Економісти пояснили, де український бізнес бере гроші: варіанти, умови та обмеження

Українському бізнесу доступно багато інструментів кредитного й грантового фінансування та немонетарної підтримки. Проте складнощі залучення суттєво обмежують їхній позитивний вплив на українську економіку, показало дослідження, проведене «Центром економічної стратегії» (ЦЕС). The Page вибрало з цього документа низку важливих положень.

Які кошти доступні бізнесу

Оціночний річний обсяг доступних для бізнесу програм фінансування становить 341 млрд. грн. З цієї суми банківське фінансування становить 72,6% (у тому числі за програмою «Доступні кредити 5-7-9» – 29,6%, інше кредитування у національній валюті – 30,3%, кредитування в іноземній валюті – 12,7%). Іншими доступними опціями є кредити та гранти міжнародних організацій (12,8%), фінансовий лізинг (8,0%), державні та регіональні програми підтримки (4,7%), кредити та гранти фінансових компаній, підприємств та організацій (1,9) %).

Оцінка обсягів доступного фінансування у 2024 році

Банківське кредитування залишається лідером за обсягами наданого фінансування. На кінець квітня 2024 року кредитний портфель становив 1,02 трлн грн. Із цієї суми 765 млрд грн припадає на кредити корпоративному сектору. Цей обсяг включає 15 млрд грн, виданих фізичним особам-підприємцям.

Основна частина (70%) всіх банківських кредитів, виданих юридичним особам, сконцентрована у трьох секторах: торгівлі (39%), переробній промисловості (16%) та сільському господарстві (15%).

Крім банківського кредитування для українських компаній існують і інші, деколи доступніші опції. Їх можуть пропонувати кредитні спілки, лізингодавці, фінансові компанії.

Малий та середній бізнес може отримати підтримку за участю у програмах, що фінансуються державним та місцевими бюджетами.

Підтримка з боку міжнародних партнерів

Обсяг підтримки з боку міжнародних партнерів України через кредити та гранти для бізнесу становив $692 млн у 2023 році. Найбільшими такими партнерами є США (переважно через USAID), Міжнародна фінансова корпорація та Європейський Союз. Як правило, одночасно діють декілька десятків варіантів міжнародного фінансування. Наведемо кілька прикладів.

Програма «Економічна підтримка України» USAID (USAID Economic resilience activity – ERA) має на меті розвиток експортного та логістичного потенціалу сільського господарства з акцентом на торгівлі зерном та покращенні експортної інфраструктури. Програму розраховано до 2026 року. Гранти надаються, зокрема, компаніям, асоціаціям або виробникам логістичного обладнання у сфері сільського господарства, а також агентствам маркетингового аналізу, неурядовим організаціям та державним структурам. Обсяг фінансування визначається щодо кожної заявки індивідуально, приблизний розмір гранту – від $25 тис. до $500 тис.

У липні 2022 року США започаткували ініціативу Agriculture Resilience Initiative – Ukraine (AGRI-Ukraine), спрямовану на підтримку сільського господарства. Її реалізує проєкт ERA. USAID інвестувало $350 млн у цю ініціативу та залучило $250 млн від приватного сектору та інших донорів. У результаті 14 тис. українських фермерів були забезпечені насінням, добривами та отримали доступ до фінансування. Програма сприяла отриманню кредитів та грантів для 2 тис. сільськогосподарських виробників на загальну суму $85 млн.

У травні 2024 року анонсували нову ініціативу підтримки агросектору Harvest у рамках програми AGRI-Ukraine. На її реалізацію USAID виділить $60 млн на допомогу мікро-, малим та середнім виробникам зернових та олійних культур.

Державні та регіональні програми

Малий та середній бізнес може отримати підтримку за участю у програмах, що фінансуються державним та місцевими бюджетами. Фінансову допомогу можуть надавати у формі кредитів, грантів чи компенсації ставки за кредитами.

З початку повномасштабного вторгнення стартував проєкт «єРобота», який передбачає надання українцям грантів до 8 млн грн для створення бізнесу та робочих місць. Проєкт включає п'ять поточних програм, ще одна програма – в процесі розробки.

Загалом на підтримку бізнесу через проєкт уже інвестовано 8 млрд грн. Найпопулярніша із програм – мікрогранти на відкриття власного бізнесу, у рамках якої видали 14,7 тис. грантів.

