За підсумками 2020 року, який виявився одним із найскладніших для економіки України й усього світу, курс долара істотно зріс. Так, з 23,6 грн на початку року наприкінці його вартість досягла 28,3 грн за долар із деяким зміцненням за останній тиждень. Ще сильніше за рік гривня просіла щодо євро: якщо на початок 2020 року вартість валюти становила 26,4 грн, то зараз — 34,6 грн.
Про те, що буде з доларом і євро на початку нового 2021 року, які чинники впливатимуть на вартість гривні, на якому рівні валюти перебуватимуть у січні та чи варто купувати долари та євро в цей час — у матеріалі .
Що відбувається з гривнею
Приблизно тиждень тому гривня досить сильно зміцнилася, що не властиво цьому проміжку часу. У найближчий місяць попит на валюти перевищуватиме пропозицію. Це пов'язано з тим, що імпорт передусім енергоносіїв перевищує експорт. Унаслідок чого попит на валюту зростає, пропозиція зменшується, і в підсумку гривня знецінюється.
Але, як показала ситуація зі зміцненням гривні, велику роль можуть відігравати й інші чинники — наприклад, бюджет, пояснює керуючий партнер «Атлант-Фінанс» Юрій Нетесаний. За його словами, через те, що виконання бюджету було під загрозою, уряд вирішив позичити приблизно 100 млрд грн для фінансування витрат бюджету, закладених на 2020 рік. Ці запозичення за короткий строк зажадали від уряду таких кроків, як-от:
- розмістити єврооблігації, що номіновані в доларах;
- умовити міжнародних партнерів попри рішення Міжнародного валютного фонду виділити обіцяні раніше кошти;
- продавати ОВДП за завищеними відсотковими ставками.
«Такі дії, безумовно, призвели до припливу валюти в економіку країни як безпосередньо від продажу єврооблігацій і отримання макрофінансової допомоги від міжнародних партнерів, так і побічно, що пов'язано з тим, що підвищена прибутковість за ОВДП привернула увагу нерезидентів, яким для купівлі випущених у гривні ОВДП довелося продавати валюту на міжбанку, а потім за цю гривню купувати державні цінні папери. Оскільки масове залучення ресурсів для фінансування видаткової частини бюджету тривало недовго, то після закінчення цього процесу гривня продовжила знецінюватися після зміцнення».
Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Коливання курсу аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко пояснює трохи інакше. За її словами, доки очікування багатьох учасників ринку не виправдалися, пропозиція на ринку валюти зростатиме, а курс зміцнюватиметься через зростання зацікавленості інвесторів-нерезидентів гривневими ОВДП.
«Якщо продаж валюти з боку нерезидентів минулого тижня й мав місце, то ця пропозиція валюти було недостатньою, щоб пересилити інші чинники, які сприяли відновленню зростання курсу. Зокрема, посилення попиту на валюту може бути наслідком традиційного збільшення бюджетних виплат наприкінці року», — пояснює вона.
Ахтирко також додає, що підвищений попит на валюту спостерігався впродовж усього минулого тижня, проте наприкінці його продавці стримали свої апетити й почали пригальмовувати зростання оферу, щоб уникнути нових інтервенцій із боку Нацбанку, які могли б перебити пропозиції інших учасників.
Що вплине на курс долара і євро в січні 2021 року
Нетесаний пояснює, що перша половина січня пройде досить спокійно, адже Україна відзначатиме низку свят і досить велика кількість днів будуть вихідними. Активність же на міжбанку почне проявлятися тільки в середині січня, але водночас більшість компаній або підбиватимуть підсумки минулого року, або будуватимуть плани на майбутнє, тому значних коливань котирувань на міжбанківському валютному ринку очікувати не варто.
Тієї ж думки дотримується й Ахтирко — за її словами, економічна активність у січні буде низькою.
«Якщо новинний фон залишатиметься порівняно нейтральним, то значні коливання курсу малоймовірні», — пояснює вона.
За прогнозом аналітиків Ukraine Economic Outlook, який вони опублікували у своєму економічному огляді, на тлі другої хвилі карантинних обмежень і 30-50% спаду відвідуваності торгово-розважальних центрів у листопаді та грудні 2020-го, як порівняти із цими ж місяцями торік, а також повного локдауну з 8 до 24 січня очікується, що імпортери не будуть активними в січні, що підтримає сезонне зміцнення, і курс буде в коридорі 27,7 — 28,1 грн за долар.
Щодо євро, то Нетесаний говорить, що позиції валюти на українському міжбанку традиційно залежатимуть від міжнародного валютного ринку. У компанії очікують, що в широкому діапазоні євро коштуватиме $1,20 — $1,24, а у вузькому — $1,21 — $1,23. Водночас більшу частину часу євро проведе саме у вузькому діапазоні, що впливатиме на його вартість на українському міжбанківському валютному ринку.
Курс долара і євро в Україні в січні 2021 року
Експерти Ukraine Economic Outlook вважають, що навіть за низької питомої ваги імпорту в платежах казначейства спроби закрити валютний ризик на 31 грудня — 4 січня, тобто в неробочі банківські дні, підтримають підвищений попит на валюту й утримуватимуть гривню в коридорі 28,2 — 28,5 грн за долар. Експерти також додають, що після різного ступеня бюджетного «ралі» в другій половині січня й у лютому 2021 року для гривні характерним є сезонне зміцнення.
Ахтирко зазначає: якщо валютний ринок закінчить 2020 рік із курсом, який буде більш-менш задовольняти покупців і продавців, то, ймовірно, що цей рівень курсу збережеться й у січні.
Нетесаний же прогнозує, що гривня не зможе зміцнитися сильніше, ніж до 27,5 грн за долар, адже за курсу менш як 28 грн ми знову побачимо значну активність регулятора на міжбанківському валютному ринку щодо купівлі валюти, що не дасть змогу гривні зміцнитися.
«Гривню в широкому коридорі варто очікувати в діапазоні 27,5 — 29 грн за долар. Але більшу частину січня котирування проведуть у вузькому діапазоні, а саме 27,9 — 28,7 грн за долар. Щодо євро, то в широкому коридорі валюта може перебувати в діапазоні 32 — 36 грн за євро, але більшу частину місяця котирування будуть у коридорі 33 — 35 грн за один євро, іноді ненадовго виходячи за ці рамки в ширший коридор, але досить швидко повертаючись», — зазначає він.
Чи варто купувати долари та євро в січні 2021-го
Експерт говорить, що, як і минулого місяця, хорошим рівнем котирування для купівлі може бути 27,7 грн за долар.
«Але не варто забувати про те, що тренд щодо ослаблення гривні наближається до завершення й купівля буде доцільною на строк до одного місяця», — зазначає Нетесаний, додавши, що євро зараз купувати взагалі недоцільно, адже найближчим часом європейська валюта почне коригуватися на міжнародному валютному ринку й у підсумку дешевшати на нашому міжбанківському ринку. Він також заявив, що за курсу вище ніж 35 грн за євро варто розглядати можливість продажу валюти.