Facebook Pixel

Безпрецедентне об’єднання: як організатори гемблінгу працюють на перемогу

Попри скорочення доходів, проєктів, а інколи й фізичне знищення активів бізнес, як стійкий солдат, і далі сумлінно й методично наповнює державний бюджет України.

Одним зі складників надійного економічного тилу є легальний гральний бізнес України. The Page розбиралося, наскільки сильно вплинула на ринок війна та чому ніяка росія не зіб’є український гемблінг із курсу на вільну квітучу Україну.

Війна війною, а сплата податків за розкладом

За весь період запуску легального ринку азартних ігор в Україні (березень 2021 року — The Page) було видано 4 401 ліцензію та сплачено понад 2,3 млрд грн ліцензійних платежів до держбюджету. Зокрема, цьогоріч за перші пів року від сплати за ліцензії на провадження діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор і випуск та проведення лотерей до бюджету вже надійшло 746,94 млн грн.

За даними Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ), це 63% запланованої річної суми, передбаченої Законом «Про Державний бюджет України на 2022 рік». Приблизно третина коштів надійшла за нові ліцензії, решту сплатили компанії, які продовжили чинні ліцензії.

Зокрема:

 • Parimatch Ukraine за два роки діяльності сплатила за ліцензії 262,8 млн грн.

З них 216 млн грн – за ліцензію на організацію та проведення букмекерської діяльності та 46,8 млн грн – за ліцензію на казино в мережі інтернет.

За шість місяців 2022 року компанія сплатила до держбюджету 176 млн грн за ліцензії, а також податків і зборів.

 • За два роки Cosmolot перерахувала до бюджету 46,8 млн грн плати за ліцензію.
 • Торік компанія PIN-UP Ukraine сплатила за ліцензію 23,4 млн грн. Цьогоріч, в умовах воєнного стану, PIN-UP Ukraine вже встигла внести платіж на таку саму суму.
 • Група компаній Favbet сплатила до державного бюджету за ліцензії 216 млн і 150 млн грн та створила приблизно 700 робочих місць.

«Коли компанії сплачують за ліцензії – це реальна підтримка держави. Під час війни працювати дуже складно, тому сьогодні виконувати зобов'язання перед державою – особлива цінність».

Антон Кучухідзе

Антон Кучухідзе

голова Ukrainian Gambling Council

Падіння доходів: як війна змінила фінансові показники гемблінгових компаній

Війна тягне за собою зниження споживчих витрат: МВФ спрогнозував падіння ВВП України на 35%, а Світовий банк говорить про 45%. Нині вже очевидно, що багато українців залишилися без роботи після початку повномасштабної війни.

«Щодо ситуації з клієнтами Parimatch Ukraine: ми завжди наголошували, що важливо виділяти певну суму для гри та не грати на гроші, які істотно впливають на фінансовий стан. Тож можемо сказати, що після того, як було розв'язано першочергові питання з безпекою, облаштуванням побуту в нових умовах, коли побачили позитивні зміни на фронті, наші клієнти почали відновлювати активність і з обережністю повертатися до попередніх уподобань».

Parimatch Ukraine

Parimatch Ukraine

Пресслужба

Як повідомив СEO Cosmolot Сергій Потапов, у перші тижні повномасштабної війни росії проти України фінансові показники компанії зменшилися вп’ятеро. Компанія надає розважальні послуги, тож не дивно, що під час війни люди не мають на це ані ресурсів, ані часу. Тим паче Cosmolot не мав проєктів, а отже й користувачів за межами України.

«У той час активність сайту не була для нас першим пріоритетом. Ми концентрувалися на питаннях безпеки нашої команди. Працівники виїхали в безпечні місця, захистили свої родини й лише тоді повернулися до роботи. Завдяки своєчасній роботі з командою ми змогли швидко адаптуватися та першими повернулися до стабільної роботи».

