Шпигуни розгублені: інформації у відкритих джерелах стало занадто багато

Раніше шпигунство було пов'язане з секретами, тепер все частіше йдеться про те, що у всіх на увазі. Публікацій у Facebook та відеоролики на YouTube, дані про місцезнаходження з мобільних телефонів та автомобільних програм — це та багато іншого знаходиться у відкритому інтернеті та доступно кожному. Розвідка з відкритих джерел — OSINT (Open Source INTelligence) — швидко набирає популярності і вже вимагає серйозного професійного підходу і перегляду методів, пише Bloomberg. @material: https://thepage.ua/ua/economy/bazi-zberigannya-vijskovoyi-tehniki-u-rf

У жовтні минулого року Управління директора Національної розвідки США (ODNI), яке займається всіма розвідувальними службами країни, запросило аналітика та експерта з кібербезпеки Джейсона Барретта, щоб допомогти розвідувальній спільноті США з підходом до OSINT. Його найближчим завданням буде допомога у розробці OSINT-стратегії розвідувальної спільноти, яка буде зосереджена на координації, збиранні даних та розробці інструментів для покращення підходу до цього типу розвідувальної роботи. ODNI розраховує реалізувати цей план найближчими місяцями.

Призначення Барретта відбулося після більш ніж року роботи над стратегією під керівництвом ЦРУ, яке багато років очолювало зусилля уряду щодо OSINT.

Проблема більшості видів розвідки у тому, що необхідно таємно зібрати достатньо інформації. У OSINT потрібно виділити корисне з величезної кількості інформації, доступної в цифровому форматі.

Супутниковий знімок Єльні (Росія), зроблений у грудні 2021 року, допоміг уряду США переконати громадськість у достовірності своїх попереджень щодо планів Росії щодо вторгнення в Україну. Фото: Planet Labs

Підрозділ ЦРУ по роботі з відкритими джерелами розробив інструмент, який використовує штучний інтелект для фільтрації потоку даних, що постійно зростає. Він вже доступний тисячам користувачів у федеральному уряді і вказує на найважливішу інформацію та автоматично резюмує контент.

Більш широкому застосуванню OSINT значною мірою заважає те, що федеральне розвідувальне співтовариство зазвичай віддає пріоритет інформації, що вона збирає самостійно. Для них сказати: «Я думаю, ми можемо багато дізнатися з відкритих джерел» — це зміна мислення.

Нездатність розробити нові можливості для використання відкритих даних може виявитися дорогою і навіть небезпечною, кажуть американські політики та експерти з розвідки. OSINT особливо важлива, коли йдеться про збирання інформації, наприклад, про Китай, політична система якого сильно роздроблена і в неї важко проникнути агентам-людям.

Уряд США вже працює із OSINT. Так, він використовував загальнодоступні записи компаній, документи про закупівлю та супутникові знімки, щоб визначити об'єкти для санкцій за передбачувані порушення прав людини в Сіньцзяні. Бюро розвідки та досліджень Держдепу використало відкриті методи, щоб допомогти визначити виробників китайського аеростату, який перетнув континентальну частину США на початку 2023 року.

За кілька місяців до повномасштабного вторгнення Росії в Україну репортери та аналітики за допомогою комерційних супутникових зображень змогли перевірити твердження влади про нарощування на кордоні російських військ. Це допомогло адміністрації Байдена переконати американську громадськість у тому, що її попередження про плани Росії вторгнутися в Україну заслуговують на довіру. ХАМАС спирався на телевізійні кадри та повідомлення в соціальних мережах, щоб отримати уявлення про озброєння, навчання та підготовку Армії оборони Ізраїлю. Повстанці-хусити використовували пошукові запити Google та дані про комерційні перевезення, щоб визначити судна, на які можна напасти. Офіційні особи США кажуть, що Китай посилює свою здатність відстежувати американські військово-морські операції, аналізуючи тисячі облікових записів моряків у соціальних мережах.

Попри деякий прогрес, багато високопоставлених політиків США називають зусилля розвідувального співтовариства щодо використання відкритих даних недостатніми.

Супутникові знімки того, що, за словами США, є табором інтернованих у китайському регіоні Сіньцзян. Джерело: Maxar Technologies

Активізація OSINT нервує захисників громадянських свобод. У грудні минулого року було тимчасово заблоковано призначення нового директора Агентства національної безпеки доти, доки агентство не розкриє Сенату США, чи купує воно дані про місцезнаходження американців та дані про перегляд веб-сторінок у комерційних брокерів даних.

Координація також є проблемою. Різні агентства збирають дані самостійно, не обов'язково повідомляючи, хто і що збирає, або не помічаючи дані таким чином, щоб можна було об'єднати роботу та забезпечити доступ до даних людей із різними рівнями допуску. Правила збору та обміну розвідданими різняться залежно від агентства, а також визначення того, що взагалі вважається OSINT. ODNI збирається випустити переглянуті визначення, а також рекомендації про те, як воно ставитиметься до комерційно доступної інформації, такої як дані мобільних телефонів або дані перегляду веб-сторінок.

Критики кажуть, що боротьба за владу всередині розвідувальної спільноти також сповільнила прогрес OSINT. «Всі настільки зосереджені на контролі над ним, що насправді ним ніхто не керує», – сказав Еліот Джардінс, аналітик ODNI.

В даний час різні частини розвідувальної спільноти проводять свої власні операції. Національне агентство геопросторової розвідки, яке аналізує зображення із супутників-шпигунів, у 2017 році запустило проєкт Tearline, який працює з університетами та некомерційними організаціями над такими завданнями, як відстеження розширення китайської ініціативи «Один пояс, один шлях».

Творець Tearline Кріс Расмуссен виступає за створення окремої агенції OSINT у рамках розвідувальної спільноти США. Він упевнений, що потенціал такого роду інформації не буде по-справжньому реалізований доти, доки процес збору, аналізу та обміну OSINT-даними не розглядатиметься як щось таке, що стоїть само по собі, а не просто як доповнення до існуючих методів.

Читати на The Page