Облікова ставка продовжить зниження. Смолій розповів про банківський сектор під час карантину

Яків Смолій. Фото: НБУ

Яків Смолій. Фото: НБУ

Нацбанк, вірогідно, зможе продовжити зниження облікової ставки для стимулювання економіки України. Згідно з прогнозами, облікова ставка до кінця цього року може знизитися до 7%, наразі вона на рівні 8%. Однак деякі члени наглядової ради Нацбанку вважають, що облікова ставка може знизитися навіть більше — до 6%. Зниження облікової ставки дозволить забезпечити населенню іпотеку під 10%.

Детальніше про діяльність регулятора за час карантину розповів голова Нацбанку Яків Смолій у рамках звіту щодо діяльності регулятора на позачерговому засіданні Верховної Ради 13 травня.

Так, основними завданнями Нацбанку були:

  • забезпечити якісну та безперебійну роботу фінансової системи під час карантину;
  • підтримати економіку доступними грошовими ресурсами у цей складний період;
  • створити умови, за яких після завершення карантину економіка швидко відновить зростання.
Telegram Logo

Також регулятором було впроваджено нові інструменти підтримки економіки. Йдеться про довгострокове фінансування для банків строком від одного до п'яти років. Минулого тижня 11 банків отримали від Нацбанку 2,4 млрд грн строком від півтора до п'яти років.

Крім того, було укладено валютний своп з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) на $500 млн.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Ми отримуємо від міжнародної організації долари, які поповнюють міжнародні резерви. А ЄБРР в обмін на це отримує гривню, яку використовуватиме для кредитування українських підприємств, що зазнали втрат через пандемію та карантин.

Яків Смолій

Яків Смолій

Колишній голова Національного банку України

Також регулятор заборонив банкам вводити обмеження на зняття депозитів. У перші тижні карантину відплив коштів населення був, але набагато менший, ніж у перші дні криз 2008 та 2014 років. Ба більше, депозити населення поновили зростання, а останні два тижні квітня гривневі кошти населення взагалі були на максимумі від початку березня.

На думку Смолія, українська економіка увійшла в кризу COVID-19 у значно кращому стані, ніж під час криз 2008 чи 2014 років. За прогнозами Нацбанку, українська економіка впаде не більше, ніж на 5% у 2020 році. Найкращий шлях для підтримання економіки — завершити переговори з МВФ та отримати дешеве фінансування для бюджету від офіційних донорів.

Контекст. Європейський банк реконструкції та розвитку прогнозує, що економіка України у 2021 році відновиться на 5% після падіння на 4,5% цьогоріч. Базовий сценарій банку передбачає поступове послаблення заходів з протидії поширенню коронавірусу та повернення до нормального життя у другій половині року. Проте спостерігатиметься негативний вплив на попит у сфері послуг.

Національний банк очікує, що за підсумками 2020 року фінансовий результат банківського сектору в Україні стрімко погіршиться. Протягом трьох останніх років він був високим. Причина — зниження якості кредитів та відрахування на формування резервів під позики.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини