Збереження облікової ставки, інфляція та монетарна політика: головне з виступу Шевченка

Автор

Шевченко обіцяє, що інфляція знизиться до осені. Фото: НБУ

Нацбанк України ухвалив рішення залишити облікову ставку на поточному рівні — 7,5%. Також НБУ поступово починає згортати антикризові монетарні інструменти. Це в майбутньому посилить ефект від збереження ставки, заявив глава НБУ Кирило Шевченко 17 червня.

Інфляція

Шевченко нагадав, що в травні інфляція в Україні в річному вимірі розігналася до 9,5% і перевищила прогноз НБУ. Причиною стало подорожчання продовольства та сировини у світовому масштабі. Виросла й базова інфляція, а інфляційні очікування бізнесу й населення стабілізувалися.

Восени, додав глава НБУ, інфляція почне повертатися до показника 5% завдяки новому врожаю та впливу монетарної політики.

Монетарна політика

Основним напрямком НБУ, як і раніше, бачить співпрацю з МВФ, а основним ризиком — пандемію коронавірусу. Крім пандемії, у ризики записали погіршення умов торгівлі, ескалацію війни на Донбасі та загальну волатильність на ринках міжнародного капіталу.

НБУ почне поступово згортати антикризові інструменти, оскільки в нинішніх умовах вони втрачають актуальність. Також Нацбанк готовий і далі підвищувати облікову ставку в разі, якщо зовнішні чинники будуть загрожувати досягненню мети зниження інфляції до 5%.

Контекст. У червні 2020 року з причини пандемії коронавірусу та економічної кризи НБУ ухвалив рішення знизити облікову ставку до рекордного рівня — 6%. Але в березні 2021 року Нацбанк підвищив ставку до 6,5% — це було перше підвищення облікової ставки з 2018 року.

Наприкінці травня Кабмін склав урядовий макропрогноз на 2022—2024 роки. У ньому відображена динаміка можливого розвитку економіки країни на цей період, прогноз середньої зарплати по країні, рівнів інфляції та безробіття.

Читати на The Page