Облікова ставка, зростання інфляції та зростання економіки: головні прогнози Нацбанку

Фото: Нацбанк

Фото: Нацбанк

Правління Національного банку (НБУ) зберегло облікову ставку на рівні 6% і передумало підвищувати її для того, щоб привести інфляцію до мети.

Як повідомили на сайті регулятора, НБУ врахував погіршення інфляційних очікувань наприкінці 2020 року й посилення фундаментального тиску на ціни з боку попиту споживачів.

Quote«Якщо вплив цих чинників посилюватиметься й не буде компенсований іншими чинниками, зокрема суттєвим припливом капіталу, Національний банк підвищить облікову ставку. Це дасть змогу стримати прискорення інфляції 2021 року й повернути її до мети в 5% 2022 року», — заявили в НБУ.

Прогноз інфляції від Нацбанку

Регулятор також погіршив прогноз інфляції до 7% (у жовтневому прогнозі було 6,5%) й очікує, що в першому півріччі 2022 року показники повернуться до 5% (± 1 процентний пункт). Влітку й на початку осені 2021-го інфляція перевищить 8%. Водночас у 2022-2023 роках інфляція перебуватиме на рівні 5%, що є середньостроковою метою.

У НБУ пояснили, що на зростання цін у першій половині 2021-го впливатимуть:

Telegram Logo
  • швидкий споживчий попит;
  • подорожчання енергоносіїв;
  • нижчий, ніж торік, урожай сільськогосподарських культур;
  • зростання виробничих витрат бізнесу, зокрема на оплату праці.

Ба більше, темпи зростання адміністративно регульованих цін залишатимуться високими через підвищення акцизів на тютюнові вироби та подорожчання електроенергії.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

У другій половині 2021 року вплив проінфляційних чинників буде менше. Так, завдяки збільшенню пропозиції сільськогосподарської продукції нового врожаю сповільниться продовольча інфляція.

Зростання ВВП в Україні

За прогнозом Нацбанку, падіння ВВП в Україні 2020 року було на рівні 4,4% (у жовтневому прогнозі очікувалося 6%), 2021 року ВВП зросте на 4,2%.

Quote«Економіка України в другому півріччі досить швидко відновлювалася. Після проходження жорсткої фази карантину падіння ВВП у третьому кварталі сповільнилося до 3,5% рік до року, цей тренд зберігся й у четвертому кварталі», — пояснили в регуляторі.

Водночас там зазначили, що у 2022 і 2023 роках економіка країни зростатиме на рівні приблизно 4%. За підсумками цього року вона покаже зростання на 4,2% завдяки стійкому внутрішньому попиту, який зумовлений зростанням реальних доходів.

Співпраця України з МВФ

У Нацбанку заявили, що 2021 року Україна очікує надходження чергового траншу від Міжнародного валютного фонду в рамках поточної програми stand-by й офіційного фінансування від Європейського Союзу.

Завдяки цим коштам буде профінансовано більшу частину бюджетних потреб цього року. Фінансування від фонду та інших інвесторів дозволить Україні підтримувати міжнародні резерви на рівні приблизно $30 млрд.

Quote«Ми оцінюємо шанси перегляду програми як високі. Переговори зараз тривають, прогрес, безумовно, є», — заявив глава НБУ Кирило Шевченко на пресбрифінгу 21 січня.

Контекст. Раніше ми писали про жовтневий прогноз Нацбанку.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини