Національний банк очікує, що за підсумками 2020 року фінансовий результат банківського сектору в Україні різко погіршиться, після того як упродовж трьох останніх років він був високим. Причина — зниження якості кредитів і відрахування на формування резервів під позики.
В огляді банківського сектору Нацбанку (НБУ) за травень йдеться, що більшість фінустанов зможе пережити кризу, яка викликана пандемією COVID-19, не залучаючи додатковий капітал. Це буде можливим завдяки проведеній у попередні роки роботі з підвищення фінансової стійкості.
У НБУ також вважають, що до кінця 2020 року умови роботи сектору погіршуватимуться. Попит на банківські послуги знизять карантин і падіння економіки, яке з ним пов'язане.
В огляді також зазначається, що комісійні доходи проти показників 2019-го впадуть. Попит на інвестиційні кредити, який уже знизився, не відновиться до кінця року. Однак попит на позики для фінансування оборотного капіталу буде постійним і зросте, коли економіка почне відновлюватися.
Регулятор також зауважив, що для банків важливо продовжити забезпечувати доступ якісних позичальників до кредитних ресурсів, і додав, що вартість кредитів впаде завдяки низькій інфляції та зниженню облікової ставки.
Про прибуток банківського сектору в першому кварталі 2020 року
В огляді зазначається, що прибуток банківської системи із січня до березня цього року склав майже 16 млрд грн, що на 24% більше, ніж у цей самий період 2019-го. Приблизно 65% усього прибутку забезпечив Приватбанк.
Щодо березня, то прибуток сектору цього місяця склав лише 97 млн грн через збільшення відрахувань до резервів. Цей показник у 43 рази нижче, ніж у березні 2019 року.
У НБУ повідомили, що кількість збиткових банків у першому кварталі 2020 року зросла до 14 (раніше їх було 6). Їхній загальний збиток склав 2,7 млрд грн. Гривневі кошти корпорацій із січня до березня впали на 6,4%. У приватних банках вони знизилися на 10,6%, а в Приватбанку — на 12,5%.
Щодо валютних корпоративних коштів, то найбільші темпи зростання зафіксували в іноземних і приватних банках (21% і 20% відповідно). Падіння обсягів помітили в банках із державним капіталом. Це пов'язано з виплатою податків і зборів «Нафтогазу» до бюджету.
Гривневі вклади українців у першому кварталі року збільшилися на 4,4%, зокрема й у фінустановах із приватним капіталом (на 9,2%). Водночас частка валютних коштів залишилася на колишньому рівні.
«Динаміка першого кварталу була нерівномірною: валютні вклади та термінові гривневі депозити фізосіб до першої декади березня показували зростання, а після цього — відтік», – уточнили в Нацбанку.
Контекст. На тлі карантину Нацбанк вирішив вжити низку заходів для підтримання роботи банківської системи в нормальному режимі. Регулятор збирається підтримати ліквідність банків, використовуючи стандартні інструменти рефінансування. Також Нацбанк відкладе стрес-тестування банків і поки що не проводитиме виїзних перевірок. Крім того, здійснюватиметься постійний моніторинг показників ліквідності та якості кредитного портфеля банків.