Facebook Pixel

Під час війни держава та бізнес мають підтримувати одне одного

Вікторія Закревська
Заступниця голови Ukrainian Gambling Council з комунікаційних питань

Уже третій місяць поспіль триває повномасштабне вторгнення збройних сил російської федерації в Україну. Велика частина території України опинилася в зоні проведення активних бойових дій. Через це потерпає як населення, так і бізнес.

За даними ООН, станом на кінець квітня за кордон виїхали майже 5,5 млн осіб. Окрім того, ще приблизно 8 млн українців стали вимушеними переселенцями в рідній країні. Зберегли роботу лише 59% українців.

Через окупацію та руйнування багато підприємств різних галузей припинили свою діяльність. Не стали винятком і компанії, які є частиною індустрії розваг і туризму.

До них належать і ліцензовані оператори ринку азартних ігор. Фактично всі гральні заклади, що опинилися в зоні активних бойових дій, були змушені тимчасово зупинити свою діяльність і закритися.

Найсильніше війна вдарила по наземному сегменту вітчизняного гемблінгу. Так, 12 ліцензованих організаторів азартних ігор повідомили КРАІЛ про закриття 39 своїх гральних закладів. Коли саме вони зможуть відновити роботу, наразі спрогнозувати неможливо.

Проте можна впевнено стверджувати, що проблема відродження офлайн-закладів грального бізнесу зберігатиметься впродовж досить тривалого часу — принаймні до закінчення війни. І навіть після її закінчення знадобиться час для відновлення інфраструктури деокупованих територій.

Крім того, з-поміж відвідувачів українських казино велику частку становили іноземні туристи. І коли вдасться відновити туристичний потік, теж ніхто сказати не може.

Не варто найближчим часом сподіватися й на відродження внутрішнього туризму, адже українцям нині не до розваг, до того ж величезна кількість людей ще й втратили джерело доходів.

Про будівництво нових гральних зон, проєкти яких до війни були вже навіть погоджені з місцевими громадами, поки що взагалі не йдеться, адже всі наявні ресурси підуть на відновлення зруйнованого загарбниками. А тому майбутнє наземного сегмента гемблінгу в Україні залишається досить складним.

Проте попри такі обставини, які замало назвати навіть форс-мажорними, чинні законодавчі норми вимагають від операторів грального бізнесу сумлінно сплачувати за ліцензії.

З одного боку, це зрозуміло, адже коли ухвалювався профільний закон, ніхто не міг передбачити повномасштабну війну. З іншого боку, держава має оперативно реагувати на такі виклики і допомагати виживати вітчизняному бізнесу.

Саме тому, щоб підтримати сферу грального бізнесу в цей буремний час, парламенту потрібно ухвалити зміни до профільного закону, а саме ввести термін «тимчасове зупинення дії ліцензії». Тобто якщо наземний заклад не працював у період війни, то є сенс продовжити ліцензію на відповідний час, але вже після перемоги.

Зараз усі легальні компанії вітчизняного грального бізнесу, які продовжують існування, суттєву частину своїх доходів (і це окрім сплати податків) спрямовують на допомогу ЗСУ та гуманітарні потреби внутрішньо переміщених осіб.

Водночас, допомагаючи країні в боротьбі з російською агресією, бізнес так само потребує законодавчої та нормотворчої допомоги з боку держави для того, щоб мати можливість ефективніше приносити їй користь. Під час війни держава та бізнес мають підтримувати одне одного заради перемоги!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]