Facebook Pixel

Клин між союзниками: можливі санкції України проти європейських фармкомпаній насторожили ЄС — Politico

Між Україною та Євросоюзом немає згоди щодо впровадження санкцій проти європейських фармацевтичних компаній, які продають ліки на українському ринку, але при цьому не хочуть йти з російського, пише Politico.

ЄС активно підтримав антиросійські санкції, в результаті багато брендів припинили торгівлю з росією. Винятком стали лише медикаменти, продаж яких вирішили не обмежувати з міркувань гуманізму.

Проте Київ це не влаштовує. В уряді вважають, що продавати свою продукцію в Україні можуть лише ті компанії, які розірвали відносини з росією. Така позиція насторожила Брюссель.

Україна має претензії до 19 фармацевтичних компаній

У травні 2022 року зміни в українському законодавстві дозволили вилучати з ринку будь-які медикаменти, виготовлені пов’язаними з росією компаніями. Претензії Україна має до 19 виробників, багато з яких базуються в ЄС. За даними Єврокомісії, загальний обсяг їхнього бізнесу оцінюють у 1,7 млрд євро.

Брюсселю такі докори не подобаються, оскільки позиція Києва може зашкодити бізнес-інтересам Європи. У листопаді Україну відвідав комісар ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, він говорив про це під час зустрічі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем.

У коментарі Politico Шмигаль пояснив, що в Україні можна продавати ліки, виготовлені у будь-яких країнах за винятком росії. Він повідомив, що Київ та Брюссель обговорили це і, йому здається, питання вирішили.

Проте заступник міністра економіки України Тарас Качка розповів виданню, що наразі жодний препарат не вилучили з ринку. За його словами, приблизно 70% ліків, які продають на українському ринку, виготовлено в Євросоюзі, і уряд не хоче ставити під удар європейських виробників, намагаючись знайти рішення спільно з ними.

Говорячи про можливі санкції, Тарас Качка наголосив, що розглядаються різні варіанти їх впровадження і що жодне рішення не є неминучим.

Препарати Gedeon Richter можуть зникнути з українського ринку

Поки що український закон торкнувся лише одного європейського виробника — угорської компанії Gedeon Richter. Її звіти свідчать про те, що росія для компанії є другим за розміром ринком збуту, за дев’ять місяців 2022 року вона заробила там 232 млн євро. Натепер 35 найменувань препаратів можуть вилучити з українського ринку, але офіційного рішення про це Київ ще не ухвалив. У Gedeon Richter запевняють, що можливі санкції ставлять під загрозу «безпечне постачання ліків українському народу».

Крім того, Київ спостерігає ще за двома європейськими компаніями: словенською Krka та Berlin Chemie — німецькою «дочкою» італійської Menarini Group. Ці виробники постачають до України майже 300 препаратів. У Menarini Berlin Chemie заявили, що жодні ліки з тих, що продають в Україні, не виробляють у росії чи білорусі, а також розповіли про надану Києву допомогу. Krka від коментарів утрималася.

Корупційні ризики заборони імпортувати ліки

Поки що гіпотетичне впровадження санкцій проти фармкомпаній насторожує не лише ЄС, але й Національне антикорупційне бюро України. Там вважають, що нові правила мають корупційні ризики. Головний із них у тому, що українські виробники можуть платити чиновникам за заборону продукції іноземних конкурентів, щоб стати монополістами на ринку.

У листопаді НАБУ, вказавши уряду на цю небезпеку, призначило двомісячний термін виконання своїх рекомендацій. Тарас Качка запевняє, що уряд до них прислуховується.

Інна Іваненко, голова фонду «Пацієнти України», входить до складу комітету Міністерства охорони здоров’я, який готує рекомендації про те, які фармкомпанії потрібно заборонити. Вона голосувала проти усунення Gedeon Richter від українського ринку та виступає проти будь-яких заборон, оскільки вважає, що це може ускладнити доступ пацієнтів до ліків.

Водночас Іваненко впевнена, що всі європейські компанії, зокрема фармацевтичні, не повинні торгувати з росією та сплачувати там податки, які йдуть на фінансування війни. Проте, на її думку, це питання має вирішувати не Україна.

Подякувати 🎉