. Фонд мав певні проблеми. Ми розуміємо, що є актив, який у всіх на видноті, його потрібно продати, це має бути успішний кейс для держави, коли уторговані кошти підуть до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

Але ми бачимо, що отримаємо там не 100% вартості, а лише 66% частки у компанії, тобто дві третини. Решта належить українському інвестору. Ми починаємо комунікувати з ним, щоб напрацювати спільні позиції, щоб наші рішення або рішення іншого інвестора не завдали шкоди активу, щоб він не знецінився. Домовляємося про проведення фінансового, юридичного, технічного аудиту, щоб зрозуміти стан компанії, щоб ані Фонд, ані державу не звинуватили у тому, що, коли прийняли компанію в управління, все пішло не так.

QuoteЦе буде зрозуміла історія для інвестора, який побачить: щодо активу провели аудит. Його має проводити компанія міжнародного рівня, яка працює за міжнародними стандартами, її висновки прозорі і зрозумілі для всіх.

Під час аудиту ми також з’ясовуємо вартість активу. За законодавством є два варіанти. Перший: зважаємо на розмір статутного капіталу: 100% статутного капіталу — це ціна продажу або 66% у випадку з Ocean Plaza. Другий варіант: під час аудитів маємо зрозуміти, які є активи, пасиви, майно того чи іншого підприємства. Нам потрібно провести інвентаризацію та оцінити компанію. За результатом оцінювання ми зрозуміємо вартість цього активу, яку запропонуємо інвестору.

Зазвичай наші департаменти, які відповідають за приватизацію, визначають суму оцінки чи розмір активу за фінансовою звітністю на останню звітну календарну дату минулого року.

Закінчу вже з прикладом Ocean Plaza. За процедурою, є вимога дотримання прав іншого інвестора, тобто ми з ним вступаємо в діалог, оскільки по закону інший учасник TOВ має переважне право на викуп цієї частки. Ми зараз визначаємо, чи готовий він скористатися переважним правилом.

QuoteПопередньо інвестор, тобто інший учасник, підтверджує, що він розглядає таку можливість. І ми розуміємо, що повинні закінчити питання з аудитами і оцінками, і в якийсь момент запропонуємо йому оферту: вартість активу буде сума X.

Якщо він з нею погоджується, розглядаємо варіант реалізації переважного права, щоб він викупив. Якщо не погодиться або будуть інші обставини, ми вийдемо на прозорий аукціон, де позмагатися за цей актив зможе будь-хто, крім тих осіб, які мають стосунок до росії.

Якою може бути стартова ціна?

У ЗМІ уже почали літати якісь суми. Я не можу їх ані підтвердити, ані спростувати. Поки не закінчаться аудит та оцінювання, я вважаю, що говорити про вартість передчасно.

У другій частині інтерв’ю з Олександром Федоришиним читайте про те, які об’єкти купували російські олігархи в Україні і як буває важко знайти для них новий менеджмент, через те що людей залякують, як можна вдосконалювати механізми конфіскації і чим відрізняються функції Фонду держмайна та Агентства розшуку та менеджменту активів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