Сергій Потапов

Сергій Потапов

СЕО Cosmolot

За словами Потапова, у перші тижні головним фокусом Cosmolot була підтримка користувачів і швидке виведення коштів – тоді потужніше працювали відділи Payment та Support. Попри банківські обмеження гравці Cosmolot мали швидкий доступ до ігрових рахунків. Компанія оптимізувала бюджети, переглянула контракти з постачальниками й лишила лише необхідні платежі. Натомість Cosmolot зберегла повні зарплати для всієї команди.

У Favbet повідомили, що в перші місяці війни в компанії дивилися та аналізували, що робити далі.

«Наші рішення залежали від безлічі чинників: доходів компанії, можливості співробітників перебувати в безпечному місці та працювати віддалено, оптимізації витрат і призупинення неактуальних у воєнний час проєктів тощо. Озираючись назад, можна сказати, що буквально щодня департаментам доводилося перебудовувати свою роботу під навколишні зміни».

Компанія Favbet

Компанія Favbet

На щастя, у червні 2022 року ситуація в бізнесі стала більш прогнозованою: з’явилося розуміння, як і куди рухатися.

Не можна зупинятися: навіщо країні функціонування грального ринку

За словами голови UGC Антона Кучухідзе, перший кейс — коли український легальний гральний бізнес показав свій патріотизм, коли майбутні легальні компанії підтримали реформу з легалізації, створили юридичні особи та отримали ліцензії. Під час війни гральний ринок довів свій патріотизм ще раз. Тобто легальні організатори азартних ігор, які залишаються в Україні, які інвестували в Україну, які сьогодні допомагають усім чим можуть нашій державі, армії, населенню, є справжніми патріотами.

«Звісно, були й сумні настрої, адже багато компаній зіштовхнулися з тим, що їхні зали, власність і насамперед працівники опинилися в гарячих точках, тому гарантування безпеки персоналу стало неможливим. На жаль, є трагічні випадки, деяких співробітників не вдалося вчасно вивезти з місць, де велися активні бойові дії».

Антон Кучухідзе

Антон Кучухідзе

голова Ukrainian Gambling Council

Були й бентежні настрої, адже потребувалося реорганізувати та переорієнтувати діяльність за умов воєнного стану. Це об'єктивні реалії війни.

Дійсно, компанії Parimatch Ukraine, Cosmolot, PIN-UP Ukraine та Favbet одностайно заявили, що не планують припиняти роботу в Україні.

«Parimatch Ukraine – це український бізнес. Компанія пишається українським корінням і непохитною проукраїнською позицією, ми плануємо працювати в Україні й відбудовувати її разом».

Parimatch Ukraine

Parimatch Ukraine

Пресслужба

Там розповіли, що переглянули стратегію, яка віднині буде пов’язана з:

 • удосконаленням продукту, зокрема з використанням machine learning для персоналізації контенту та кращої взаємодії зі споживачем на різних майданчиках;
 • інвестиціями в розвиток спорту та інфраструктури.

Компанія й далі розвиватиме культуру дозвілля та відповідальності в азартних іграх.

CEO Cosmolot упевнений, що гемблінг, як і інші розваги, розвиватиметься після перемоги.

«Cosmolot – це вітчизняний бізнес. Ми створюємо сучасні продукти, розвиваємо команду та київський офіс, сплачуємо податки та беремо активну участь у формуванні грального ринку. З легалізацією ринку ми бачимо великий потенціал у ньому. Тому для нас не стоїть питання, чи продовжувати діяльність тут».

Сергій Потапов

Сергій Потапов

СЕО Cosmolot

COO PIN-UP Ukraine Ігор Зотько запевнив, що компанія не розглядає інші варіанти, крім як розвивати легальний гемблінг в Україні й надалі.

«Ринок азартних ігор працює, забезпечує робочі місця, надходження до бюджету у вигляді сплати податків, зборів і ліцензійних платежів. З першого дня війни PIN-UP Ukraine справляється з усіма викликами й розвивається далі».

Ігор Зотько

Ігор Зотько

СОО PIN-UP Ukraine

У FAVBET зауважили, що від першого дня це компанія з українською ДНК. Вона й далі працює, аби допомогти українській економіці втриматися та відновитися.

