Facebook Pixel

Прецедент світового масштабу: у чому проблема з конфіскацією російських активів на користь України

На сьогодні в різних куточках світу заморожено російські активи — як приватні, так і державні — на щонайменше $300 млрд, однак питання з їхньою конфіскацією на користь Україні й досі не розв'язано. Міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю «РБК-України» наголошує, що ключова перепона — відсутність механізму, який би дозволив це зробити без згоди власників цих активів.

Говорячи про російські золотовалютні резерви, очільник Мінфіну очікує, що процес затягнеться надовго. Попри те, що можливі рішення вже є, він висловив сумнів у тому, що «цей шлях уже чітко викристалізуваний і зрозумілий для всіх суб'єктів».

Quote«Конфіскація активів на користь України – прецедент світового масштабу. І тому країни, які мають ухвалити такі рішення, поки що не готові до такого кроку. Йдеться про замороження активів, про те, що це справедливо, що Україна може й має претендувати на ці активи. Втрати економіки України вираховуються, є відповідні звіти – про це також йдеться. Але поки що немає юридичного чітко сформованого механізму, у який спосіб ці кошти мають вилучити на користь України без згоди їхнього власника», — пояснив він.

Нині в Україні над цим питанням одночасно працюють декілька груп, зокрема й юридична група, що сформована в Офісі президента.

Марченко налаштований оптимістично, він переконаний, що врешті вірний шлях буде знайдено й Україна отримає змогу «скористатися цими коштами в будь-якому форматі на користь держави Україна».

Контекст. Ще у вересні прем’єр-міністр України Денис Шмигаль оцінював обсяги заморожених російських активів у розмірі від $300 до $500 млрд. Сюди входять гроші, нерухомість, інше майно, а також золотовалютні резерви Банку росії за кордоном.

У листопаді видання Politico з посилання на внутрішній документ ЄК писало, що ЄС заморозив активи рф на 68 млрд євро, при цьому левова частка в розмірі 50 млрд євро припадає на Бельгію. Водночас скільки точно золотовалютних резервів рф заморожено у ЄС, у ЄК сказати не можуть. У документі наводиться орієнтовна сума — 33,8 млрд євро (поруч стоїть позначка «у процесі оцінювання, тому не для цитування»).

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