Яким буде курс долара в Україні до кінця грудня 2020 року. Фото: Нацбанк
З початку грудня гривня не тішила українців зміцненням, проте в останні кілька днів значно подорожчала. Так, після вихідних Національний банк підвищив курс національної валюти на 10,84 копійки — до 27,9 грн, після чого через кілька днів долар взагалі став коштувати 27,76 грн. Подібна ситуація відбувається і з євро: за останню добу курс знизився на 20 копійок — до 33,69 грн.
Про те, чому зміцнюється національна валюта, що буде з курсом долара, євро та рубля до кінця грудня 2020 року, які чинники впливатимуть на курс і чи варто купувати названі валюти до кінця року — у матеріалі The Page.
Чому зміцнюється гривня
Міністерство фінансів на аукціоні 15 грудня залучило до бюджету 51,44 млрд грн за курсом Національного банку від розміщення облігацій внутрішньої державної позики, що є рекордом за всю історію аукціонів, пояснює керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний.
«Також варто зазначити й залучені Мінфіном ресурси від Європейського Союзу, і розміщені єврооблігації. Залучена сума за тиждень перевищила $1 млрд. Частина цих коштів уже надійшла на рахунки казначейства й потрапила на міжбанківський валютний ринок, що створює ефект підвищеної пропозиції валюти над попитом».
Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
З цим згоден і фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса. За його словами, основний чинник зміцнення гривні — це повернення нерезидентів до купівлі українських ОВДП. Вони беруть дуже активну участь в аукціонах, продаючи долари й купуючи гривню.
Експерти Ukraine Economic Outlook зі свого боку називають такі чинники впливу на зміцнення гривні:
- залучення майже $1,32 млрд (600 млн євро від Єврокомісії та €500 млн євро єврооблігацій 11 грудня) зовнішніх державних позик. Це стабілізувало ситуацію з виконанням видаткової частини бюджету й розвернуло настрої на валютному ринку в ревальваційному напрямку;
- частину приросту бюджетних витрат буде спрямовано на валютний ринок. Але з тимчасовим лагом у декілька тижнів вони лише послаблять прогнозну ревальвацію січня, і долар збережеться в коридорі 27,5 — 28 грн за долар;
- приплив валюти від нерезидентів, які планують брати участь у первинних аукціонах Міністерства фінансів 15 грудня. Експерти додають, що інтерес нерезидентів до гривневих держоблігацій в останній місяць активно відновлюється. З початку грудня їхній портфель уже зріс на 2 млрд грн.
Погоджується з експертами й аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко. За її словами, зміцненню курсу в грудні вочевидь сприяло повернення інвесторів-нерезидентів на ринок гривневих ОВДП.
«Це створило додаткову пропозицію валюти на міжбанку впродовж останніх двох тижнів. На ринку відчувається явний ревальваційний тиск. Нацбанк відновив інтервенції на міжбанку, викуповуючи надлишковий обсяг валюти й у такий спосіб стримуючи зниження курсу», — пояснює Ахтирко.
Які чинники вплинуть на курс долара, євро та рубля до кінця 2020 року
Нетесаний називає такі чинники впливу на курс долара:
- різдвяні фінансові ралі на міжнародних ринках. Напередодні Різдва більшість інвестиційних фондів зазвичай беруть участь у «різдвяних ралі». Хоча для них це, найімовірніше, необхідність відкрити або закрити торгові позиції перед завершенням звітного періоду, продемонструвавши якийсь прибуток перед своїми інвесторами за підсумками року. Такі дії призводять до значного зростання обсягів торгів і коливань усіх котирувань.
- Повернення міжнародних інвесторів до України з купівлею ОВДП. Це пов'язано з тим, що Міністерство фінансів минулого тижня значно підвищило прибутковість цих паперів. Цей крок був спричинений величезним дефіцитом бюджету, коли уряд міг гарантовано проводити платежі тільки за захищеними статтями бюджету. А оскільки розміщення ОВДП із досить низькою прибутковістю раніше не давало змоги залучати достатні ресурси для покриття бюджетного дефіциту, Мінфін підвищив прибутковість, що і призвело до збільшення попиту на ОВДП.