«Бізнес має неабиякий ресурс і знання, які можна й потрібно використовувати. Наприклад, наша компанія має суттєвий ІT-потенціал, тому крім традиційної допомоги військовим грошима, амуніцією, навіть зброєю наші співробітники працюють у кібервійськах, розробляють інформаційні майданчики для пошуку зниклих безвісти».

Компанія Favbet

Компанія Favbet

Наразі жоден з опитаних The Page організаторів легального гемблінгу не планує зупиняти роботу, і всі вони одностайні в прагненні розвитку ринку та підтримці України.

Так, у Parimatch Ukraine наголосили, що робота легальних організаторів азартних ігор – це можливість наповнити держбюджет під час війни.

СEO Cosmolot Сергій Потапов виділив два суттєві пункти, чому для компаній важливо сплачувати за ліцензії навіть під час війни.

 • По-перше, це підтримка економіки держави. Найкраща допомога від бізнесу – це працювати й далі навіть у таких складних умовах. Річна ліцензія коштує 23,4 млн грн. Помножте суму на кількість офіційних операторів, їхні податки й отримаєте суттєві кошти, що надійдуть до бюджету.
 • По-друге, це відповідальність бізнесу. Залишити ринок – найлегший шлях, але ми ухвалили рішення працювати поки це є можливим. Ми віримо в Україну та перемогу, тож будемо розвивати економіку та наближати її відновлення.

COO PIN-UP Ukraine Ігор Зотько сказав, що, наповнюючи бюджет, компанія, як і інші представники легального грального бізнесу, підтримує державу та запобігає згортанню реформи з легалізації азартних ігор. В умовах війни кожна гривня, що перерахована на користь держави, є суттєвим внеском у стійкість української економіки та спільну боротьбу з військовою агресією росії.

«Наша позиція щодо сплати ліцензії є абсолютно чіткою: в Україні має бути тільки легальний гемблінг, який мусить чітко дотримуватися відповідного законодавства у сфері регулювання азартних ігор, що, зокрема, передбачає своєчасну сплату ліцензійних платежів до державного бюджету».

Ігор Зотько

Ігор Зотько

СОО PIN-UP Ukraine

Щодо роботи профільної Асоціації під час війни, Антон Кучухідзе ділить це питання на три рівні:

 • Стратегічний.

«Він полягає в тому, що колись представники бізнесу довірили мені керувати профільною асоціацією — фактично це 80% легального грального бізнесу. Зроблено це було для того, щоб реформа розвивалася цивілізовано, а гральні компанії мали комунікацію через суспільні механізми з державою. І я просто не міг відмовитися від узятих на себе зобов'язань».

Антон Кучухідзе

Антон Кучухідзе

голова Ukrainian Gambling Council

 • Тактичний.

Якби Асоціація припинила роботу, треба було щонайменше пів року — рік на створення нової. За нинішніх умов пів року в держави та бізнесу немає, щоб з нуля будувати структуру, яка забезпечить їм комунікацію один з одним.

Зважаючи на те, що UGC є стрижневою асоціацією в індустрії, припинення її діяльності могло б зупинити багато комунікацій, і це мало б негативний вплив на індустрію.

 • Особистий.

«З перших днів, коли президент заявив, що Україна має намір легалізувати гральний бізнес, я почав публічно підтримувати цю ідею. З 2019 року я фахово працюю над питанням розвитку та покращення загального рівня ринку азартних ігор. До цього, починаючи з 2012-го, на різних робочих рівнях брав участь у дискусії щодо потреби легалізації гемблінгу. Зрозуміло, те, над чим працюєш понад вісім років, не можна просто взяти й викинути. Тому для мене особисто було дуже принципово не зупиняти роботу Асоціації».

