Туристичний бізнес став однією з головних жертв пандемії COVID-19: кордони закрито, авіаперельоти скасовано, а подорожувати можна на відстань не більше як 100 метрів від свого будинку. Туристи вже пропустили один з головних періодів відпустки – травневі свята, а зараз під загрозою зриву опинився і літній відпочинок. Яким буде туристичний сезон — 2020 і чи зможуть українці полетіти на відпочинок цього року, — у матеріалі The Page.
Прибутку – нуль, а витрати неймовірні
У травні Всесвітня туристична організація (UNWTO) повідомила: якщо світовий турпотік 2020 року скоротиться на 30%, то доходи від туризму знизяться на $450 млрд. Минулого тижня генеральний секретар UNWTO Зураб Пололікашвілі уточнив, що за підсумками року світовий турпотік може знизитися на 60-80% залежно від того, коли буде знято обмеження.
Такі цифри пов'язані не лише з відсутністю можливості реалізувати свій продукт, але й з витратами, викликаними безпосередньо пандемією. На відміну від багатьох інших постраждалих від коронавірусу бізнесів, туризм не мав можливості просто «заморозитися» і чекати, коли закінчиться карантин.
Ще до офіційного закриття кордонів перед кожним туроператором постало завдання повернути всіх своїх туристів в Україну.
Водночас на працівників сфери туризму обрушився потік інших завдань: потрібно було оперативно вирішувати, що робити з купленими турами, які припадали на найближчі, вже точно «карантинні» дати.
«Перші 3 тижні карантину ми працювали в режимі 24/7. Сотні туристів, які обривали телефонні лінії, тисячі звернень агентів. І все це за умов посилених карантинних заходів, зупинення транспорту і віддаленої роботи. Світ вперше зіткнувся з пандемією, і туризм, попри те, що раніше переживав серйозні кризи, 2020 року зазнав сильного потрясіння. Два місяці карантину виявилися виснажливішим, ніж увесь рік», – розповідає Наталя Кальчева, директор департаменту трейд-маркетингу туроператора TUI Ukraine.
Таким чином, туристичний бізнес був змушений функціонувати протягом усього карантину, до того ж у посиленому режимі: обробляти запити турагентів, розв'язувати проблеми туристів, яким не вдалося відлетіти, домовлятися з країнами-партнерами і готелями про найбільш лояльні умови перенесення турів тощо.
Проте невизначеність термінів закінчення карантину спровокувала відмову клієнтів переносити їхні оплачені тури на інші дати, і зараз вони частіше вимагають від компаній повернення коштів. «Прибутку – нуль, а витрати неймовірні», – констатують в TUI.
Коли відкриють кордони
І все ж пандемія коронавірусу вже починає ослаблювати свою хватку. 22 травня в Україні почав діяти Перший етап виходу з карантину, який містить у собі відновлення міських автоперевезень, запуск 50% приміських поїздів і внутрішнього авіасполучення. Другий етап послаблення заплановано на 1 червня, а дата третього, який включає відновлення міжнародних авіаперельотів, поки невідома.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що допускає запуск авіасполучення вже в червні. За його словами, відкриття кордонів України безпосередньо пов'язано з тим, коли це зроблять інші країни. Наразі країни ЄС планують відновити авіасполучення не раніше 15 червня, тож Україні не варто розраховувати на відкриття кордонів до цієї дати.
План Євросоюзу з відновлення туризму передбачає організацію «туристичних коридорів», тобто епідемічно безпечного авіасполучення між європейськими курортами, які найменше постраждали від коронавірусу.
Наразі «туристичний коридор » готові створити Чехія, Хорватія, Греція, Кіпр і Мальта. Про те, чи прийматимуть українських туристів через такі «коридори», поки не йдеться, тому питання, «коли можна буде полетіти за кордон», залишається без чіткої відповіді.
Утім, це не означає, що бронювати тури нашим відпочивальникам поки зарано. Більшість туристичних компаній уже опублікували на своїх сайтах пропозиції на липень і серпень 2020 року, а також на осінь і навіть зиму 2020-2021.
Туроператори готові припустити, які країни першими відкриють кордони для українських туристів: до переліку потрапляють Єгипет, Туреччина, Чорногорія, Грузія, Греція та Кіпр. «Оцінюючи ситуацію в Україні, а також поступове послаблення карантинних заходів як в Україні, так і в сусідніх країнах, є припущення, що вже з липня можна буде повноцінно літати на відпочинок», – повідомили в TUI Ukraine.
Що зміниться в туристичному бізнесі
Відпустка 2020 року точно буде відрізнятися від тих, до яких звикли туристи до карантину. «Цей сезон буде унікальним через події в світі, – говорить директор компанії Coral Travel Тетяна Прокопенко. – Багато країн уже висувають вимоги до сертифікації готелів, після виконання яких і проходження процедури контролю надаватиметься документ про можливості приймати туристів.
Наприклад, у Туреччині готелі та турзони вже готують до відкриття. На їхній території діятимуть заходи безпеки. Шезлонги на пляжі та столи в ресторанах розставляють якомога далі один від одного, усі страви та напої подаватиме тільки персонал готелю. Розроблено спеціальні правила дезінфекції загальних зон і номерів для безпеки відпочивальників».
Туроператори стежать за епідеміологічною ситуацією у світі й переглядають свій продукт: вирішують, до яких країн летіти, а до яких поки не варто, ще відповідальніше ставляться до вибору готелів і намагаються вгадати бажання клієнтів.