- Поведінка НБУ на міжбанківському валютному ринку. Тільки-но котирування опустяться нижче ніж 28 грн за долар, регулятор з'являтиметься на міжбанку все частіше і з великими обсягами купівлі, у такий спосіб не дозволяючи гривні надто зміцнитися.
- Чинник свят, вихідних і неробочих днів. Хоча до кінця року ще залишилося приблизно два тижні, фактично, з огляду на робочі та вихідні дні в різних країнах, до завершення року залишилося менше ніж 10 робочих днів. Це підштовхне учасників українського міжбанківського ринку проявляти більше активності.
«До кінця року курс гривні поводитиме себе плюс-мінус так, як зараз. У нас буде ще один аукціон, у якому не виключена участь іноземців, плюс зовнішня кон'юнктура зараз є дуже сприятливою для гривні. Ціни на український експорт (руду, метал) є дуже високими, а питання співпраці з МВФ і ЄС (психологічний чинник, який несприятливо впливав на курс) відійшов на другий план, оскільки вдалося розв'язати бюджетну кризу».
Сергій Фурса
інвестиційний банкір
За словами ж Ахтирко, якщо інтерес нерезидентів до ринку українських ОВДП збережеться, як це відбувається зараз, то можна очікувати, що зміцнення курсу триватиме.
Щодо євро, то, за словами Нетесаного, курс валюти в Україні значною мірою залежатиме від курсу долара щодо гривні та котирувань євро/долар на міжнародному валютному ринку.
«Прогнозуємо, що до кінця року пара євро/долар перебуватиме в діапазоні 1,19 — 1,23 долара за один євро, а вужчий коридор, у якому ми очікуємо цю пару — 1,20 — 1,22 долара за один євро», — заявив експерт.
Рубль із початку року подешевшав на чверть щодо долара. Інфляція в Росії 2020 року, за офіційними прогнозами, мала скласти приблизно 4%, однак цього показника вона досягла вже наприкінці перших десяти місяців. Оскільки економіка РФ здебільшого залежить від експорту енергоресурсів, Нетесаний зазначає, що сьогодні їхня вартість є досить скромною, тому значних надходжень валюти від продажу природних ресурсів очікувати не варто.
Прогноз курсу долара, євро та рубля до кінця 2020 року
Експерти Ukraine Economic Outlook прогнозують, що до кінця грудня валютний коридор в Україні складе 27,7 грн — 28 грн за долар.
А Нетесаний дає дещо інший прогноз — він вважає, що долар перебуватиме в діапазоні 27,7 — 28,7 грн за долар, водночас більшу частину часу котирування будуть у діапазоні 27,9 — 28,4 грн за долар. На думку ж Ахтирко, долар до кінця року коштуватиме 27,6 грн.
Щодо євро, то, за словами Нетесаного, курс буде в діапазоні 32,9 — 34,9 грн за євро, хоча більшу частину часу котирування перебуватимуть у діапазоні 33,2 — 34,2 грн.
«Співвідношення рубль/гривня варто очікувати в діапазоні 0,372 — 0,392 грн за один рубль, хоча більшу частину часу котирування проведуть у діапазоні 0,377 — 0,387 грн за рубль», — додав експерт.
Чи варто купувати долари, євро та рублі в грудні 2020 року
Купувати долари варто за курсом приблизно 27,7 грн плюс-мінус 20 копійок. Водночас покупці отримають досить рідкісну можливість зберегти свої заощадження без значних ризиків, адже найближчим часом ніхто не очікує зміцнення гривні нижче за 27,5 грн. А за іншої ситуації їм навіть вдасться примножити свої заощадження.
Ахтирко ж стверджує, що купівля доларів за гривню найближчим часом може виявитися недоцільною, принаймні якщо заощадження в доларах плануються на порівняно нетривалий період часу.
Щодо російського рубля, то в «Атлант-Фінанс» не є прихильниками цієї валюти через значну волатильність і непрогнозованість. Ризики в разі купівлі рубля є дуже високими. Євро ж можна розцінювати як інструмент інвестування. Попри волатильність воно є досить прогнозованим. Але експерти очікують, що найближчим часом євро може подешевшати на міжнародних ринках, що призведе до зниження його котирувань і в Україні.