Корпоративний портфель банків України станом на 1 травня 2024 року, млрд грн

2024 року стартувала державна програма «Зроблено в Україні», згідно з якою аграрії можуть отримати 25% компенсації вартості придбаної сільськогосподарської техніки українських виробників. Для реалізації програми до держбюджету-2024 заклали 1 млрд грн для підтримки 4 тис. аграріїв.

У березні 2024 року Український ветеранський фонд ініціював програму фінансування бізнесу ветеранів, їхніх сімей, членів сімей загиблих воїнів. Програма передбачала надання гранту від 500 тис. грн до 1,5 млн грн на конкурсній основі. Фінансування одержали 85 суб'єктів господарювання.

Також є регіональні програми підтримки малого та середнього бізнесу. Львівська обласна військова адміністрація (ОВА) ініціювала надання грантів для учасників АТО/ООС на початок власної справи або її розвиток. Львівська міська адміністрація створила низку ваучерних програм для підтримки бізнесу, зареєстрованого на території Львівської громади. Серед них:

  • ваучер до 2 млн грн на відновлення потерпілого від ракетного обстрілу бізнесу;
  • бізнес-ваучер для ветеранів до 300 тис. грн на придбання обладнання, оренду тощо;
  • ваучер для переробних підприємств до 2 млн грн;
  • інвестиційний ваучер до 300 тис. грн на придбання обладнання, оренду, відшкодування витрат тощо.

Також Львівська ОВА створила програму надання кредитів на пільговій основі для аграріїв – ветеранів війни, що належать до мікро-, малого та середнього бізнесу. Пільговий кредит становить 700 тис. грн і видається під 3% річних строком до 5 років з можливістю відстрочки до року.

Інші види фінансування

Фінансування бізнесу можуть пропонувати кредитні спілки, лізингодавці, приватні організації, фінансові компанії та ін.

Лізинг дозволяє клієнтам користуватися певними активами (наприклад, автомобілями, сільгосптехнікою, промисловими машинами тощо) без необхідності їх придбання та оплати технічного обслуговування. 2023 року вартість договорів фінансового лізингу склала 20,9 млрд грн. Це на 70% більше, ніж 2022 року, але вдвічі менше, ніж 2021-го.

Кредитні спілки є неприбутковими кооперативними фінансовими організаціями. З одного боку, це робить їх високоризиковими фінансовими установами, оскільки вони залучають кошти від своїх членів. З іншого — неприбутковий статус дозволяє кредитним спілкам пропонувати кредити з нижчими ставками.

Програми фінансування бізнесу в проєкті «єРобота»

До небанківських фінансових установ, які можуть кредитувати юрособи, належать також фінансові компанії. Згідно з даними НБУ, у 2023 році фінансові компанії уклали кредитних договорів з юрособами на 68,5 млрд грн, що майже вдвічі більше, ніж у 2022 році, та на 7% перевищує показник 2021 року.

Експортно-кредитна агенція (ЕКА) – урядова установа, метою якої є підтримка та стимулювання українського експорту. Вона надає страхування інтересів та ризиків українського експортера, пов'язаних із невиконанням іноземними покупцями своїх фінансових зобов'язань. Українські банки-партнери ЕКА можуть надавати кредити на фінансування експортного контракту під заставу договору страхування ЕКА. 2023 року ЕКА підтримало експорт на 7,8 млрд грн.

Альтернативні джерела фінансування

Одним із потужних інструментів альтернативного фінансування у світі є краудфандинг, який дозволяє залучити значні кошти без застав та на більш простих умовах. Але поки що в Україні немає активних краудфандингових платформ.

У нас за допомогою краудфандингу фінансуються соціальні, культурні чи інші некомерційні проєкти. Серед найвідоміших прикладів – громадські ресторани Urban Space 100 та Urban Space 500, які профінансували мешканці переважно Івано-Франківська та Києва. У них 80% прибутків йдуть на громадські ініціативи.

Інший приклад – інноваційний центр «Промприлад.Реновація», створений на базі старого заводу. Станом на квітень 2024 року сума залучених інвестицій у проєкт перевищила $16 млн за участю 1685 інвесторів, які одночасно роблять внесок у соціальний вплив на регіон та отримують повернення інвестицій у вигляді дивідендів.

У 2017 році розпочався великий інвестиційний проєкт із розвитку молочного тваринництва «Сімейні молочні ферми», в який інвестори можуть вкладати від 100 тис. грн та отримувати дохід від 21% на рік. З червня 2020 року по січень 2024 року до проєкту залучили 70 млн грн.

Читати на The Page

InfoSec Ukraine 2025: Зустрічай Майбутнє Кібербезпеки!

інформаційна підтримка