«Ми розуміємо, що туристи вже не будуть такими, якими були раніше, у них з'явиться більше вимог, наприклад, щодо наявності санітайзерів «на кожному кроці» в готелі/аеропорту, персоналу, що обслуговує, в масках тощо», – повідомляє пресцентр TUI Ukraine.
Зміни, що викликані пандемією, торкнуться також і роботи аеропортів. Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) 19 травня запропонувала свій перелік заходів безпеки, серед яких: обмеження доступу до терміналів, температурний скринінг, соціальна дистанція, масковий режим під час польоту, спрощений сервіс обслуговування бортпровідниками, дезінфекція салонів літаків між рейсами і автоматизація процесів отримання багажу.
Наразі цей список ще не затверджено, але багато аеропортів світу вже ввели у себе профілактичні заходи, як-от: дотримання дистанції 2 метри, доступні по всій території аеропорту санітайзери, а також більш рівномірний розподіл пасажиропотоку по всіх терміналах.
Пандемія коронавірусу, безумовно, позначиться і на формуванні цін на найближчі подорожі. За час карантину туристична сфера зазнала колосальних збитків, і моментально відновити звичайний режим роботи не вдасться, навіть коли Україна та інші країни відкриють кордони. Скорочення заповнюваності готелів та літаків однозначно спричинить зростання цін на пакетні тури.
«Щодо туроператорів, – кажуть в TUI Ukraine, – то ми будемо ще скрупульозніше і точніше прораховувати кількість туристів, які потенційно захочуть летіти на відпочинок, а це означає, що «гарячих турів» точно не буде. Зараз ми намагаємося зробити все можливе, щоб зберегти ціни на рівні 2019 року, а як вийде у середньостроковій перспективі – можемо лише припускати, адже багато речей не залежить від туроператорів».
Бажання подорожувати сильніше за страх
Попри всі запобіжні заходи та обмеження, які найближчим часом супроводжуватимуть мандрівників, туроператори сходяться на думці, що українці не побояться полетіти за кордон. «Голод туристів за подорожами є сильнішим за їхній страх, – діляться спостереженнями в TUI. – Навіть зараз є люди, які запитують: а чи є гарячі тури? А чи можна купити квиток на післязавтра? А чи є у вас тури для молодят на травень? Багато туристів говорять про те, що поїздка за кордон – це чи не найперше, що вони хочуть зробити після того, як усе закінчиться».
Серйознішим ризиком для туристичної сфери є економічний фактор: страх людей втратити доходи і наслідки робочого «простою» під час карантину. Саме ці причини можуть призвести до відмови українців від подорожей – багато хто з них вважатиме за краще відкладати гроші «на чорний день», ніж витрачати їх на відпустку 2020 року.
Туризм в Україні
Трохи оптимістичнішою виглядає ситуація з подорожами всередині країни — пандемія коронавірусу дала можливість для потужного розвитку внутрішнього туризму.
«Однозначно 2020 року українці значно більше відпочиватимуть в Україні: хтось вимушено, а хтось цілком свідомо, – кажуть у Coral Travel. – Серед запитів і замовлень зараз переважають традиційні морські курорти України: Одеса, Затока, Коблево. За останні кілька років на цих курортах з'явилися готелі, які можуть стати гідною альтернативою закордонному відпочинку».
Крім морських курортів, лідером відпочинку влітку 2020 року також обіцяють стати Карпати. Туроператори прогнозують, що самоізоляція і втома людей від замкнутого простору приведуть їх до вибору готелів з великою відкритою територією і природою.
Компанії, що займаються внутрішнім туризмом, теж готуються до нового формату роботи. Олександр Алимов, співзасновник компанії Deinde, ділиться планами щодо організації найближчих турів: «Ми підвищуватимемо санітарні норми, видаватимемо всім маски, санітайзери і рукавички. Також ми плануємо організовувати менші групи: якщо раніше могли подорожувати 50 осіб, то зараз буде до 30. Обов'язково вимірюватимемо температуру і туристам, і персоналу, а також висуватимемо вимоги щодо дезінфекції перевізникам і готелям».
На думку Тетяни Прокопенко, нашим готелям слід очікувати значного приросту відвідуваності завдяки тим туристам, які були змушені перебронювати закордонну відпустку 2020-го на українські готелі. Тому актуальними будуть впровадження і розвиток додаткових послуг у готелях.
Прокопенко зазначає, що після періоду вимушеної самоізоляції від туристів варто чекати насамперед зацікавленості короткостроковими поїздками по Україні, турами вихідного дня з цікавою програмою, які є доступними за ціною і водночас дозволяють отримати повний спектр вражень.
З огляду на підвищення попиту на відпочинок в Україні компанії, які спеціалізуються на внутрішньому туризмі, запевняють, що бронювати тури на літо-2020 можна вже зараз, не чекаючи, коли карантинні норми скасують повністю.
Пандемія стала потужним викликом для всього світу, і процес відновлення туристичної сфери навряд чи буде швидким. За найсміливішими прогнозами, туризм зможе повернутися до звичайного стану не раніше 2021 року, та й те за умови, що епідеміологічна ситуація в світі не погіршиться і за першим не станеться другий спалах захворювання.
Але все ж таки, попри величезні збитки, який коронавірус завдав туристичному бізнесу, в українців усе частіше виникають питання про те, «куди поїхати після карантину» і «чи потрібна маска в літаку», ніж про те, «як провести літо вдома» або «топ-5 способів забути про відпустку».
Тому можна сміливо припустити, що туристичний сезон — 2020 все ж відбудеться, хоча й буде найнезвичнішим за останні кілька років.