Facebook Pixel

Прогноз курсу валют на грудень-2020: що буде з гривнею, доларом і євро

Після ослаблення гривні на початку листопада в другій половині місяця національна валюта трохи зміцнилася. Так, з початку місяця вона хоча й несуттєво, але подорожчала щодо долара — з 28,44 грн до 28,38 грн. Дещо інша ситуація з євро, щодо якого гривня за місяць трохи ослабла — з 33,3 грн до 33,8 грн.

The Page розпитало фінансистів про те, що буде з курсом долара і євро до кінця року, які чинники вплинуть на вартість валют, а також про те, чи варто запасатися валютою в грудні 2020-го.

Які чинники вплинуть на долар і євро в грудні 2020 року

Грудень традиційно є одним із найневизначеніших місяців на валютному ринку, зазначає член Ради Нацбанку Віталій Шапран. За його словами, в останні кілька років кінець року супроводжувався «фонтаном бюджетних витрат»: за грудень у ринок через систему державних фінансів «вкидали» до 200 млрд грн, що призводило до курсових сплесків.

Quote«На мою думку, очікувати повторення такої ситуації цього року не варто», — водночас зауважує він.

Шапран пояснює, що невеликий дефіцит ліквідності в системі держфінансів не сприятиме передноворічному ралі на валютному ринку. З іншого боку, у Національного банку зараз достатньо золотовалютних резервів для придушення будь-якої паніки на валютному ринку, а на тлі пожвавлення переговорів уряду з Міжнародним валютним фондом і Міжнародним банком реконструкції та розвитку Україна може розраховувати на допомогу міжнародних партнерів принаймні вже на початку наступного року.

Експерт додає, що розгортання позитивного сценарію в економіці в першому кварталі 2021-го для України є як ніколи ймовірним.

«В економіці «гру вже зіграно». Рік ми завершуємо з меншими темпами зниження ВВП, ніж нам давали наші західні партнери. Торговий баланс 2020 року також буде непоганим. Держбюджет-2020 залишається тут слабкою ланкою, але після того, як, оцінюючи ліквідність Держказначейства, «експерти» просто забули про валютні рахунки уряду в НБУ, я б не поспішав з оцінками. До того ж наявність невеликого дефіциту гривневої ліквідності в системі державних фінансів може позитивно вплинути на валютний ринок».

Віталій Шапран

Віталій Шапран

Член Ради НБУ

Facebook profile

На думку ж керуючого партнера компанії «Атлант Фінанс» Юрія Нетесаного, найважливішими чинниками, які впливатимуть на курс, залишаться співпраця з МВФ і участь Нацбанку в міжбанківському валютному ринку.

Він також говорить про такі чинники впливу на курс долара, як-от:

  • Відхід іноземних інвесторів. Коли Міністерство фінансів виплачує інвесторам гроші за ОВДП, вони реінвестують отримані кошти в нові ОВДП, щоб вони залишалися в економіці, або ж українські облігації втрачають свою привабливість, як це відбувається зараз, й іноземні інвестори замість купівлі нових ОВДП обмінюють гривню на долар або іншу валюту й виводять її з України.
  • Поведінка НБУ на міжбанківському валютному ринку. Котирування гривні щодо долара залежать від того, продаватиме чи купуватиме регулятор валюту на ринку.
  • Співпраця з МВФ. Цього року Україна не отримає транш від МФВ, що дасть змогу долару зміцнюватися на міжбанку. І річ не стільки в транші від Фонду, а в його позиції із цього питання, адже від його допомоги залежать і всі інші транші міжнародних організацій.
  • Девальваційні очікування. Заяви політиків про долар по 30 і закладений у проєкт бюджету-2021 курс на рівні 29,1 грн за долар також сприяють девальваційним очікуванням щодо курсу.
  • Позитивно на гривню впливатимуть ціни на світових ринках. Ціни на зерно, залізну руду, метали та інші товари в останні роки вище, тому в країну надходить більше валюти від товарного експорту. З іншого боку, варто згадати й товари імпорту, передусім енергоресурси, ціни на які в останні роки на низькому рівні. Через те імпорт вимагає менше валюти.
  • Спад надходжень від заробітчан — попри карантин, вони перерахують цього року лише на 10% менше проти рекордного минулого. Тому потік грошей гастарбайтерів буде приблизно 10-11 млрд дол.
  • Також свою роль відіграватиме й пандемія COVID-19, попри те, що вже зовсім скоро багатьом стане доступною вакцина. Для того щоб стабілізувати ситуацію, а саме задовольнити основний попит, фармацевтам знадобиться щонайменше пів року, а проблему з пандемією вдасться розв'язати не раніше жовтня наступного року.

«Щодо євро, то курс в Україні здебільшого залежатиме від курсу долара до гривні та котирувань євро/долар на міжнародному валютному ринку. Ми очікуємо, що котирування євро/долар на міжнародному валютному ринку в грудні перебуватимуть у діапазоні 1,17-1,20 долара за євро».

Юрій Нетесаний

Юрій Нетесаний

Партнер «Атлант-Фінанс»

На думку ж аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Євгенії Ахтирко, курс у грудні може опинитися на вищій точці, якщо наступного місяця ринок буде схильний до впливу сильних негативних чинників, як це було, наприклад, на початку осені цього року.

Quote«Такими чинниками можуть бути нові політичні скандали, погіршення перспектив співпраці з МВФ. З іншого боку, якщо Україні все ж таки вдасться вийти на зовнішні ринки запозичень із розміщенням євробондів, то це може й позитивно вплинути на ринок», — пояснює вона.

Прогноз курсу долара і євро на грудень-2020

За словами Нетесаного, у грудні очікуються котирування долара щодо гривні на рівні 28,3 — 28,8 грн упродовж більшої частини часу, але в деякі дні котирування можуть відхилитися від цього прогнозу на 0,10 копійок у той чи інший бік.

Quote«Щодо євро, то тут велику частину часу варто очікувати котирування в діапазоні 33,3 — 34,3 грн за один євро, але не виключено, що в деякі дні котирування можуть відхилитися від цього прогнозу на 0,20 копійок», — зазначає експерт.

Ахтирко стверджує, що до кінця року курс досягне позначки 28,5 грн за долар, а Шапран упевнений, що істотних коливань на валютному ринку в грудні чекати не варто.

Чи варто купувати долари та євро в грудні

Нетесаний зазначає, що хорошими котируваннями для купівлі долара може стати діапазон 28,2 — 28,4 грн за долар, а для євро варто орієнтуватися на 33,1 — 33,4 грн за один євро.

Quote«Кінець року — це не найкращий час для купівлі валюти. Новорічні свята зазвичай пов'язують зі сплеском споживання, а єдиною законною валютою для транзакцій в Україні була, є й буде гривня», — резюмував Шапран.
Подякувати 🎉