Facebook Pixel

НБУ рекордно знизив облікову ставку і вичерпав потенціал

Правління Національного банку ухвалило рішення з 12 червня знизити облікову ставку на два відсоткові пункти — з 8% до 6%. Таким чином, з початку року облікова ставка зменшилася на 7,5 відсоткових пунктів, що є рекордом за роки незалежності України. Однак потенціал для зниження облікової ставки високими темпами за одне засідання практично вичерпаний.

«В умовах високого рівня невизначеності подальша монетарна політика Національного банку залежатиме насамперед від глибини падіння споживчого попиту, яке послаблює інфляційний тиск, а також від швидкості відновлення ділової активності на тлі пом'якшення карантину, яке прискорить зростання цін», — заявив на пресбрифінгу глава Нацбанку (НБУ) Яків Смолій.

Крім того, регулятор також звузив коридор відсоткових ставок за інструментами постійного доступу «облікова ставка +/- 2 відсоткові пункти» до «облікова ставка +/- 1 відсотковий пункт». У НБУ пояснили: це означає, що за нової облікової ставки кредити рефінансування овернайт надаватимуть під 7%, а депозитні сертифікати овернайт розміщуватимуть під 5%.

Quote«Зміна ширини коридору дозволить досягати операційної цілі монетарної політики, яка полягає в утриманні гривневих міжбанківських ставок на рівні, близькому до ключової ставки, у межах коридору процентних ставок за інструментами постійного доступу», — пояснили в регуляторі.

У НБУ також додали, що ділову активність у країні підтримують антикризові заходи регулятора, які він вводив в останні місяці. Регулятор прогнозує, що економіка країни в другому кварталі впаде більше, ніж очікувалося раніше, попри те, що пік кризи вже минув.

Контекст. Востаннє Нацбанк знижував облікову ставку наприкінці квітня 2020-го. Тоді регулятор знизив її на 2 відсоткові пункти — до 8%. Це дозволило розширити інструмент підтримки ліквідності банків і ввести пільги для позичальників, що необхідно для підтримки населення та бізнесу в кризовий період.

Подякувати 🎉