Антон Кучухідзе

Антон Кучухідзе

голова Ukrainian Gambling Council

Заради чого всі зусилля, або що буде, коли ми переможемо

За словами Антона Кучухідзе, після перемоги, якщо говорити за наземний сегмент, ключовим буде питання відновлення інфраструктури міст, постраждалих під час бойових дій, і відновлення туристичного потоку. Україна сьогодні трендова держава, її популярність є неймовірно високою.

«Я переконаний, що після закінчення війни туристичний потік до нашої держави відновиться і туристів буде набагато більше. А в наземних залах, які є при готелях, туристи становлять 60% їхніх користувачів, і це чудово».

Антон Кучухідзе

Антон Кучухідзе

голова Ukrainian Gambling Council

Щодо онлайн-сегменту, за словами Кучухідзе, ймовірно, багато компаній розширять після війни свою сферу діяльності й почнуть приділяти більше уваги створенню В2В-бізнесів з огляду на те, наскільки онлайн показав свою «живучість» і під час ковіду, і під час російського вторгнення.

А щоб не залежати від одного продукту, робитимуть багато різних, починаючи від іграшок і продовжуючи консалтингом із розвитку, щоб виходити на вищий глобальний рівень.

Щодо розвитку всієї індустрії, то дуже важливо, щоб податковий комітет Верховної Ради України, не чекаючи закінчення війни, нарешті зіграв свою роль і переконав народних депутатів зробити другий крок у реформі з легалізації грального бізнесу, а саме – ухвалити податковий законопроєкт 2713-д, а з рештою бізнес сам знає, що робити.

«Національний регулятор у нас ефективний, він знається на своїй справі, тому всі інші питання розв'язуватимуться в робочому порядку. Треба лише ухвалити податкове законодавство».

Антон Кучухідзе

Антон Кучухідзе

голова Ukrainian Gambling Council

Резюмуємо

Легальні організатори гемблінгу в Україні одностайні у своєму намірі й далі працювати на благо України. Вони наголошують на важливості об’єднання країни та легального українського бізнесу заради спільного майбутнього.

Зокрема, у Parimatch Ukraine говорять, що на перший план виходить чітка позиція компанії та офіційне засудження військової агресії щодо України, готовність докладати зусилля для допомоги країні, ведення законної та прозорої діяльності, відповідальність перед гравцями та співробітниками.

«Сподіваємося, що все це змінить сприйняття азартних ігор та імідж букмекерських компаній. За півтора року з моменту легалізації гральної індустрії в Україні з’явилися відчутні підстави говорити про неї як про нову точку зростання для економіки країни, а про легальних організаторів азартних ігор – як про союзників України».

Parimatch Ukraine

Parimatch Ukraine

Пресслужба

СEO Cosmolot Сергій Потапов доповнює, що зараз гральний бізнес активно допомагає армії та країні, і це зміцнить позитивне ставлення суспільства до ринку гемблінгу. Зокрема, Cosmolot регулярно донатить армії. Натепер тільки грошова допомога сягнула 4 млн грн.

«Ми відомі не просто як «сайт зі слотами та кумедною рекламою». Cosmolot це компанія, що передає автівки та обладнання на фронт, підтримує ЗСУ, має подяки від Міністерства оборони. Тож і після перемоги соціальні ініціативи та відповідальність бізнесу залишаться й працюватимуть на користь суспільства».

Сергій Потапов

Сергій Потапов

СЕО Cosmolot

COO PIN-UP Ukraine Ігор Зотько резюмує, що сьогодні всі бачать безпрецедентну єдність людей і компаній. Представники легального грального бізнесу працюють попри різні складності.

«В умовах війни ми не забуваємо й про майбутнє ринку. Тому вже зараз маємо прагнути до збереження та примноження здобутків реформ із легалізації азартних ігор, а це можливо лише за підтримки держави. Майбутнє легального грального бізнесу безпосередньо залежить від впроваджених сьогодні реформ і законів».

Ігор Зотько

Ігор Зотько

СОО PIN-UP Ukraine

У Favbet підсумовують, що сьогодні всі українці єдині в бажанні зробити все можливе для наближення перемоги: воїни, політики, бізнес, звичайні громадяни.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