Після вересневого антирекорду гривня щодо долара все ще повільно, але впевнено дешевшає. Так, станом на 16 жовтня долар коштує 28,3 грн. Щодо євро, то курс тримається на такому самому рівні, як і на початку місяця — 33,1 грн за євро. Чи надовго на валютному ринку затримається такий тренд, які чинники на це вплинуть, а також на якому рівні в Україні будуть долар, євро та російський рубль до кінця жовтня — у матеріалі .
Які чинники вплинуть на курс долара, євро і рубля в другій половині жовтня
До кінця жовтня на курс долара переважно впливатиме Національний банк і його інтервенції. Варто також пам'ятати про те, що до кінця місяця розпочнеться виплата компенсацій за податком на додану вартість, що може призвести до перекосу попиту та пропозиції на міжбанку, адже експортери отримають багато гривні і зменшать продаж валюти на міжбанку, пояснює керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний. І додає, що попит на валюту водночас очікується досить стабільний із боку не тільки нерезидентів, а й імпортерів.
На думку ж аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Євгенії Ахтирко, попит і пропозиція на міжбанківському валютному ринку останнім часом перебувають у відносній рівновазі.
«Покупці робили спроби опустити курс до 28,2 грн за долар, але зустріли опір із боку продавців, яким вдається утримувати курс біля позначки 28,3 грн за долар», — говорить вона.
Щодо євро, то значну роль тут відіграє ситуація на міжнародному валютному ринку і співвідношення євро та долара.
«Якщо євро на міжнародному ринку дорожчає, то й щодо гривні він дорожчає, а якщо падає, те саме відбувається й на національному ринку. Оскільки євро на міжнародному ринку найближчим часом буде зміцнюватися щодо долара, то варто очікувати зміцнення й щодо гривні».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
За словами Нетесаного, курс рубля зі свого боку залежить від цін на нафту й газ, а також від зростання споживання цих ресурсів. Саме тому до весни варто очікувати, що рубль буде досить стабільним і може зміцнюватися щодо гривні. Водночас Україна — енергозалежна країна, й імпорт енергоресурсів чинитиме девальваційний тиск на гривню.
Прогноз курсу долара, євро і рубля до кінця жовтня
«Очікувати значного зміцнення гривні в жовтні й цього року не варто. Якщо гривні і вдасться зміцнитися нижче ніж 28 грн за долар, то Нацбанк виходитиме з купівлею валюти на міжбанк, у такий спосіб не даючи можливості гривні зміцнюватися. Ми очікуємо, що курс перебуватиме в діапазоні 28,00 — 29,00 грн за долар, але більшу частину часу котирування проведуть у діапазоні 28,1 — 28,6 грн за долар», — говорить Нетесаний.
Не очікує зміцнення гривні й фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса.
«У нас очевидний тренд, що гривня буде слабшати. Швидкість цього тренду може змінюватися, але так чи інакше тиск на гривню триватиме. І до кінця року й надалі постійно йтиме тиск».

Сергій Фурса
інвестиційний банкір
На думку ж Ахтирко, якщо Нацбанк і далі не виходитиме на ринок з інтервенціями, то в найближчі тижні курс перебуватиме в коридорі 28,2 — 28,4 грн за долар.
Щодо євро, то, за словами Нетесаного, валюта коштуватиме 32,5 — 34,5 грн, але більшу частину часу котирування проведуть у діапазоні 33-34 грн за євро, а російський рубль — у діапазоні 0,36 — 0,37 грн.
У якій валюті краще зберігати гроші й чи варто купувати долари, євро та рублі?
Партнер «Атлант Фінанс» зазначає, що найкращим варіантом для заощаджень в Україні є долар. Це пов'язано з більшою поширеністю й конкуренцією і призводить до нижчого спреду між ціною купівлі та продажу валюти. Інші ж валюти частіше використовують для витрат, коли продаж купленої валюти не планується, а її, наприклад, хочуть витратити в країнах Європейського Союзу.
«Розглядати купівлю долара задля заощадження своїх накопичень на найближчі три місяці й більше однозначно варто, й оптимальним рівнем для цього має стати діапазон 28 — 28,4 грн із максимальним наближенням до нижньої межі цього діапазону. Якщо говорити про євро, то варто придивлятися до купівлі в діапазоні 33 — 33,5 грн з орієнтиром на нижню межу, а рубля — 0,360-0,365».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»